Rääbise kauplus paneb sügisel uksed kinni

Jõgeva Majandusühistu peab Torma vallas Rääbisel asuva Kungla kaupluse pidamist majanduslikult kahjulikuks ja on otsustanud poe sulgeda tänavu 31. augustil. Pärast “oma poe” kinnipanekut jäävad Rääbise inimestele lähimateks ostmispaikadeks Vaiatu ja Torma.

<span lang=””>

Jõgeva Majandusühistu juhataja Toomas Vahuri sõnul pole Rääbise kauplus juba mitu aastat kasumit andnud ja sisuliselt on tulnud peale maksta, et poodi elus hoida. “Inimesi jääb ju maal järjest vähemaks. Poe senisele püsimajäämisele on innukalt kaasa aidanud juhataja ja müüja Helju Ploompuu ning teistegi kohalike elanike tahe ja entusiasm. Pärast eelmise kauplusehoone sulgemist leiti lahendus: uued ruumid saadi ühismajandi ajal ehitatud kortermaja esimesele korrusele,” rääkis Vahur. Oma nimegi sai kauplus kunagise Kungla kolhoosi järgi.

Juhataja Helju Ploompuu märkis, et uudis kaupluse sulgemisest on rääbislastele juba mõnda aega teada. “Jõgeva Majandusühistu on meie poe püsimist  senini soosinud. Paraku käiakse siin ostmas üsna harva, eriti talvel on rahvast vähe. Suvel on ostjaid siiski rohkem, sest siis on noorem rahvas oma vanematel või vanavanematel külas ning vahel tuleb poodi ka läbisõitjaid,” rääkis ta. Müüja sõnul ostetakse siit peamiselt leiba, saia ja muid  toidukaupu. “Silmapaistvalt populaarne on ka n-ö “vedel leib”,” lisas juhataja väikese muigega. 

Juhataja jääb pensionile

Jõgeva Majandusühistu on pidanud inimlikuks hoida Rääbise kauplust alles niikaua, kui Helju Ploompuul on soovi ja tahet juhatajana töötada. “Olen müüjana töötanud peaaegu pool sajandit ja Rääbisel alates möödunud sajandi seitsmekümnendatest aastatest. Nüüd on aga mõte pensionile jääda. Pole ju enam esimeses nooruses ja tervis kipub ka vahel streikima. Näiteks talvel on päris raske poe ukse eest lund koristada,” tunnistas ta. Helju Ploompuu tõdes, et poodi ei päästa seegi, kui ta endale mantlipärija leiab. “Usun, et majandusühistu otsus pood sulgeda on siiski lõplik. Pood peab ju ennast ikkagi ise ära majandama,” nentis ta. 

Lähemad poed Vaiatus ja Tormas

“Iga päev ma Rääbise poes ei käi, kuid üsna tihti siiski. Igapäevaeluks vajaliku kauba olen siit tavaliselt kätte saanud. Nii et kokkuvõttes kurta ei saa. Ühtlasi kaasneb poodi tulemisega võimalus sõbraliku ja huumorimeelse müüjaga mõnusat juttu ajada. Küllap Helju ongi praeguse Rääbise üks kuulsamaid elanikke,” ütles Rääbise kandi elanik Merlis Kuusk. “Poe kinnipanek mulle siiski väga suurt muret ei tekita, sest saan jalgrattaga Vaiatu poodi minna,” lisas ta.

“Kui mul sinnapoole asja, küll ma su ka auto peale võtan,” ütles Helju Ploompuu.

Vaiatus asuva kaupluse omanik on OÜ VAH, kes avas selles paigas taas poe 2010. aastal. Tõikveres peatub ka kauplusauto, kuid kas see hakkab edaspidi ka Rääbise inimesi teenindama, pole teada.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus