Pühad veetke kodus oma lähimate pereliikmetega

Nii nagu pühade ajal ikka, pöörab politsei ka tänavuste jõulude ja aastavahetuse aegu kõrgendatud tähelepanu korratagamisele ja ohutule liiklusele. Samuti meenutab politsei, et turvaliste ja rahulike pühade kindlustamiseks saab iga inimene ise palju ära teha ning seda ühtviisi nii üldise turvalisuse kui ka viiruse tõkestamise eesmärgil.


Aasta-aastalt nähtub politseitöös, et jõulupühade perioodile ning aastavahetusele on iseloomulikud teatud liiki korrarikkumised.

Muret tekitab alkohol

Politsei teeb endast oleneva, et rahulik jõuluaeg ei oleks ainult sõnakõlks ning inimesed saaksid oma kitsas pereringis tõepoolest kõige mõnusamal moel pidulikult pühasid tähistada.
Oma töös näeme, et paljuski on muretekitajaks alkohol, mida mõnes jõululauas veelgi ohtramalt kui verivorsti ja kapsast sisse kallatakse. Alkoholijoobes inimeste vahel on aga arusaamatused ja konfliktid kerged tekkima ning neid lahendatakse siis juba sageli rusikaõigusega.
Arvestades, et tänavu tuleb kõne alla vaid tõepoolest kitsas pereringis pühade tähistamine, ei tohi märkamata jätta lapsi, kellele sellised konfliktid ka kõrvaltvaataja rollis suure trauma võivad jätta. Väike tervitusnaps võib olla pühadelauas omal kohal, samamoodi uue aasta tervitamisel. Ometigi tuleb arvestada, et alkoholi tarvitamine on ohutu ainult mõõdukas koguses. Ja see, kas tarbitud kogus on mõõdukas, sõltub ainult tarvitajast endast. Mida vähem, seda parem.
Alkoholi tarvitamiselt jõuame ka teise murekohani, milleks on joobes juhid meie liikluses. Hulga juhtumite puhul on näha, et ühises pidulauas tekib varem või hiljem vajadus liikumiseks, autoga sõitmiseks.
Kaine juhi puudumisel visatakse tavaliselt näppe, kes rooli peab istuma või otsustatakse selle järgi, kelle joove tundub olevat teistest veidi madalam. Ette võetakse sisuliselt surmasõit, kus riskeeritakse iseenda, teiste liiklejate ja pardale võetud sõprade eludega. Politsei silmad on pühade ajal eriti tähelepanelikult suunatud riskeeriva käitumisega sõidukijuhtidele ning siin-seal peab arvestama võimalusega, et sohvrite teed ristuvad korrakaitsjatega. Oma panuse saavad anda aga ka kõik teised, kes ohtlikke autojuhte märganuna sellest telefonil 112 teada annavad.
Praegu kõigub temperatuur pidevalt nulli ümber, mistõttu on sõiduteed kohati märjad ning miinuskraadi tulles ka väga libedad. Seega olge ettevaatlikud musta jää tekkeohu osas ning püüdke sõites pidevalt hinnata, kas sõidukiirus vastab ikka teeoludele. Ohtlike teeolude korral sõitke pigem aeglasemalt, sest nii vähendate teelt väljasõidu riski. Veidi hilineda ei ole patt. Patt oleks ohtu sattununa üldse mitte kohale jõuda.

Lärmi pole vaja teha

Samamoodi nagu teie soovite, et naabrid arvestaks teie rahuga, on ootused vastupidi teilegi. Probleem pidude aegse lärmiga on tavaliselt eriti terav kortermajades, ridaelamutest ja teistes paljude naabritega eramutes, kus seinad osa peo meeleolus tekkivast helist paratamatult läbi lasevad.
Naabrite ja ümberkaudsetega arvestamine on tänavuste pühade aegu aga veelgi olulisem kui varem, sest eeldatavasti veedab suurem osa inimestest pühad kuulekalt oma kodudes kitsas pereringis. Arvestage pühademeeleolus siis, palun, teistega ning pidage meeles, et seina taga on niisamuti keegi, kes tahaks ehk rahus verivorsti närida või südamlikke jõulufilme vaadata.
Lähtuge ikka kainest mõistusest ning püüdke alustuseks ise sõbralikult naabritega jutule saada, et nende tähelepanu probleemile juhtida. Kui öörahu rikkumine jätkub, pöörduge abi saamiseks politseisse. Vastavalt olukorrale piisab teinekord politsei suulisest märkusest, mõnedel juhtudel tuleb rakendada karmimaid karistusi ning kui vali muusika seejärel ei lakka, on politsei hoiule võtnud eraisikutelt ka erinevaid muusikakeskuseid, kõlareid ja muud helitehnikat. Eesmärk pühitseb abinõu.

Kingi näiteks alkomeeter

Minult on küsitud, et mida sina piirkonnapolitseinikuna soovitaks, et jõulutaat inimestele kingikotis tooks. Arvan, et nii nagu on igas majapidamises ohu ennetamiseks suitsuandur, peaks igal autoomanikul olema alkomeeter. Väga südamlik on kinkida oma lähedasele ka helkur, et ta autojuhile nähtavam oleks ning tervelt koju jõuaks. Sel tavapärasemast teistmoodi aastal on aga igati paslik oma lähedasi kostitada aga kaitsemaskiga, et kõigil ikka ühtmoodi turvaline oleks.
Mis aga veelgi olulisem, püsigem terved. Selleks ma palun, et inimesed viiks pühade-eelsel ajal kontaktid kõrvaliste inimestega miinimumini ning püsiks võimalikult palju kodus, vähendades riski ise nakatuda ja mitte kanda nakkust pereringis kellelegi edasi. Ärge aga unustage selle kõige keskel oma lähedasi, kes sel aastal olude sunnil teiega pühade ajal koos olla ei saa – pakkuge neilegi tavapärasemast suuremat hoolt ja tähelepanu, aga sedapuhku kontakti vältides ja nutikaid veebilahendusi kasutades. Inimestevahelised head suhted ning üksteise märkamine on väga paljudel juhtudel meie turvalisuse üks suurimaid alustalasid.
Rahulikke pühi ja turvalist aastalõppu!

Eduard Onopa,
Jõgeva piirkonnapolitseinik

blog comments powered by Disqus