Gaasitorustiku kogumaksumus on 48 840 000 krooni. Peatöövõtjaks on riigihankel parima pakkumise teinud AS EG Ehitus.
Piirkonna majanduse arengu ja inimeste igapäevaelu edenemise seisukohalt olulise sündmuse tunnistajaks tulid riigi, maavalitsuse, omavalitsuste ning ettevõtete esindajad, samuti paljud külaelanikud.
?Tänane kokkusaamine on märk viimased paar aastat kestnud protsessi pidevusest. Torugaasist on Põltsamaa piirkond unistanud juba aastakümneid. Detsembris 2005 allkirjastasime gaasitrassi projekteerimise lepingu. Algul arvasime, et trassi maksumus jääb alla 30 miljoni krooni, praegustes oludes kulub aga ehitamiseks ligi 50 miljonit krooni. Mul on hea meel, et nii eelmine kui ka tänane valitsus tunnevad aktiivset huvi Kesk-Eesti sotsiaalmajandusliku käekäigu vastu,? toonitas oma sõnavõtus Jõgeva maavanem Aivar Kokk, kes peab gaasikütte eeliseks puhtust ja ökonoomsust.
Regionaalminister Vallo Reimaa mõtestas sündmuse lahti järgmiselt.
?Tänane päev on hea näide sellest, kuidas julgetest ideedest suured teod saavad. Regionaalarengus on erakorraliselt oluline roll infrastruktuuri arendamisel, mis omakorda jaguneb investeeringuteks teedesse ja energiamajandusse. Loodetavasti soodustab Põltsamaa-Jõgeva gaasitrassi valmimine ettevõtluse edenemist ja uute töökohtade loomist kogu Jõgevamaal.?
Suurim gaasiprojekt
Eelmise valitsuse regionaalminister Jaan Õunapuu lisas: ?Mäletan hästi, kuidas gaasitorustiku ehitamise lugu algas. Põltsamaa vald ja Põltsamaa linn olid asjast väga huvitatud. Mõtet aitas teoks teha asjaolu, et möödunud aasta eelarve kujundamise käigus oli võimalus kasutada sellise infrastruktuurielemendi väljaehitamiseks ka üht regionaalpoliitilist meedet. Tegelikult kõhklesin natuke, kas selle tööga ikka hakkama saadakse. Vaadates täna aga eeltööd, mis juba ära tehtud, ma ei kahtle, et torustik valmib planeeritud tähtajaks.?
?Ka minu arvates näitavad praegu kõik märgid seda, et tööd laabuvad graafikukohaselt,” ütles ühe rahastajafirma, Fortum Termest ASi Lõuna-Eesti piirkonna juht Andrus Laumets. “Meie ettevõte investeerib gaasitrassi ehitusse 18 miljonit krooni.”
Aktsiaseltsi Eesti Gaas müügijuht Ülle Ots märkis, et torugaasi Põltsamaale viimine on igati õigustatud. Tema sõnul on Põltsamaa-Jõgeva trassi ehitamine hetkel suurim teostamisel olev gaasiprojekt kogu Eestis.
“Möödunud aastal valmis Pärnus 50 kilomeetrit gaasitorustikku, mille ehitamiseks kulus kaks aastat ning mis sisuliselt oli viimase kümne aasta suurim ettevõtmine gaasimajanduse valdkonnas,” ütles Ülle Ots. Ta avaldas arvamust ka selle kohta, kuidas võiks gaasitarbimist mõjutada gaasihinna võimalik tõus.
?Müüdid võiks kummutada sellega, et gaasi hind pole asi iseeneses, vaid sõltub konkureerivate kütuseliikide hinnast. Gaasi konkurendid on üheprotsendilise väävlisisaldusega masuut ning kerge kütteõli. Gaasi hind kerkib või langeb koos masuudi ja kerge kütteõli hinnaga.?
Juuliks valmis?Kui gaasitrass valmib, tekib võimalus valida mitmesuguse hinnaga kütuste vahel,? ütles Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson. Tema arvates peaks gaas Põltsamaa piirkonna tarbijateni jõudma kümme kuud pärast trassi ehitamise algust.
?Niisiis peaks gaas tuleva aasta juuliks jõudma nii Lustiverre kui ka Põltsamaa linna külje alla. Gaasikütte kasutamisest on kindlasti huvitatud Põltsamaa linna suured katlamajad, näiteks firma E-Piim katlamaja ning Lustivere Põhikool, kultuurimaja ja hooldekodu. Mõistagi on võimalik gaasi kasutada elamute kütmiseks. Elanikud küll veel mõtlevad, kuid ma usun, et selleks ajaks, kui on vaja otsustada, on need otsused ka tehtud,” rääkis vallavanem.
Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots võttis gaasitrassi ehituse esimeselt kaevamiskohalt kaasa kilekotitäie mulda.
?Vaatame, mis me selle mullaga kümne kuu pärast teeme,? ütles Aiaots. ?Põltsamaa linnale on gaas oluline peamiselt seetõttu, et meie ettevõtlus vajab stabiilset energiavarustust. Nüüd tekivad hoopis teised võimalused ka nendele, kes tahavad Põltsamaale oma ettevõtet rajada.”
JAAN LUKAS