Pühadelõpp piiriületusjärjekorras

Äsja möödanikuks saanud aastal oli tavapärane, et kõik teenindusasutused klientide vähesuse üle kurtsid. Seda suurem oli hotellide, spaade ja toitlustuskohtade rõõm, kui aasta viimastel kuudel Tallinnas, Narvas, Narva-Jõesuus, Tartus ja mujalgi kõik kohad juba pikaks ajaks ette broneeriti. Külalised olid Venemaalt, suures osas Peterburist ja Moskvast. Paljud tulid siia veetma nii aastavahetust, vene ehk vana kalendri jõule kui laste koolivaheaega.

Tuleb tunnistada, et koos puhke- ja meelelahutuskohtade omanikega rõõmustavad selle üle ka Eesti tavakodanikud. Siia meelitavad naabreid meie soodsad hinnad ning heatasemeline ja lahke venekeelne teenindus. Aga me pole ju unustanud masendavat pronksiööd, mil hästi kinni makstud poliitiline grupeering rahvustevahelise vaenu õhutamiseks alatu etenduse korraldas. Kahe riigi suhete puhul pole probleem rahvustes, vaid poliitikas ja tugevamate saamahimus.

Millegipärast ei meeldi aga selline sõbralik naabrisuhe Venemaa ametkondadele, sest riigipiiril osatakse asjad korraldada nii, et kodumaale naasjad piiril kümneid tunde järjekorras ootama peavad. Ka külaliste Eestisse jõudmine ei kulgenud palju kergemalt.

Nii rikuvad Venemaa piiriametnikud oma riigi kodanike rõõmsa puhkuse. Kellele see kasulik on?

9. jaanuar 2010

blog comments powered by Disqus