Puurmani vallas suuri probleeme pole

Osaühing Härjanurme Mõis lasi enne oma uue lüpsilauda valmimist mullu talvel lammutada lähedal asuvad viis vana karjalauta. Tookord juhatas osaühingut Meelis Venno ning tema tunnistas, et koledaid kolhoosiaegseid hooneid ning tondilosse on Saduküla lähedal palju.

Lõhutud hoonete betoonist võeti armatuurraud välja, betoon purustati ning kasutati uute hoonete ehitamisel ära.

Puurmani vallavanem Rauno Kuus ütles, et endiste põllumajandushoonete lammutamiseks kahjuks lahkelt raha ei jagata. “Õnneks pole meil nendega ka suuri muresid, sest väga silmajäävates kohtades neid ei seisa,” tõdes ta.

Tõsiselt häirib inimesi keset Puurmani asuv endine meiereihoone. Omanik on teinud sinna mittetulundusühingu ning kirjutanud ka projekte mitmetesse programmidesse, kuid seni pole positiivseid vastuseid tulnud.

“Mida aasta edasi, seda raskem on seda ka korda teha. Elame päev korraga, võib-olla lähitulevikus õnnestuks seal ka midagi korda saada,” lisas vallavanem. Lammutamisest polevat omanikud tema sõnul praegu eriti huvitatud.

Mis puudutab Puurmani asula keskel olevat nn ringhoonet, siis see pole väga hullus seisus. Ainult Jõgeva poolne osa on väga lagunenud. Majal on kolm omanikku – suurem osa korteritest kuulub küll ühele inimesele, kuid kahel korteril on kummalgi oma omanik ja nemad elavad seal ka sees. Ülejäänud maja on paraku tühi. Lammutamine seal tõenäoliselt kõne alla ei tule.

Puurmanis sai 2011. aasta kevadel endises mõisa tall-tõllakuuris valmis tööõpetuse maja, mis oleks samuti hävinud, kui seda restaureerida poleks saadud.

See töö läks kokku maksma 5,4 miljonit krooni, millest valla omaosalus oli 15 protsenti, ülejäänud raha sai vald Norra ja Euroopa majanduspiirkonna rahastatava regionaaltoetusena. 2010./2011. aasta lumerohket talve poleks Puurmani tall-tõllakuur üle elanud, katus oleks kindlasti sisse kukkunud. Koos katusega võinuksid osaliselt sisse langeda ka seinad. Ka ehitajad tunnistasid hoone vastupidamise suisa imeks, sest ka eelmine talv oli väga lumerohke.

Tall-tõllakuuri renoveerimine käis ülikiiresti, sisuliselt saadi töö tehtud vaid kolme nädalaga, sest talv oli ülipikk ja lumerohke ning külm.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus