Publiku- ja müügirekord taas ohus

Telemeeste Georg Pelisaare ja Olev Jaksi poolt üheksa aastat tagasi välja pakutud Paunvere väljanäituste idee langes tõesti viljakale pinnasele: juba esimesele väljanäitusele tuli kümme tuhat külastajat ning järgmised aastad on publikuarvu aina kasvatanud. Kasvanud on ka korraldajate poolel ehk erinevates toimkondades kaasalööjate arv.

 ?Laadapäevaks oleme supile arvanud 230-250 inimest,? ütles Urmas Astel.

Küsimusele, mille poolest kümnes väljanäitus eriline on, ei osanudki vallavanem paugupealt vastata.

 ?Eks me propageeri selle väljanäituse, nagu eelmistegagi ikka maaelu ning ehedat eestimaist käsitööd ja toidukaupa. Mõned asjad saavad siiski teoks ka esimest korda, nagu näiteks Eesti rahva grillikool ja Kesk-Eesti parima supi valimine. Ka helikopteriga lennata saab väljanäitusel esimest korda. Kultuuriprogrammis on ehk eriline see, et kui senini meil esinejad naljalt kordunud pole, siis nüüd otsustasime nostalgilistel kaalutlustel tagasi kutsuda Väikeste Lõõtspillide Ühingu: nad lõbustasid rahvast ju ka esimesel väljanäitusel.?

Noorkuu kirikus

Palamuse rahvamaja juhataja Valdi Reinase sõnul annavad kultuuriprogrammis juubeli puhul tooni kohalikud taidluskollektiivid. Ent peale Väikeste Lõõtspillide Ühingu on siiski ka teisi kaugemaid külalisi, nagu ansamblid Noorkuu ja Virre, Tartu Ülikooli puhkpilliorkester Popsid ning Hiiumaa taidlejad. Noorkuu kohalekutsumine oli Palamuse kandi kultuurihuviliste suur soov. Iseasi, kes neid Palamuse kirikusse kuulama mahub ja kes mitte: üle 500 inimese kirik naljalt ei mahuta. Selle üle on paljud, kes ukse taha jääda kardavad, juba pahandanud.

?Väljanäituse pealavale lihagrillimis- ja muu melu sisse ei saanud me oluliselt teistsugust meeleolu kandvat Noorkuud ju ometigi panna,? ütles Valdi Reinas. ?Selleks, et võimalikult palju inimesi neid ikkagi kuulata saaksid, esinevad nad kaks korda: kell 11 ja kell 13. Kirikus on seekord üldse iseäranis palju kontserte: iga tunni tagant astuvad üles uued esinejad.?

Pealaval ehk Palamuse laululaval vahetuvad esinejad suisa veerand tunni tagant, ülesastumisi jätkub aga ka kihelkonnakoolimuuseumi ja klaasikpja õue, majandusühistu poe esisele väljanäituse platsile ning gümnaasiumi staadionile.

?Gümnaasiumi staadion on nüüd nii kontserdi- kui ka müügipaigana täiesti omaks võetud,? kiitis Valdi Reinas. Platsitoimkonna esindaja Ivar Vinkmann lisas, et kui ülemöödunud aastal (siis oli staadion müügipaigana esmakordselt kasutusel) võtsid kaupmehed staadionile paigutamist kui pagendust ning püüdsid laadaeelsel ööl pimeduse varjus omavoliliselt mõne aleviku südamele lähema paiga vallutada, siis nüüdseks on aru saadud, et tööstuskauba müüjaile on see parim paik: ostjatel on seal liikumis- ja uudistamisruumi ning pangabusski, kust sularaha saab, võtab koha sisse just seal.

?Esimest korda seame apteegihoones asuvates noortekeskuse ruumides sisse pakihoiu,? ütles Valdi Reinas. ?Nii et puuistiku, vaiba või mõne muu suurema eseme ostnu ei pea seda kohe vähemalt kilomeetri-paari kaugusele autosse tassima, vaid võib hoiule jätta ja ise laadamelu edasi nautida. Kümme krooni, mis selle teenuse eest küsitakse, ei löö auku kellegi eelarvesse.?

Parkimine tasuta

Väljanäituse pääse maksab seekord pisut rohkem ? 25 krooni ?, ent parkimine on see-eest tasuta. Kui parkimispiletit osta pole vaja, pääsevad autod kiiremini parklasse ja ummikud on väiksemad. Laadapääsme ostnute vahel korraldataval loteriil on seekord peaauhinnaks 25 000 krooni eest ehitusmaterjali koos kojuveoga.

 ?Auhinna paneb välja Palamuse vallavalitsus, aga AS Trelex AGS on osaline sel viisil, et teeb ehitusmaterjalile hinnaalandust ja annab kojuveoks transpordi,? ütles Urmas Astel.

Vallavalitsuse arendusnõunik Reelika Kivimurd, kes 1. augustist saati kauplejaid registreerinud, ütles eile ennelõunal, et 653 firmat ja üksikisikut on juba registreeritud ja lõppu pole ikka veel näha.

?Möödunud aastal oli laadapäeva eelõhtuks registreeritud 572 müüjat, nii et tõus on suisa hüppeline,? ütles Reelika Kivimurd. Kõige meeldivam üllatus on tema sõnul olnud see, et enamik müügiplatsi broneerinuid on selle kohe ka kinni maksnud: varasematel aastatel on platsimaksu kogumine korraldajaile omajagu peavalu valmistanud.

Käsitöömüüjaid on arendusspetsialisti sõnul registreeritud 247, tööstuskauba müüjaid 124, ülejäänud pakuvad toidukaupa, istikuid, raamatuid ja muud. Paarkümmend müüjat on tulnud piiri tagantki ? Lätist ja Leedust. Esimest korda tuuakse väljanäitusele ka autod: sellega saab hakkama City Motors.

?Meie oma kohalik rahvas ei jõua väljanäitust ära oodata,? ütles Reelika Kivimurd. ?Paljud koguvad juba raha, et helikopteriga sõitma minna.?

?Mina pole ka kuulnud, et keegi kohalikest laada toimumise üle nuriseks ? vaatamata sellele, et suur rahvamass kokku koguneb, sugulased ennast külla sokutavad ja alevikusisene liiklus kinni pannakse,? ütles Urmas Astel. ?See-eest tuuakse jälle koju kätte tasemel kultuuriprogramm ja põnev nunnunäitus, kõikvõimalikust kaubast rääkimata.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus