Rahvaluulerahvas tuleb külla

Homme tuleb Jõgevale Betti Alveri muuseumi külla Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi esindus. Kell 16 algaval seminaril saab kuulata kolme ettekannet, mis kõnelevad rahvaluule kogumise minevikust ja tänapäevast.

Tänavu septembris sai Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv (ERA) üheksakümneaastaseks, arhiivi käsikirjakogu maht ületas aga möödunud aastal 1,5 miljoni lehekülje piiri. Arhiivis leidub ka rohkelt rahvaluuleainesega seotud fotosid ning heli- ja videosalvestisi. Järjest täieneb kirjandusmuuseumi üldandmebaas (https://kivike.kirmus.ee), kust on muu hulgas leitavad kõik Jakob Hurda rahvaluulekogumike köited. Koostatud on ka mitmeid temaatilisi andmebaase, mida kõik huvilised netis vabalt kasutada saavad.

ERA kogusid on aidanud aja jooksul täiendada tänuväärne hulk kaastöölisi. Tänutäheks pikaajalise koostöö eest otsustas Tartus tegutseva arhiivi rahvas nüüd oma kaastöölistele lähemale tulla. Nii saabki Eestimaa eri paigus juunist detsembrini teoks loengusari “ERA tuleb külla”. Kava on igal pool erinev, ent avalike loengute eesmärk kõikjal üks: tutvustada rahvaluulearhiivis leiduvat materjali ja leida uusi kaastöölisi, kes kogusid täiendada aitaksid. Ettekannetega astuvad üles ERA teadurid ja arhivaarid ning loengud toimuvad koostöös kohalike kogukondade ja asutustega.

Kui viimastel aastakümnetel pole ERA töötajad Jõgevamaal suuri välitöid teinud ja ka kohalike kaastööliste võrgustik on hõredaks jäänud, siis tänu varasemate aastakümnete saadetistele on siinne rahvaluulepärand ERA-s siiski rikkalikult esindatud. Üks homseist ettekandeist, Kristi Salve oma, ongi pühendatud kahele väga erinevale, kuid võrdselt head tööd teinud kaastöölisele Laiuse kihelkonnast: rätsep Jüri Remmelgale (1860-1947) ja kirikuõpetaja Heinrich Georg von Jannaule (1789-1864).

Liina Saarlo ja Astrid Tuisu ettekanded (“Eesti rahvaluulekogud arhiivis ja internetis” ning “Andmebaasid ja kogumine: rahvaluulearhiiv tänapäeval”) tõmbavad joone ajaloost digitaalsesse tänapäeva, andes näpunäiteid, kuidas asjahuvilised saaksid osa arhiivis talletatud tarkustest ning samas anda oma panuse Jõgevamaa pärimuse talletamiseks.

Seminaril tutvustatakse ka kahte valmimisjärgus rahvaluuleväljaannet, mis Laiuse kihelkonnaga seotud. Kristi Salve koostatav kogumik Laiuse kandi rahvajuttudest on juba n-ö lõpusirgel, st peatselt ilmumas, mahukama ja Vana Kandle sarja kuuluva teosega Laiuse regilauludest läheb rohkem aega.

Kõik huvilised on oodatud homme rahvaluulejutte kuulama. Sissepääs on tasuta. Loengusarja korraldamist toetavad Eesti Kultuurkapital ja Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus