Puupäeva laadal oli müüjaid Saare- ja Lätimaaltki

Möödunud laupäeval peeti jõulueelset laata kõigis kolmes Jõgevamaa linnas ja küllap mõnes väiksemaski paigas. Jõgeval peeti laata traditsioonilise puupäeva raames.

 

Kes puupäeva laadalt üksnes puidutooteid otsima tuli, võis võib-olla pisut pettuda. Ent vaevalt keegi asja nii kitsalt vaatas. Pigem tuldi ikka otsima lihtsalt seda, mis ennast või teisi jõuluajal rõõmustaks ning mida jõuluvana kingikotti sokutada annaks.

Eriti rikkalik oli, nagu ikka Kiigemetsa Kooli müügilett.

„Seekord tegimegi panuse puupäevale, eraldi oma kooli jõulumüüki, nagu mõnel varasemal aastal, me ei tee,“ ütles Kiigemetsa Kooli huvijuht Merje Talistu. „Kaup, mida siin pakume, on valminud enamasti õppe- ja ringitundides. Kui õpilased teavad, et esemed ei jää niisama kapinurka seisma, vaid lähevad müügiks, on neil palju suurem huvi neid valmistada.“

Viltkattega seepe, mille puhul eraldi pesunuustikut vaja polegi, viitsisid Merje Talistu sõnul näiteks meisterdada needki teismelised piigad, kes muu näputöö vastu juba huvi kaotanud. Seepide kõrval paelusid letil pilku vahvad keraamilised topsid, mille eri pesakestesse võib panna näksimiseks pähkleid ja seemneid, ent mida võib kasutada ka kirjaklambrite ja muude kontoris vajalike pisiesemete hoidmiseks. Lähenevaks draakoniaastaks valmistujatele pakuti keraamilisi draakoneid. Puupäevale kohaselt oli suures valikus puidust esemeid — kuni nuku- ja inimeste mööblini välja.

Nagu jõuluime

„Ühe uue toote, kolmest tulbist koosneva kaunistuse valmistamiseks oli poistel vineerispooni vaja,“ ütles Merje Talistu. „Suutsimegi lõpuks interneti vahendusel leida ühe firma — UPM-Kymmene Otepää ASi —, kellel seesugust materjali on. Ning siis selgus, et nad tegelevad ka heategevusega ja me saime kogu materjali tasuta!“

Nagu selgub, pole head inimesed ja jõuluimed ilmast veel kaugeltki otsa lõppenud. Käsitööde müügist laekuvat raha kasutab Kiigemetsa Kool, nagu ikka, mõne teatriskäigu või muu väljasõidu korraldamiseks.

Laadalt võis soetada ka unikaalseid puidust ehteid, mis valminud Tallinna firmas Magic Design. Ehteid oli müümas suvise I Eesti Naiste Tantsupeo kujundustoimkonna juht Katrin Koitla.

„Firma Magic Design valmistas ka naiste tantsupeo meeneteks mõeldud ehted,“ ütles Katrin Koitla. „Et meil neid veel järel oli, otsustasin neid puupäevale müüma tulla ning tootjatelt nende muud toodangut juurdegi küsida.“

Kõnealuse firma tammepuust ehted on tõesti maagilise hõnguga, sest need on inspireeritud iidsetest märkidest ja sümbolitest. Teostus on perfektne ja pidulikumatele ehetele on lisatud säravaid kristalle. See on juba puidu vääristamine kõrgemal tasemel!

Üheks menukamaks kujunes puupäeva laadal aga Pärnumaal Audru vallas tegutseva Tamme talu lett, kus müüdi omatoodetud ürdisooli, ürdisegusid, vürtsmoose ja muud põnevat. Eriti hästi läks basiiliku-, peterselli-, tšilli- ja küüslaugulisandiga särtsusool, mis sobiv lihatoitude maitsestamiseks. Nii et Jõgeva kandi perenaiste jõulupraed saavad olema sel aastal vist tunduvalt särtsakama maitsega.

Ansipi õpilane

Kuna vaatamata öisele tuisule oli lund napilt, mõjusid viljandimaalase Hillar Nassari pakutavad suusad ja suusavarustus esmapilgul kuidagi kohatutena.

„Olen, jah, sel hooajal alles esimest korda suuskadega väljas, aga ega tali tänavugi taeva jää, küll ta varsti tuleb,“ kinnitas Nassar. „Otepääl ja Haanjas on seda tegelikult praegugi. Kui aga mujal ka lumi maha tuleb, hakatakse põhiliselt Soomest toodud pruugitud, aga korralikku suusavarustust nii innukalt ostma, et valik jääb napiks. Nii et praegu on just õige aeg suuski soetada.“

Ennast nimetas Nassar naljatamisi Ansipi õpilaseks.

„Peaminister ütles, et on vaja olla ettevõtlik ja mina püüangi olla,“ ütles suusamüüja.

Kauplejaid ja publikut oli tänavusel puupäeval ehk pisut vähem kui mõnel varasemal korral.

„Kui maakonna kõigis linnades korraga laata peetakse, siis jääb ikka publikut natuke vähemaks,“ ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter. „Eelmise öö tuisk hirmutas ka kindlasti mõned potentsiaalsed tulijad ära. Meil jätsid näiteks viis registreeritud müüjat sel põhjusel kohale tulemata. Aga kes tulid, jäid rahule.“

Kõige kaugemad müüjad olid seekord pärit Saaremaalt ja Lätist. Naaberriigist kohale sõitnud Konstantins Krivonosovs müüs lõikureid, mille abil kapsast hakkida ja kurki viilutada.

„Leidsin info siinse laada kohta interneti vahendusel ja tulingi kohale,“ ütles Konstantins Krivonosovs.

Puupäevalistele esinesid folklooriseltsi Jõgevahe Pere kollektiivid, naisansambel Kuukressid, segarühm Kaaratsim ja ansambel Parvepoisid ning paljudel neist oli kavas ka mõni puuteemaline etteaste. Näidati ka lühifilme metsast, puust ja ilusast Eestimaast. Puupäeva juhtis Puulõug alias Valdi Reinas.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus