Raamatukogu ajalugu juubeliks kaante vahele

 

Jõgeva linnaraamatukogu tähistab tänavu oma sajandat sünnipäeva. Sel puhul tahetakse välja anda raamatukogu ajalugu käsitlev raamat. Ajalooalaste materjalide kogumise ja raamatu trükkimisega seotud kulude katmiseks oleks aga vaja kõigi raamatukogust ja kohalikust kultuuriloost hoolivate inimeste abi.

Jõgeva Linnaraamatukogu eelkäijaks oli omaaegse rahvahariduse seltsi raamatukogu. Juubeliraamat hakkabki kandma pealkirja “Rahvahariduse seltsist tänapäeva raamatukoguni” ning sellest saab Betti Alveri muuseumi algatatud sarja “Mälestuste Jõgeva” kolmas raamat.

“Mõtte, et raamatukogu ajalugu võiks juubeliks kaante vahele saada, käisime välja meie, muuseumist tuli aga ettepanek, et juubeliraamat võiks jätkata nende algatatud sarja “Mälestuste Jõgeva”. Meil polnud selle vastu loomulikult midagi,” ütles Jõgeva linnaraamatukogu direktor Sirje Narits.

“Mälestuste Jõgeva” esimene raamat sisaldab teatavasti eakate jõgevalaste mälestusi, teine aga siinsete asutuste ja ettevõtete ajalugu käsitlevaid materjale. Raamatukogu ajaloost kõnelev raamat sobib suurepäraselt sarja kolmandaks raamatuks. See tähendab seda, et raamat saab kujundatud kahe esimese osaga sarnases stiilis ning trükitud OÜ Greif trükikojas.

Raamatu jaoks materjali kogumine on põhiliselt kahe inimese, teeneka kodu-uurija Ülo Pärna ja linnaraamatukogu töötaja Ene Söödi õlul. Ettevalmistustöö hõlmab nii inimeste küsitlemist kui ka Tallinnas, Tartus ja Rakveres asuvate arhiivide külastamist.

“Sõitmiseks, aga ka arhiividokumentidest koopiate tegemiseks on paraku raha vaja,” ütles Sirje Narits. “Oleme seda Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupilt küll suisa mitmel korral taotlenud ja ka saanud, ent mitte soovitud mahus. Seega oleks meil kõigepealt vaja raha selleks, et materjali kogumine lõpule viia, seejärel aga juba selleks, et raamat toimetada ja ära trükkida. Kui arvestada, et üksnes trükkimise peale kulub kaugelt üle tuhande euro, siis oleks meil kokku vaja ikka mitu head tuhandet.”

Raamatu toetamise palvega kirja hakkasid raamatukogutöötajad kultuurisõprade listides levitama novembri keskel, detsembri lõpuks polnud paraku aga veel ühtegi annetust laekunud.

“Tõsi, üks inimene tõi oma viieeurose sularahaannetuse otse raamatukokku ja meil oli selle üle väga hea meel,” ütles Sirje Narits. Inimesed on tema sõnul toonud ka raamatukogu ajalooga seotud mälestusi ja fotosid.

Raamat tahetakse valmis saada oktoobri lõpuks. Traditsiooniliselt on Jõgeva linnaraamatukogu sünnipäeva peetud küll märtsis, ent sajanda sünnipäeva põhisündmus on ajastatud 25. oktoobrile ehk ajale, mil kogu Eestis on käimas raamatukogupäevad. Kes soovib kaasa aidata ühe Jõgeva linna kultuuriloo olulise killu raamatus jäädvustamisele, saab teha annetuse Jõgeva linnavalitsuse arveldusarvele nr 1120155067 (Swedbank), lisades märkuse “Raamatukogu 100”. Lisainfot saab Sirje Naritsalt telefonil 772 1572 või e-posti aadressil info@jogeva.lib.ee .

“Loodame lahkete annetajate abiga valmis saada kena raamatu,” ütles Sirje Narits.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus