Puurmani spordi- ja kultuurimajas peeti viimane pidu

Nädala eest reedel kogunes Puurmanis Pedja jõe kaldal asuvasse omapärase arhitektuuriga majja rahvas, kel siia aastaid ja ka aastakümneid vähemalt kord nädalas asja on olnud.

Peeti traditsioonilist isetegevuslaste kevadpidu, mis oli seekord päris  viimane kultuurimaja pidu. Aprilli lõpus peetud istungil otsustas Puurmani vallavolikogu kultuurimaja kui asutuse  alates 30. juunist likvideerida. Edaspidi hakkab Puurmani vallas kultuurielu koordineerima Puurmani Mõisa sihtasutus. Majas alustatakse  aga kohe-kohe kapitaalremonti.

Kummalise saatusega hoone

Kultuurimaja, alates 2003. aastast spordi- ja kultuurimaja, mille ehitas vana vesiveski müüridele omaaegne Rahva Hääle kolhoos, avati pidulikult 1990. aasta 1. septembril. Maja viimane direktor Keiu Kess mäletab, et kui ta 1989. aastal värske kõrgkoolilõpetajana siin kunstilise juhina tööle asus, oli

 töökabinet külanõukogus, sündmusi korraldati seal, kus parajasti ruumi oli: kooli või külanõukogu saalis või mujal. Uuest  kultuuritemplist oli esialgu rõõmu palju, kuid vähehaaval hakkas selguma, et liigne vee lähedus ei tule hoonele meie kliimas siiski kasuks. Seitsme aasta eest tellitud ekspertiis näitas, et majja on end sisse seadnud hallitus ja mitut liiki seened. Lühikest aega oli kultuurilembesel rahval lootus päris uuele spordi- ja kultuurimajale – krunt oli valitud ja projektki valmis, kuid siis tuli masu…

Kohe algava kapitaalremondi järel plaanitakse selles kummalise saatusega hoones, millel, tundub, lihtsalt ei vea, keskenduda eelkõige spordile.

Kuulsuste sein

Äsjasel viimasel peol oli esinejaid üle 90.

„Segakoor, lastekoor, muusikakooli õpilased, tantsurühm STEPS, näitering  ja 4 rühma rahvatantsijaid – Siilipesa mudilased, naised, memmed ja segarühm,” loetles maja hing Keiu Kess, kellest täpselt 20 aasta eest kultuurimaja direktori kohusetäitja ja peagi direktor sai. Segakoor hakkas tema sõnul koos laulma 1985. aastal, laste näitering alustas tegevust 1989. aastal, rahvatantsurühmadel saab sügisel viis aastat  alustamisest.  Kooliõpilaste näiteringi juhendab Keiu selle loomisest peale ise. Tantsurühm STEPS, algul küll teise nime all, on tegutsenud kümme aastat.

Kutuurimaja fuajees püüdis pilku  mitme meetri pikkune stend, kus pilvekujulistel rõõmsavärvilistel lipikutel kirjas sajad ja sajad nimed. „Mõtlesin kaua, kuidas väljendada oma tänu neile, kes on läbi 20 aasta kultuurimaja sündmuste korraldamisele kaasa aidanud. Nii valmiski see stend, mille kuulsuste seinaks ristisin. Siin on täpselt 436 nime: töötajad, esinejad, õpetajad, abilised, ansamblid, teatrid, organisatsioonid, fondid, mõned toimunud sündmuste nimed. Tegin siiski valiku, sest kui kõik kirja oleksin jõudnud panna, tulnuks nimesid mitu seinatäit,” rääkis Keiu. „Olen väga tänulik kõigile kultuurimaja isetegevuskollektiivide ja spordiringide liikmetele, Põltsamaa  muusikakooli Puurmani filiaali õpilastele, kes siin nii harjutamas kui esinemas on käinud, Puurmani kooli õpilastele, kõigile, kellele on korda läinud, mis me siin majas teeme,” rõhutas kultuurijuht.

Mõttepunktide koht

Kultuurimaja viimane kontsert kukkus välja tuntud headuses, majaperenaise asjatundliku ja selgehäälse teadustamise toel, liigse ametlikkuseta ja koduselt. Lõpuks tõi  Keiu lavale virna kingikotte, mis heade sõnade saatel omaniku leidsid. Meeles said peetud kõik ringijuhid ja teised, kes moraalseks ja materiaalseks toeks olnud. Sooje sõnu jagus isetegijate esindajatel tallegi. Ja mis ehk otsesõnu vastastikku ütlemata jäi, selle tegi tasa ühendkoori esitatud šoti rahvalaul „Teid täname, sõbrad”.

Pärast kohvilauda ja tantsuõhtut, mis oli tänukink kõigile taidlejatele, mindi laiali, jättes seekord ütlemata traditsioonilise „Sügisel kohtume!” Mõttepunkte  ja vastamata küsimusi on tavakodanike jaoks natuke palju…

Kokku koondati Puurmani spordi- ja kultuurimaja likvideerimisega kuus inimest: kultuurimaja direktor Keiu Kess, maja koristajad, valla kunstnik ja ringide juhendaja,  Puurmani noortekeskuse juht ja Saduküla noortekeskuse juht.

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus