Rahvamajad valmistuvad messiks

Jõgevamaa kultuuritöötajad teevad praegu kiireid ettevalmistusi 23. ja 24. aprillil Tallinnas Salme Kultuurikeskuses toimuvaks esimeseks üle-eestiliseks rahvamajade messiks, kuhu on oodatud ka kõik Jõgevamaa kultuurihuvilised.

Nagu teisedki maakonnad, saab ka Jõgevamaa võimaluse sisustada oma messiboks ja astuda messilaval üles umbes kümneminutilise kavaga. Et lapitöö on meie kandis heal järjel, on Jõgeva kultuurikeskuse rahvakultuurispetsialistil Marika Järvetil plaanis kasutada maakonna messiboksi kujunduseski kangaid. Muu hulgas hakkab boksi kaunistama riidest maakonna kaart, millele peale märgitud kõik kultuurikeskused ja rahvamajad. Nädal tagasi toimunud Jõgeva maakondliku messitoimkonna koosolekul käidi aga välja vahva idee tellida messiboksi tarvis ka üks kalevipoeglikult toekas külalisteraamat, kuhu külastajad saaksid oma arvamusi ja kontaktandmeid kirja panna: mess ongi just uute ja kasulike kontaktide sõlmimise paik.

Boksis hakkavad Jõgevamaad ning siinseid kultuuriasutusi ja -sündmusi tutvustama mitu kostümeeritud tegelast: Carl Robert Jakobson, Oskar Luts, Eesti alglipu õmbleja Emilie Beermann, Kalevipoeg, Siil, Jõuluvana ja kratid. Kõik korraga nad, tõsi küll, boksis ei viibi, ent kellegi neist leiab sealt alati eest. Samad tegelased aitavad ühtseks tervikuks siduda maakonna etteaste messilaval. Taidluskollektiividest teevad selles kaasa Torma kammerkoor ja Põltsamaa naiskoor Roosi. Eelduste kohaselt on Jõgevamaa etteaste kavas esimesel messipäeval, st reedel. Kellaaeg on veel täpsustamisel.

Sündmusterohkem ongi messil reedene päev: siis leiavad aset foorum „Loomemajandus ja rahvakultuur”, õpi- ja töötoad, suur galakontsert, millel esinejad valitakse välja üsna suurest kandideerijate hulgast, ning simman, kus kirjut piduliste seltskonda tantsitab paar Jõgevamaa tantsubändi. Maakondade boksidega saab tutvuda mõlemal messipäeval ja ka maakondade etteasteid jätkub kaheks päevaks.

Jõgevamaa kultuuritöötajad hakkavad kirjus messiseltskonnas silma paistma ühtse riietusega: ühiselt hangitud valgest ja naturaalse linase karva kangast laseb igaüks endale õmmelda kleidi või püksid ning korseti või vesti. Samu rõivaid saavad kultuuritöötajad kanda ka maakondlikel rahvakultuuriüritustel.

Maakonna esinduse messile saatmiseks kulub ühtekokku 51 500 krooni, millest suurema osa katab Leader-programmist saadud projektiraha. Rahataotlemise töö võttis enda peale MTÜ Saare Valla Kultuuri- ja Spordiselts. Kümneprotsendilise omaosaluse lisas Jõgevamaa Omavalitsuste Liit. Nende panus katab enam-vähem täpselt ära messiboksi üüriraha, ülejäänu kulub boksi sisustamiseks, transpordiks, majutuseks, maakonna kultuuriasutusi tutvustava trükise väljaandmiseks ja muuks.

Maakonna kultuuriasutusi tutvustava brošüüri tarvis materjali kogumine praegu käib.

„Sellesse trükisesse mahub iga kultuurikeskuse, rahvamaja, seltsimaja jms kohta küll suhteliselt napp info: kontaktandmed ning andmed töötajate, ringide, teenuste ja saali suuruse kohta. Ent esmaseks tutvumiseks sellest piisab. Keda asi lähemalt huvitab, saab telefonitsi või e-posti teel infot juurde küsida,” ütles maakondliku messitoimkonna juht, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann.

Lisaks trükisele valmib messiks Jõgevamaa kultuuriasutusi tutvustav videofilm, mille rezhissööriks ja operaatoriks on Andres Loorand ning helirezhissööriks ja monteerijaks Mati Schönberg. Seitsme- kuni kümneminutiline film hakkab kandma pealkirja „Kalevipojamaa kultuuritemplid“ ning selle valmimist rahastavad Jõgevamaa Omavalitsuste Liit ja loodetavasti ka Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

Esimest üleriigilist rahvamajade messi korraldavad Eesti Rahvamajade Ühing ning Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus. Messil on rahvamajadel head võimalused üksteist tundma õppida ning tutvustada end teatritele, ansamblitele, mänedzheridele, konverentsikorraldajatele ja mitmetele teistele koostööpartneritele, samuti  tuhandetele  inimestele, kes tulevad kultuuriasutustest huvitavaid ja meeldivaid elamusi saama.

„Keda asi vähegi huvitab ja kel vähegi aega Tallinna minna, võiksid messipäevil Salme Kultuurikeskusest läbi astuda,” ütles Tiina Tegelmann.

Messi külastamine on tasuta ja esimene mess ei jää kindlasti viimaseks, ainult järgmise toimumisaeg pole veel kokku lepitud.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus