Avinurme vallas Vadi külas tegutseb puidufirma nimega IseMeistrid OÜ, ühe mehe firma tegeleb peamiselt mööbli ning uste ja akende valmistamisega. Tegelikult restaureerib puidumeister Jaanus Kaarama vähemal määral ka vana mööblit, ehkki ta õppis Tihemetsa sovhoostehnikumis hoopis tehnik-mehhaanikuks.
Jaanus Kaarama sõnul töötas ta aastaid traktoristina. Majandis oli olemas ka puidutöökoda. Vahel tuli tal seal midagi enda tarbeks teha, näiteks traktori käru parandada. Ühtäkki tundis ta, et puutöö talle istub. Talvisel ajal tegutseski ta peamiselt puidutöökojas. Pärast majandite lagunemist töötas Jaanus Kaarama mitu aastat metsaveoautojuhina, hiljem veel saemehena. Seejärel ostsid nad koos sõbraga metsaveotraktori, millega mitme aasta jooksul metsa välja vedasid. Koos naise sugulasega asutasid nad ühte tühjaks jäänud sigalahoonesse Lääne-Virumaal Veneveres saekaatri. Muu hulgas lõikasid nad seal palki Avinurmes hästi tuntud Strausside firmale.
Vanast saunast sai puutöökoda
Saekaatris töötamise ajal tehti Jaanus Kaaramale ettepanek taotleda LEADER-projektiga toetust uute puidutöötlemisseadmete ostmiseks. Seadmete ostmisel oli tingimuseks, et ettevõte, kuhu need paigaldatakse, asub Ida-Virumaal. Jaanus Kaarama kodu asubki Ida-Virumaal Vadi külas ja nii ta ettevõtte oma koju asutaski. Lisaks elumajale on kinnistul olemas ka kõrvalhoone, kus varem oli saun. Paraku oli hoone hõredavõitu ja saunana seda enam kasutada ei saanud. Nii ehitas peremees sauna ümber puutöökojaks. Just sinna projektiraha eest ostetud seadmed paika saidki.
Praegu saab mees olemasolevate seadmetega tellimuste täitmisega enam-vähem hakkama. Nüüd tegutseb Jaanus Kaarama oma töökojas päris üksi, enne seda loodud ettevõtetes olid tal ka kaaslased. Tõsi, mõned praktikandid Rakvere kutsehariduskeskusest on tal siiski abiks olnud. Viimase praktikant, kelle tegevus lõppes alles mõned nädalad tagasi, on tubli mees, kellest aga Jaanusele abilist ei saa, sest maal elava ja oma majapidamist omava inimesena plaanib tisleriks õppiv noormees ise endale puutöökoja asutada.
Puutöömeistrid teevad koostööd
Jaanus Kaarama sõnul erilist reklaami ta puidutöö tegijana endale teinud ei ole. Kliendid on ta mingil moel ise üles leidnud. Kõige paremaks reklaamiks osutus suust-suhu liikunud info inimeste käest, kes temalt juba midagi tellinud on. Mõned kliendid on Jaanus Kaarama üles leidnud Avinurme valla kodulehe kaudu.
Iseseisvalt hakkas ta kõigepealt uksi ja aknaid valmistama. Siis sooviti juba ka väiksemaid mööbliesemeid tellida ja tema tegevus mööbli valmistamisel laienes veelgi. Avinurme kandis on küll puutöö tegijaid piisavalt, ent konkurentsi Kaarama sellegi poolest ei taju, sest uksi-aknaid keegi teine lähiümbruses ei tee. Mööblit valmistab sealkandis ka Gunnar Simmul, aga tema teeb teistsuguseid asju. Tegelikult teevad Kaarama ja Simmul hoopis omavahel head koostööd. Kui keegi on Kaaramalt tahtnud kummutit tellida, siis on Jaanus selle kliendi Gunnari juurde saatnud. Ja kui akende-uste tellimisest huvitatud inimene on Gunnari jutule jõudnud, on Gunnar sellise kliendi Jaanuse juurde juhatanud.
Enamasti kasutab puutöömeister oma toodete valmistamiseks männipuitu, harva ka tamme- ja saarepuitu. Palgid viib ta Venevere saekaatrisse, kus need sobivaks materjaliks lõikab. Puidu kuivatamine toimub Avinurmes, firma E.Strauss kuivatis. Jaanus Kaarama sõnul on seal väga hea kuivati, kus puidu kuivatamine toimub aeglases tempos. Kiirkuivatis kuivatatud puu läheb “keetmise” tulemusena lõhki ja muutub inetuks.
Samas lõikab Jaanus Kaarama oma saekaatris valmis Straussidele vajalikku materjali. Kaarama sõnul tõestab selline näide veelgi, kui oluline on metsaga tegelevate firmade ja puidutöötlejate omavaheline koostöö.
Kaubamärgiks Lutheri tool
Jaanus Kaarama firmamärgiks mööbli valmistamisel võib pidada nn Lutheri tooli, mida kusagil ei mujal toodeta. Kaarama valmistatav tool on täpne koopia originaalist. Ta on valmis teinud üle saja Lutheri tooli. Kaheksa aastat tagasi telliti tema käest Vadi koolimajja kuuskümmend Lutheri tooli, need on seal väga hästi vastu pidanud.
Lisaks mööblile ning ustele-akendele on Jaanus Kaaramal veel teisi puidust tooteid valmis teha tulnud, sealhulgas treppe. Kui köögimööbli ja treppide tegemiseks tuleb kliendi juures kohapeal ära käia, siis uste-akende puhul mitte alati. Aknaid on teha tulnud nii vanematele kui alles ehitusjärgus olevatele majadele. On ka selliseid kliente, kes soovivad, et meister uksed-aknad ka ise ette paneks. Puutöömeistri sõnul poleks tal midagi selle vastu kui saaks vahelduseks näiteks väikseid pinke või muud taolist valmistada, et neid laadale müüma minna ja sel moel endale reklaami teha.
Tellimusi on lihtsalt nii palju, et muude asjade tegemisest, rääkimata nendega laadale minemisest, pole enam juttugi. Tellimuste järjekord on viie-kuue kuu pikkune. Tegelikult on hoopis nii, et tal tuleb hoolega järele mõelda, milline on kõige kiirem töö, mille ette peab võtma.
Kui keegi klientidest viis-kuus kuud oma tellimust oodanud on, siis muutub ta närviliseks, helistab ning tahab teada, millal tema tellitud uksed-aknad, trepp või muu taoline valmis saab. Just päev enne jutuajamist käis Kaarama Mäetagusel keldri ust ette panemas, sest talv oli kohe-kohe saabumas. Tööpuudust ei tunnetanud Jaanus Kaarama isegi keset kõige suuremat masu, ehkki tellimuste järjekorrad ja mahud olid siis veidi väiksemad.
Viimasel ajal on jälle rohkem puidust aknaid ja uksi hindama hakatud. Pealegi ei ole veel plastikakende kui küllalt uute toodete puhul ette teada kui kaua need vastu peavad.
Üks klient tõi kohale vanade akende klaasid ja tahtis, et uued aknad täpselt nende klaaside järgi tehtud saaksid. Klaasi liistud võib klient kaasa saada kui soovib klaasid ise ette panna. Ka klaaside kittimisega on tulnud tegeleda. Eesmakordse ettevõtmisena polnud see üldse lihtne tegevus, sest ei olnud kusagilt eeskuju võtta. Lõpuks leidis Kaarama internetist soomlasest puutöömeistri lühikese video, mille põhjal kittimise selgeks sai.
Samas ei tasu meistri sõnul puitakende puhul väga odavat hinda loota. Kui inimene eelistab akende vahetamisel või ka uuele hoonele akende ette panemisel kõige odavamat varianti, siis soovitab ta plastaknad osta. Kui hoone on kasutuses ja seda regulaarselt köetakse ning puitaknaid korralikult hooldatakse, siis peaks puidust aken kuni sada aastat vastu pidama. Kes tahab lihtsama akende hooldamisega hakkama saada, nendel soovitab meister värvimise asemel aknaid õlitada.
Kõige erilisem tellimus tuli Rakverest
Kõige eripärasem toode, mis Jaanus Kaaramal valmis on tulnud teha, asub Rakvere linnuses. Täpsemalt on tegu niisuguse kandetooliga, milles kaugetel aegadel kuningaid ja vaaraosid kanti. Saarepuust kandetool sai sedavõrd raske, et sellele tuli vankrirattad alla panna. Kandetooli “kabiinil” on kardinad ees ja “kabiin” seest polsterdatud. Kandetool osutus nii suureks, et töökojas seda kokku panna ei saanud, vaid selleks tuli koostedetailid kuuri alla viia. Tool sai kokku panduna nii kõrge, et järele tulnud rekka peale ei mahtunud. Nii pani Jaanus kandetooli oma sõiduauto käru peale ja sõidutas ise Rakverre.
Kui Jaanus Kaarama viimati meeste tantsupeo ajal koos kaaslastega linnusesse läks, olid tantsukaaslased väga üllatunud kui nägid, et Jaanuselt muuseumipiletit ei nõutud.
Eripärase esemena palus üks inimene, et talle saaks tehtud uus vaali kaigas. Tegemist on vanaaegse tööriistaga pesu triikimiseks. Selle peab ta valmis tegema kohale toodud omaaegse ajahamba puretud originaali järgi. Hiljuti aga sooviti Jaanus Kaaramalt tellida umbes 300 vana ukse ja akna taastamist. Ta pidi suure tellimuse mahu tõttu kliendile ära ütlema. Meister märkis, et võib-olla oleks nende akende ja uste taastamise asemel mõistlikum hoopis uued valmis teha.
Ettevõtet toetuse abil laiendada ei plaani
Jaanus Kaaramal oleks tarvis ka tublisid abilisi, aga neid on keeruline leida. Oma lastest ilmselt talle abilisi ei saa. Vanem poeg ei kannata puidutolmu ja noorem poeg õpib Tartu ülikoolis füüsikat. Isa sõnul on nooremal pojal terav mõistus ja kui pea lõikab, siis tuleb nooremal pojal looduse poolt kaasa antud annet oma tulevases tegevuses kasutada.
Tegelikult saavad Jaanus Kaarama käe all praktiseerivad noored tema juures suurepärase kogemuse. Kaarama praktikantide sõnul toimub mööblitööstuses reaalne praktika selliselt, et paar kuud tuleb puiduplaadi sisse ühesuguseid auke puurida. Praktika lõpus vahel lubatakse, et nüüd alles muutub tegevus põnevaks. Tegelikult tähendab põnevaks muutumine seda, et ka plaadi teise otsa tuleb natuke auke puurida.
Jaanuse juures ametit õppinud praktikant saab aknad-uksed algusest lõpuni valmis teha, alates materjali väljavalimisest kuni tellimuse valmimise ja viimistlemiseni. Tisleri tegevuses on oluline loominguline lähenemine, sest tellimused on kõik erinevad.
Samas meeldib Kaaramale kui tellijal on olemas võimalikult konkreetne nägemus sellest, mida ta saada soovib. Ent vahel satub tema jutule ka selliseid tellijaid, kes teavad küll seda mida nad tahavad, aga neil pole mingit ettekujutust sellest, milline nende tellitav ese välja peaks nägema. Praegu on tal käsil laevalgustite alus, mis on tehtud saarepuust ning seetõttu väga raske. Jaanus Kaarama ütles valgustite aluse tellinud inimesele, et tal peab tugev lagi olema.
Palgipuud ostab Jaanus Kaarama põhiliselt Artiston OÜ-lt Laekverest. Enamasti kasutab ta männipuitu, harva ka tamme- ja saarepuitu.
Jaanus Kaarama peas liiguvad mõtted ettevõtte laiendamisest. Plaani elluviimisel on praegu veel takistuseks rahanappus. Meistrimehe sõnul tuleks tõsisema tootmise käima lükkamiseks uus tootmishoone ehitada. Tegelikult oleks sellise hoone rajamiseks toetust võimalik taotleda. Paraku on toetuse taotlemine seadvõrd keeruline ja bürokraatlik protsess, et see muudab toetusrahaga ehitatava hoone oluliselt kallimaks kui see oma raha eest püsti panna. Nii tuleb puutöömeistril praegu veel kitsamates tingimustes tegutsemist jätkata ja uue tootmishoone rajamise plaan mõneks ajaks edasi lükata.
TOOMAS REINPÕLD