Puuetega inimeste VII perepäev peeti Lustiveres

 

Möödunud laupäeval toimus Lustivere kultuurimajas Jõgevamaa Puuetega inimeste VII perepäev teemal “Võrdsed võimalused”, kus kuulati arsti ja psühholoogi loenguid ning aega jätkus ka omavaheliseks suhtlemiseks ning isetegevuslaste kontserdile kaasa elamiseks. Laste vaba aega sisustati lustakate mängudega.

Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja ja Põltsamaa vallavalitsuse koostöös korraldatud perepäevale tuli rahvast peaaegu kõikidest  Jõgevamaa omavalitsustest. Tasuta sai Lustiverre ja tagasi sõita bussidega, mis peatusid mitmel pool. Perepäeva sissejuhatuseks soovis kõigile positiivseid emotsioone ja koosolemisrõõmu päevajuht Margus Kastor. 

Asjatundjate loengud

Maavanem Aivar Kokk märkis tervituskõnes, et mitmetest haigustest jagu saamiseks ja tervise tugevdamiseks on väga oluline eneseusk ja mitmesugused energiat juurde andvad harjutused. Maavanem soovitas puuetega inimestel ka julgemini perearste külastada ja oma terviseprobleemidest rääkida.

Põltsamaa vallavolikogu esimees Liia Lust avaldas arvamust, et puuetega inimestel peaks oma huvide kaitsmisel ja murede lahendamisel jätkuma piisavalt ühtekuuluvustunnet. Liia Lust kinkis Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimehele Luule Palmistele Põltsamaa valla sümboolikaga kruusi.

Puuetega inimeste perepäevadel on loenguid pidanud erinevate eluvaldkondade asjatundjad. Seekord rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla anesteesia ja intensiivravi ülemarst ja üks väheseid Eesti valuarste Pille Sillaste teemal “Kas kannatada valu või võtta rohtu”. Meedik märkis, et valul on negatiivse kõrval ka positiivne pool, sest valu on üks elus püsimise faktor, mis annab märku ohtudest ja haigustest, mille olemasolust me muidu ei teaks.

Doktor Sillaste andis ülevaate ka ägeda ja kroonilise valu erinevusest ja mitmetest valuvaigistitest. Ta rääkis ka  morfiinist, mille kasutamine ei tähenda tänapäeval veel kaugeltki seda, et patsiendi tervislik seisund on lootusetuks tunnistatud.

Pille Sillaste sõnul töötavad valuarstid Eestis praegu lisaks Põhja-Eesti Regionaalhaiglale ka Lääne-Tallinna ja Ida-Tallinna Regionaalhaiglas ja Pärnu haiglas.

“Valuarsti jutust sain palju targemaks. Mõtlesin ikka, et kõige paremini aitavad süstid, kuid selgus, et tablettidel võib sageli palju tugevam tervistav mõju olla,” ütles pärast meediku esinemist Liia Otte Neanurme külast. 

Lastele mängud ja spordivõistlused

Perepäeval oli külas ka psühholoog Heili Laido, kes kõneles positiivse mõtlemise ja tervise seostest. Lustivere möödanikku ja nüüdisaega tutvustas kohaliku külaseltsi eestvedaja Riina Paluoja. Meeleolukal kontserdil laulsid ja tantsisid Põltsamaa valla taidlejad: naisrühm “Tuhkatriinud” ja memmede rühm “Lustimemmed” Lustiverest, Jõgevamaa Setode Seltsi leelokoor ja Võisiku hooldekodu isetegevuslased.

Lastele korraldasid mänge ja lõbusaid spordivõistlusi Pipi Pikksukk ja Annika, keda mängisid sotsiaalhooldaja Esta Koss ja Lustivere Põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja Sirje Arro.

“Jõgevamaal on kokku üle 6000 puuetega inimese. Koos kohaliku omavalitsusega oleme varem korraldanud perepäevi Kasepääl, Mustvees, Torma vallas  Vaiatus ning Jõgeva ja Tabivere valla looduskaunites paikades. Seekordne perepäev sai teoks Lustiveres, Põltsamaa valla esindajad olid meile igati headeks koostööpartneriteks ürituse läbiviimisel,” kiitis Jõgevamaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse esinaine Luule Palmiste.

“Püüdsime anda oma parima selleks, et puuetega inimesed saaksid ilusal suvepäeval kokku tulla, asjatundjate esinemist kuulata ja omavahel juttu ajada. Võimalus suhelda ja oma muredest rääkida on tervisehädade tõttu kannatajatele äärmiselt oluline,” ütles Põltsamaa valla sotsiaaltöötaja Kersti Juhandi, kes oli üks suurema vaeva nägijatest perepäeva organiseerimisel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus