Raamatukogurahvas tunnustas tublimaid

Jõgevamaa raamatukogutöötajate eilsel traditsioonilisel jõuluseminaril, mis leidis aset Jõgeva kultuurikeskuses, anti välja tänavused raamatukogupreemiad, millega käivad kaasas Ida-nimelised nukud. Tegus Ida ja Kolleeg Ida läksid tänavu maakonna keskraamatukogusse, Üllataja Ida Palamuse raamatukogusse.

Tegusa Ida tiitliga tunnustatakse raamatukogutöötajaid nende tulemusliku igapäevatöö eest, mis kõrvaltvaatajaile tihti märkamatuks kipub jääma. Tänavu pälvis kõnealuse tiitli Põltsamaal tegutseva Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu lasteosakonna vanemraamatukoguhoidja-laenutaja Viivi Tell, kes raamatukogutööd on teinud juba 1987. aastast, praegusesse ametisse asus aga 2005. aastal.

Laenutaja on esimene, kellega raamatukokku siseneja, olgu ta siis laps või täiskasvanu, esimesena kokku puutub. On hea, kui see esimene kontakt on sõbralik ja positiivne. Kui laenutusleti taga istub Viivi Tell, siis on see kontakt just niisugune. Lasteraamatukogu üritusi, olgu siis tegemist kasutajakoolituse, raamatututvustuse või luulehommikuga, ette valmistades ja läbi viies on ta väga põhjalik ja hoolikas. Laste silmis on ta eriti hinnatud ettelugejana ja jutustajana.

“Viivi on tõeline lapsesõbraliku teeninduskultuuri hoidja,” ütles Jõgeva Maakonna Keskraamatukogu peaspetsialist Siiri Õunap. “Pole ime, et ta oli tänavu ka üks üleriigilise aasta lasteraamatukoguhoidja tiitli nominente.”

Üllataja Ida tiitel anti tänavu Palamuse raamatukogu noorele ja entusiastlikule kollektiivile ehk Lagle Rägale ja Katre Ilmjärvele. Mõlemad on raamatukogutööl 2005. aastast. Katre on algusest peale ametis olnud Palamuse raamatukogus, Lagle asus sinna juhatajana tööle 2011. aastal.

Edukas tandem

“Lagle Räga ja Katre Ilmjärv moodustavad noore ja eduka tandemi, kelle puhul on kummagi panust eraldi raske esile tõsta,” ütles Siiri Õunap.

Nad on käivitanud uudse lähenemisega ettevõtmisi, aktiivselt kaasa aidanud Jõgevamaa-teemaliste Vikipeedia artiklite konkursi korraldamisele, lennult kaasa läinud uuendustega raamatukogu sisetöös. Tänu Lagle Rägale on Palamuse raamatukogul ka üks maakonna paremaid raamatukogublogisid.

“Blogisse panen üles fotod raamatukogus toimunud üritustest, ent sealt leiab ka uudiskirjanduse soovitusi,” ütles Lagle Räga. “Blogi vahendusel saavad raamatukogus toimuvaga kursis olla ka need, kellel parasjagu aega või võimalust pole isiklikult kohale tulla.”

Kolleeg Ida tiitli pälvis tänavu maakonna keskraamatukogu juhiabi Tiina Ilves, kes on raamatukogutööd teinud 2003. ja juhiabi ametit pidanud 2007. aastast. Kolleegipreemia saajat iseloomustavad töökaaslased kui inimest, kellele võib alati loota: kui miski katki läheb, parandab ta selle ära, kui kellelgi tekib arvutiga seotud probleem, lahendab ta selle, kui kellelgi valutavad õlad või pea, leevendab ta valusid oma heade masseerijakätega. Tema abiga saavad üles kõik näitused ja kasvujõu kõik toalilled.

Seekord rahvarõivais

Traditsiooniliselt läks üks tiitel — Sõber Ida oma — raamatukogutöötajate ringist väljapoole. Sellega tunnustati tänavu Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgruppi, kes nii headel kui rasketel aegadel leidnud võimalusi raamatukogudes korraldatavaid üritusi toetada. Preemianuku võttis ekspertgrupi nimel vastu esimees Arne Tegelmann.

“Kultuurkapitali maakondlikud ekspertgrupid on minu mäletamist mööda tegutsenud umbes viisteist aastat ja raamatukoguürituste suhtes soosivad on olnud kõik Jõgevamaa ekspertgrupi koosseisud, sest raamatukogude ettevõtmised on reeglina asjalikud ja neist saab osa arvukas kirjandussõprade ring,” ütles Arne Tegelmann. “Seega pole Sõber Ida tunnustus üksnes grupi praegusele, vaid ka varasematele koosseisudele.”

Jõgevamaa raamatukogupreemiaid anti välja juba viiendat aastat. Preemiad ja nendega kaasas käivad nukud on nime saanud Põltsamaa raamatukogu kunagise kauaaegse juhataja Ida-Helene Sutt-Reima järgi. Nukud valmistab Palamuse kandi käsitöömeister Ingrid Juuse, kes tänavu riietas need rahvarõivastesse.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus