Puurmani valla vanim elanik sai 100 aastaseks

Eile õnnitleti Puurmani valla vanimat elanikku. Leida Martin, kellel äsja sajas eluaasta täitus, veedab  praegu vanaduspäevi Lustivere hooldekodus.

Juubilari õnnitles tähtsal päeval ka president Toomas Hendrik Ilves. Puurmani vallavanem Rauno Kuus ütles Leida Martinit  õnnitledes muu hulgas, et kui sünnipäevalaps  endiselt oma kodus elaks, oleksid nad naabrid. Juubilar tänas südamest kõiki õnnitlejaid.

Leida Martin elas kuni 83. eluaastani oma kodutalus Taga-Peetril Laasme külas. Tema vennatütar Mai Martin rääkis aga, et 1996. aasta kevadel kukkus naine kodutalu loomalaudas nii rängalt, et jäi pikkadeks aastateks haigevoodisse. “Enne seda polnud ta kordagi haiglas olnud,” lisas vennatütar.

Alates 1996. aasta juulikuust elabki Leida Lustivere hooldekodus. “Tänu tugevale tahtejõule õppis Leida hooldekodus ravi ajal abivahendiga käima. Haigusaastatel on ta suutnud säilitada hea mälu, huvi ümbritseva vastu ja optimistliku meele,” rääkis Mai Martin. 

Hoidis end eluga kursis

Esimestel hooldekoduaastatel kuulas Leida iga päev raadiot, oli kursis kõige maailmas toimuvaga ja suhtles aktiivselt tuttavatega. “Kui käisin teda külastamas, siis küsis ta ikka Puurmani ja kodutalu kohta ning tundis huvi, kuidas lähikondlastel läheb. Eelmise aasta veebruaris, tema 99.  sünnipäeval rääkisime Leidaga veel pikad jutud ümbritseva elu ja ühiste tuttavate teemadel. Eelmise aasta juulis märkasin, et  tema elatud aastate koorem hakkab tõsisemalt tunda andma. Praegu on Leida küll tubli ja suudab iseseisvalt süüa, kuid pikem jutuajamine on talle juba üsna väsitav,” rääkis vennatütar.

Tema hinnangul on tädi eluteel olnud põhilisteks saatjateks töökus, tihe side loodusega ja oskus inimestega hästi läbi saada. “Töötamisel on Leida olnud visa ja järjekindel, ta ei ole kunagi alustatut pooleli jätnud. Kodutalus Taga-Peetril elatud aeg ja tehtud töö on andnud talle karastuse kogu eluks. Raamatupidajana töötamise aegadel ütles Leida ikka, et aia-, heina- ja metsatöö on talle vahelduseks vaimsele tööle,” jutustas sugulane.  

Aktiivne kaasalööja kohalikus elus

Juubilar oli tasakaalukas ja seltskondlik, hea suhtleja. Ka kõige keerulisemates olukordades oskas ta jääda rahulikuks ning leidis olukorra lahendamiseks hea sõna.

“Raamatupidaja töö kõrvalt osales Leida aktiivselt kolhoosipidude ja ekskursioonide organiseerimisel. Ta käis ka kultuurimajas korraldatud kultuuriüritustel ning võttis osa Tartu Vanemuise teatri ühiskülastustest. Kolhoosiaastatel osales Leida ka sotsiaaltöös. Rahva Hääle kolhoosis oli nimelt tavaks eakatele kolhoosiliikmetele enne jõule liha ja jahu viia. Tädi organiseeris nende toiduainete kättetoimetamist vanuritele,” rääkis vennatütar.

Võimalikult palju tööst vaba aega püüdis naine värskes õhus veeta. “Ta hoolitses pidevalt koduümbruse korrasoleku ja  liikiderohke lilleaia eest. Talle meeldis kõige rohkem aiatöö ja lillekasvatus, kuid ka heinatöödel ja metsast küttepuude varumisel ei saadud läbi tema osavõtuta. Tädi oskas ka teisi pereliikmeid kodustele töödele kaasa tõmmata. Ta pidas loomi ja osales aia- ja heinatöödel kuni 83. eluaastani,” meenutas  Mai Martin.

Leida Martini elukäik

*Sündis 1913. aasta 27. veebruaril Laasme külas Taga-Peetri talus

*Oli oma vanemate Johanna ja August Martini esimene laps

*Vanemad olid talupidajad

*Talus hariti põldu ja kasvatati loomi, peeti ka mesilasi

*Samuti oli talus õuna- ja marjaaed

*Juba lapseeas hakkas Leida oma vanemaid kodustes töödes abistama

*Ta käis karjas, aitas ema majapidamistöödes ja oli abiks loomade eest hoolitsemisel

*1928. aastal lõpetas Leida Puurmani kooli

*Jätkas haridusteed Põltsamaa gümnaasiumis

*Võttis aktiivselt osa kohalikust kultuuri- ja seltskonnaelust

*Õppis kaugõppe teel Kehtnas ja Tallinnas korraldatud kursustel raamatupidamist, omandas raamatupidaja kutse

*1949. aasta kevadel loodi Laasme külla Kungla kolhoos

*Oli Rahva Hääle kolhoosi kauaaegne pearaamatupidaja

*Töötas raamatupidajana  kuni pensionile jäämiseni 1973. aastal 

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus