Pühapäeval süüdati esimene advendiküünal

Pühapäeval tähistati Jõgeva vallas jõuluootuse algust. Valla eri paigus süüdati esimesed advendiküünlad, nauditi meeleolukaid pühadekontserte ning tunti rõõmu lähedastega koos veedetud ajast.


Võib öelda, et jõulud tulevad sel aastal teisti – mitte ainult Jõgeval, vaid kogu Eestis. “Meil on suur vald, kolm endist valda ning linn – juhime neid kõiki korraga. Advent on ootamise aeg, aga meie ei oota, vaid tegutseme kogu aeg,” sõnas Jõgeva vallavanem Aare Olgo.

Vallavanem märkis, et ta külastas advendi puhul uue valla kaugemaid piirkondi. Jõuluootuse soovide ning advendiküünla süütamisega alustas Olgo Laiuselt ning tervitas saabuvate jõulude eel Sadala, Palamuse ja Kuremaa rahvast. Advenditervitused viis Vaiatusse ja Tormasse Jõgeva abivallavanem Mati Kepp. Jõgeva linna jõulukuusel süütasid esimese advendiküünla Jõgeva abivallavanem Arvo Sakjas ja Jõgeva Baptistikoguduse pastor Margus Kask. Jõuluootuse meeleolu lõid Laiuse kirikus Lauri Liiv ja Olav Ehala. Palamuse kiriklas esinesid Tartu naiskoor Emajõe Laulikud ning naiskoori ansambel Tanel. Kuremaa lossis laulis metsosopran Helen Lokuta ja teda saatis klaveril Ralf Taal. Vaiatus juhatas jõuluaja sisse jutuvestja Piret Päär ning Sadalas ja Tormas laulis segakoor Sõbrahing. Tormas rõõmustas kohalikke elanikke pasunakoor ning rahvatantsijad. Jõgeva linna jõulukuuse juures esitasid pühademuusikat Sigrid Kinguste ja Martin Kalm.

Siiras rõõm kommipuust

Jõgeva vallavanem Aare Olgo soovis jõuluootusesse imelisi üllatusi. “Kui sõitsin Laiuse kirikusse, siis tuli mulle meelde seik nooruspõlvest, mil lapsed olid veel väiksed. Meie isakodu on Laiuse ja Kuremaa vahel. Maja juures oli kuusepuu, riputasime selle kingitusi täis – sellised tavalised kinnitused, kommid hõbepaberi sees, erilisi asju ei olnud,” rääkis ta. Pärast kingitusepuu ehtimist sõitsid nad abikaasaga Jõgevale, võtsid lapsed peale ning läksid isakoju tagasi. “Teate, kui üllatunud lapsed olid! Nad on jõuludeks saanud hoopis väärtuslikumaid kingitusi, aga nende siiras rõõm on mul tänaseni meeles,” jagas Olgo oma eredaimat pühade mälestust.

Jõgeva abivallavanem Mati Kepp rääkis, et jõuluootus on aeg koos oma lähedastega olemiseks, samas ka endasse vaatamiseks. Kepp kiitis Torma ja Vaiatu inimesi ja esinejaid, kes lõid kogukonda õdusa pühademeeleolu. Abivallavanema sõnul oli nauditav kuulata jutuvestja Piret Pääri muinaslugusid. Eriti tore oli aga see, et paljud jutusõbrad olid just väiksed lapsed oma vanematega.

Sotsiaalmeediata jõulud

Jõgeva abivallavanem Arvo Sakjas teadis rääkida, et just esimesest advendist on päkapikud liikvel. Kes paneb pühapäeva õhtul sussi aknale, saab hommikul üllatuse. Sakjas märkis, et haldusreformiga pole enam endiseid valdu, ent Jõgeva linn on ja jääb. “Haldusreform ei ole valmis. Et saaksime selle vilju maitsta, siis kindlasti rohkem kui sotsiaalmeedias materdamist vajame õlg-õla kõrval tunnet ja üksteise toetamist,” sõnas ta.

Sakjas lausus, et riigil oleks viimane aega kasutusele võtta uus sundkorras rakendatav puhkuse liik – puhkus sotsiaalmeedia kasutamisest. “Kutsun kõiki jõulude ootel ja jõulude ajal kasutama vähem sotsiaalmeediat, suhtlema silmast-silma ja üksteisel rohkem külas käima,” ärgitas Sakjas.

Aeg täis ootust

Jõgeva Baptistikoguduse pastor Margus Kask sõnas, et advendi tähistamisest Jõgeva linna jõulukuuse juures on saanud tore traditsioon. “Advendiaeg tähendab tulemist ja selle ootamist, mis tulema peab. Umbes paar tuhat aastat tagasi tähistati advendiga keisri saabumist linna. Kui tõusis esile kristlik kirik, siis nimetati advendiks Kristuse sündimise ootamist – see sümboliseerib suure, ilusa ja vabastava saabumist.” Järjest pimenevatele päevadele mõeldes märkis Kask, et esimene advendiküünal võiks meile tähendada pimedal ajal kokkuhoidmist. Olgu advendiaeg meile rõõmuks ja lootusrikkaks ajaks.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus