Prognoosid 2004. aastaks

Ly Sammpere, Hansapanga Jõgevamaa kontorite juhataja:
2004. aasta üheks olulisemaks päevaks kujuneb ilmselt 1. mai, mil Eesti saab Euroopa Liidu liikmeks. Järske muutusi ei peaks see päev küll kaasa tooma, sest need on ära tehtud juba ettevalmistusperioodi jooksul. Küll aga on oodata mitmete Euroopa Liidu rahastamisliinide avanemist Eestile. Hansapank soovib siin meie ettevõtetele kindlasti ka omalt poolt abiks olla.

Uuelt aastalt ootame ka senise väga kiire laenukasvu pidurdumist ja jätkumist rahulikumas tempos. Rohkem tähelepanu hakatakse taas pöörama säästmisele. Säästmise tähtsust on eestimaalased seoses pensionireformiga juba tunnetama hakanud, kuid siin on veel arenguruumi.

Tiina Ereb, Ühispanga Jõgeva kontori direktor:
Loodame, et 2004. aastal investeeringud põllumajandusse kui Jõgevamaa olulisemasse majandusharusse jätkuvad. Näiteks on Jõgevamaal mitmeid piimatootjaid, kes on alustanud oma lüpsifarmide renoveerimisega või uute lautade rajamisega. Kui on ehitatud uus mitmesajakohaline laut, siis seisab ees investeering sõnnikumajanduse nüüdisajastamiseks.

Investeeringud tasuvad end tulevikus ära põllumajandusliku tootmise efektiivsemaks ja intensiivsemaks muutumise näol ning loodame, et rahavool on jätkuv. Sest ainult põllumehed teavad, kui palju neil oleks veel raha vaja, tootmaks efektiivselt ning moodsalt.

Toomas Vahur, Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimees:
Möödunud aastal ei avanud ega sulgenud majandusühistu kauplusi. Kuid siiski osteti mullu ruumid käesoleva aasta aprillis Kuremaa asulas avatava kaupluse jaoks, kus hakatakse müüma toiduaineid ja esmatarbekaupu.

Samuti peab majandusühistu Mustvee linna kaubanduskontseptsiooni osas läbirääkimisi linna võimudega. Mustvees puudub suur kauplus nüüdisaegses mõistes. Me tahame just sellise kaupluse Mustveesse teha. Kui aga läbirääkimistel linnavalitsusega selgub, et meile vastuvõetavat lahendust ei tule, siis me renoveerime kõik sealsed toidupoed.

Aarne Liiv, Kalatalu Härjanurmes OÜ juhataja:
Järgmisel aastal kavandab Härjanurme kalatalu suurt ehitust ja tahab oluliselt laiendada kalakasvatust. Ehitame ühe vana tiigi ümber moodsaks kalakasvatuskompleksiks, kus on võimalik kasvatada aastas kuni 150 tonni forelli.

Anti Orav, Põltsamaa Felixi turundus- ja müügidirektor:
Kõige enam arenes möödunud aastal müük Lätti ja Soome. Need turud on meil Eesti kõrval prioriteetsed ka edaspidi.

Tarbijate vajadused arenevad aja jooksul ja meie kohus on nendega kaasas käia. Täna on selgelt näha, et tarbijaskond tunneb järjest enam huvi valmistoitude vastu, et toidu valmistamisele kuluvat aega säästa. Juba jaanuari algul toome turule 4 uut valmistoitu. Uuel aastal üllatame tarbijaid uute kastmete, mahlajookide, pitsade ning loodetavasti ka veinidega. 2004. aasta tuleb huvitav ja raske, kuid oleme selleks valmis.

Taavi Aas, E-Piima finantsdirektor:
Loodame uuel aastal positiivseid muutusi seoses Eesti ühinemisega Euroopa Liiduga. Põllumajandusele on avanemas uued võimalused ja ka põllumajandussaadusi töötlevad ettevõtted saavad 2004. aastal hoopis avaramad võimalused uutel ja avatud turgudel kauplemiseks.

blog comments powered by Disqus