Ehkki MTÜ Sokuturi kannab paunverelikult lustlikku nime, tegeleb see tegelikult täiesti tõsiste sotsiaal-, kultuuri- ja turismivaldkonda puudutavate projektidega. Sokuturi eestvõttel Amme jõe äärde rajatud puhkealale kerkib praegu saun-grillikoda, 28 Jõgevamaa ja Ida-Virumaa Vaivara valla noort õpivad aga ühingu korraldatud muusika- ja tantsulaagris muusikali “Tüdruk nimega Maricruz”.
Palamuse valla lasteaia Nukitsamees hoone ja Amme jõe vahelise ala kordategemist alustas MTÜ Sokuturi lasteaia hoovi mänguväljaku ja õuesõppeklassi rajamisest. Mänguväljakult leiab vahvaid atraktsioone, samuti nutikaid asju, nagu püstkoda ja mängumaja, elupuulabürint ja metsviinapuutunnel ning kaarekujulise hekiga eraldatud mänguplatsid, kuhu iga rühm saab eralduda. Õuesõppeklassi juurde kuuluvad peenrakastid, kuhu iga lasteaiarühm kevadel midagi külvata või istutada saab. Koos mänguväljakuga sai lasteaia õu ka korraliku piirdeaia. Mängimas võivad mänguväljakul aga käia kõik lapsed, mitte ainult need, kes lasteaias käivad.
Lasteaia õue kordategemiseks taotleti kolme erineva projektiga ühtekokku 1,75 miljonit krooni ning see raha tuli Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondist ning Hasartmängumaksust regionaalsete investeeringutoetuste andmise programmist. Kui õu korras, tuli aga asuda õue ja jõe vahelise risuse ja mudase songermaa kallale, sest see oleks mänguväljakule muidu negatiivses mõttes teravat kontrasti pakkuma hakanud.
Mullu sügiseks saigi songermaa kuivendatud ja täidetud ning sinna rajatud muru, jalgteed, tänavavalgustus ja 40 meetri pikkune paadisild. Nüüd on samale puhkealale, kunagise õpetajate sauna vundamendile kerkinud uus palkidest saun-grillikoda. Päris valmis saab see arvatavasti kuu lõpuks. Nii puhkeala ja paadisilla rajamiseks kui ka sauna-grillikoja ehituseks taotles Sokuturi raha Leader-programmist.
Kasutada võivad kõik
“Grillikoda võivad kõik vabalt kasutada, sauna me päris avatuna hoida ei saa: võti peab seisma ikka kindla isiku käes, kellelt seda saab küsida,” ütles MTÜ Sokuturi juhatuse liige Valdi Reinas. “Loodame, et grillikoda ja sauna osatakse ilusti hoida — nii, nagu senini on hoitud mänguväljakut ja õuesõppeklassi. Ehkki jõeäärse puhkeala võib nüüd peaaegu valminuks lugeda, mahub siia veel üht-teist. Aleviku rahvas võiks meile nõu anda, mida siia veel võiks teha.”
Eile Palamusel alanud noorte muusika- ja tantsulaager sai alguse noorte endi ideest. Et koostööpartneriks valiti Vaivara vald, on loogiline: Palamuse ja Vaivara laste ühislaagreid on korraldatud juba aastaid.
“Kui senini oleme neis laagrites pööranud tähelepanu käelisele tegevusele või käinud seikluspargis, siis seekord võtsime ette hoopis muusikali õppimise,” ütles MTÜ Sokuturi teine juhatuse liige Sirje Kiis. “Eks meiegi noored ole ju näinud Hollywoodi filmidest, kuidas mujal maailmas noortemuusikale lavale tuuakse, ning tahtsid ise midagi sarnast proovida.”
Muusikaliprojekti alustati nullist, st kirjandusliku algmaterjali valikust. Aluslooks sai Ketlin Priilinna noorsoojutt “Tüdruk nimega Maricruz”. Valdi Reinas kirjutas autori loal selle järgi dramatiseeringu ja laulusõnad, muusika lõi äsja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetanud Palamuse neiu Liis Haagen, kes koos samas kõrgkoolis õppiva vaidaverelase Rasmus Kulliga on ka üks laagri lauluõpetajatest. Muusikali saatebändiks on Hapud Viinamarjad eesotsas samuti Palamuselt pärit Karmo Toomega, grimmi tehakse aga Vanemuise grimmikunstniku Erle Vannuse käe all, kes on samuti Palamuselt pärit. Soengutegemist õpetab Palamuse perejuuksur Terje Ridari. Üksnes lavastaja Lennart Peep ja tantsuõpetaja Merleen Läänemägi pole Palamuselt pärit.
Oma noortega
“Tahtsimegi muusikali lavaletoomisel võimalikult palju ära kasutada Palamuselt pärit noori loomejõude,” ütles Sirje Kiis. “Samas pole kaks laupäeval muusikaliga antavat etendust — esimene algab kell 12 ja teine kell 16.20 — eesmärgid omaette. Olulisem on see, et noored saaksid kaasa teha võimalikult paljudes töötubades ning saada aimu, kuidas sünnib üks teatrilavastus. Esimest etendust lubas vaatama tulla ka Ketlin Priilinn.”
Nüüdseks on muusikali kesksed tegelased juba valitud ning nendega proove alustatud. Kandvaimasse rolli paluti siiski natuke oskajam noor inimene — Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis õppiv Grete Oolberg. Tublisid tegijaid tuli aga laagrisse ka mujalt.
“Juhendajad ja bänd tõdesid pärast esimese päeva casting’ut, et kokku on tulnud hämmastavalt andekad noored,” ütles Sirje Kiis.
Noorte muusika- ja tantsulaagrit toetavad Palamuse ja Vaivara vald, Leader-programm, Udu talu ning Jõgevamaa Kodukandi Ühendus.
MTÜ Sokuturi viimase aja tegemisi ilmestavad ka Euroopa Liidu elukestva õppe programmist Grundtvig ja programmist Euroopa Noored rahastatavad rahvusvahelised projektid, mis on võimaldanud ümbruskonna inimestel, noortel sealhulgas, reisida, oma maailmapilti avardada ja kodus põnevaid külalisi vastu võtta. 1. augustil algaski taas üks Grundtvigi programmist rahastatav kultuurivahetuse projekt, mille käigus saab ühtekokku paarkümmend inimest käia kas Türgis türgi tantsu, Slovakkias kohalikku käsitööd, Poolas moderntantsu või Norras vangide muusika abil “ümberkasvatamist” õppimas. Sama projekt toob tuleva aasta septembris rahvusvahelise seltskonna Palamusele draamat ja koorilaulu õppima.
Peatselt on Sokuturil käivitumas ka põnev noorteprojekt, milles koostööpartneriteks seitsme riigi esindajad.
RIINA MÄGI