Rahvusvahelise turniiri võitis kolmandat korda Guntis Valneris

Jõgeva põhikooli Rohu tänava õppehoones lõppes üleeile viies rahvusvaheline kabeturniir “Jõgeva 2014”. Juba kolmandat korda viis siinse turniiri võidu koju Läti suurmeister Guntis Valneris.

Tänavusel turniiril osales 16 mängijat, neist neli suurmeistri tiitliga. Selgus, et nad ei kanna kõnealust tiitlit asjata: esinelikusse nad kedagi teist ei lasknud. Küsimus oli kuni viimase lõpuni ainult selles, millises järjekorras neli “suurt” tabeli ülemises otsas paiknema hakkavad. Lõpuks läks esikoht, nagu kahel varasemalgi aastal, lätlasele Guntis Valnerisele, ent mingist mäekõrgusest võidust seekord rääkida ei saanud. Valnerisel ja leedulasel Aleksej Domčevil oli lõpuprotokollis tegelikult täpselt ühepalju punkte — 13. Ka võite kogunes mõlemal viis. Seega sai määravaks vastaste kogutud punktide summa põhjal välja arvestatud koefitsient ja see osutus kõrgemaks Valnerisel.

Ka kolmandaks ja neljandaks tulnud Venemaa esindajad Vladimir Skrabov ja Andrey Kalachnikov lõpetasid turniiri ühesuguse punktisummaga (11) ning taas pani järjestuse paika koefitsient.

“Tänavu oli mul keerulisem võita kui mullu, sest siinse turniiri juba teatud määral välja kujunenud seltskonda lisandus uus tugev mängija — maailma esikümnesse kuuluv Vladimir Skrabov,” ütles Guntis Valneris. “Siin mängitakse vene ehk 64-ruudulist kabet ja Skrabov on just selle ala spetsialist, aga mina mängin tegelikult rohkem sajaruudulist kabet. Nii et keeruline mul küll oli, aga suutsin Skraboviga siiski viigi välja mängida, samuti Domčeviga. Võit Andrey Kalachnikovi üle oli aga üks oluline tegur, mis mind võidule aitas.”

Õnn pöördus

Riia lähedal maal üsna üksildases kohas elav Valneris oli Jõgeval taas koos abikaasa Antraga, kes oli kahest turniiril osalenud naisvõistlejast konkurentsitult edukaim: ta sai nelja meessoost suurmeistri järel üldjärjestuses viienda koha.

“Nüüd saan endale väikese võistluspausi lubada. Järgmine tõsisem turniir algab 22. septembril Itaalias Napoli lähedal: seal võisteldakse maailma karikale. 7.-13. oktoobrini mängin aga taas Eestis, sedakorda Tallinnas, kus peetakse Euroopa meistrivõistlusi.

Leedu kabetaja Aleksej Domčev oli üsna pettunud, et põhiturniiril esikohata jäi. Algul polevat ta osanud midagi tahta, ent kui asjad juba sujuma hakkasid, tekkis võidulootus. Paraku see kustus.

“Teine koht on kõige halvem koht, eriti kui oled võitjaga sama arvu punkte kogunud, aga jääd koefitsiendiga taha,” ütles Aleksej Domčev. “Kõige totram on see, et lõpuks ei sõltu sinust endast enam midagi, vaid hoopis sellest, kuidas läheb vastastel. Aga sellised need reeglid paraku on ja vaielda pole siin midagi. Nii et õnne peab ka olema. Esimesel päeval peetud sajaruudulise kabe kiirturniiril oli õnn minu poolel: mina tulin esimeseks ja Guntis jäi sama punktide arvuga teiseks, põhiturniiril naeratas õnn aga temale.”

Kui arvestada seda, et põhiturniiri rahalised auhinnad olid kopsakamad kui kiirturniiril, oli Domčevi nördimus mõistetav.

Nagu Valneris, kavatseb ka tema endale nüüd väikese võistluspausi lubada.

“Juulikuus oli turniir turniiri otsas: enne siiatulekut mängisin näiteks Poolas ja Hollandis. Nüüd tuleb tõesti vahet pidada,” ütles Aleksej Domčev. “August on ju viimane suvekuu, tuleb suvest viimast võtta.”

Nagu spordisaalis

Nii Valneris kui ka Domčev tunnistasid, et Jõgeva turniiri ajal kippus kuumus kabetajaile liiga tegema, ent samas tõdesid nad, et ega looduse vastu ikka saa.

“Eriti neil päevadel, kui mängiti kaks vooru, oli turniirisaalist välja tulles tunne, nagu oleksid võimlas palli tagunud: väljahigistatud vedeliku kogus oli sama,” sõnas Valneris.

Eesti kabetajate parimaks kohaks jäi tänavusel põhiturniiril seitsmes koht ja selle saavutas Uno Plakk Jõgeva kabeklubist.

“Ei osanud enne turniiri endale mingeid eesmärke seada,” tunnistas Uno Plakk. “Aga kaasvõistlejate tugevust arvestades oli seitsmes koht päris hea.”

Teised Jõgeva esindajad, Rein Orav ja Argo Vooremäe (elab ta küll Tartumaal, ent esindab endiselt Jõgeva kabeklubi) tulid vastavalt kolmeteistkümnendaks ja neljateistkümnendaks.

Külalisvõistlejad polnud Jõgeval rahvusvahelise turniiri korraldanud Jõgeva kabeklubi aadressil kiitusega kitsid. Kiituse pälvis ka peakohtunikuna tegutsenud Villem Lüüs.

“Tegelen ise ka turniiride korraldamisega ning panen teile viie palli süsteemis hindeks “viie”,” ütles Vladimir Skrabov. “Jõgevalt lahkudes võtame osa siinset päikest oma südames kaasa. Aga teile jätame ka ikka natuke.”

Rahvusvahelise kabeturniiri “Jõgeva 2014” paremad

  1. Guntis Valneris (Läti) 13 p

  2. Aleksej Domčev (Leedu) 13 p

  3. Vladimir Skrabov (Venemaa) 11 p

  4. Andrey Kalachnikov (Venemaa) 11 p

  5. Antra Valnere (Läti) 9 p — parim naisvõistleja

  6. Andrey Napreenkov (Venemaa) 9 p

  7. Uno Plakk (Eesti) 8 p — parim eestlasest võistleja

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus