Pühapäeval tänatakse Põltsamaal organidoonoreid

Sel pühapäeval viiakse Põltsamaal esimest korda Eestis läbi üritus tänamaks organdoonoreid ja nende lähedasi.

Eesti Neeruhaigete Liidu korraldatav üritus algab kell 14 Põltsamaa Niguliste kirikus ning jätkub Sõpruse pargis, kus muuhulgas istutatakse sümbolistliku tähendusega valge pihlakas ning õnnistatakse sisse mälestuskivi.

Doonoritele ja nende lähedastele mõeldud tänuüritus korraldatakse selleks, et avaldada tänu ning meeles pidada inimesi, kes on sedavõrd hoolivad, et loovutanud oma neeru mõne lähedase tervise paranemiseks või andnud nõusoleku ajusurma tagajärjel surnud pereliikme või lähedase inimese organite kasutamiseks siirdamise eesmärgil.

Elundi loovutamiseks on kaks võimalust: organ loovutatakse oma lähedasele perekonnaliikmele või pärast ajusurma. Viimasel juhul teevad lõpliku otsuse inimese lähedased. Otsus põhineb üldjuhul inimese elu ajal väljendatud soovist, seda kas suuliselt või doonorkaardi täitmise läbi. On vaja vaid mõista, et pärast surma ei vaja inimene enam oma organeid, kuid ajusurma korral on võimalik teha head ja loovutada organid siirdamiseks ning seeläbi parandada mitme inimese elukvaliteeti või lausa päästa kellegi elu. Kuid vaatamata elu jooksul inimese poolt avaldatud soovist võivad lähedased šoki- ja leinaseisundis otsustada ka vastupidi. Peaaegu alati on sellist olukorda väga raske ette näha ning kriitilises olukorras käituvad inimesed ettearvamatult. Seetõttu on keeruka otsuse vastuvõtmine suuremeelne tegu, mis näitab hoolivust, mis on väärt kiitust ja tänu.

Pühapäevasele tänuüritusele oodatakse kõiki, keda see teema puudutab, aga ka kõiki teisi. Ürituse kohta on täpsem info üleval ka Neeruhaigete kodulehel www.neer.ee

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus