ProgeTiiger hullas Laiuse põhikoolis

Reedel toimus Laiuse Jaan Poska põhikoolis robootikapäev. See oli üks Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) ProgeTiigri piirkondlikest üritustest sel aastal. Laiuse kooli tuli oma mitmesuguste robotitega võistlema ja õppima 187 last Jõgevamaa, Lääne- ja Ida-Virumaa koolidest.


HITSA esindaja robootikapäeval, ProgeTiigri programmijuht Kristi Salum lausus, et lasteaiad ja koolid on selles vallas väga aktiivseks läinud. „Ma usun, et meie uus põlvkond on nutikas, tubli ja oskab hästi probleeme lahendada, sest robootika ja programmeerimine on mitte ainult tehnoloogiahariduse andmine, vaid ka probleemide lahendamine, omavaheline koostöö ja millegi ise loomine.

Üritusi korraldavad, viivad läbi ja sisustavad meie võrgustiku liikmed. Sihtasutus aitab finantsiliselt, ka nõu ja jõuga. Meie põhieesmärk on toetada koole ja õpetajaid, et nad saaksid lapsi paremini õpetada,“ rääkis ta.

Lapsi paremini õpetada

Laiuse robootikapäev oli HITSA selleaastastest piirkondlikest robootikapäevadest viimane. Varem on toimunud sellesisulised ettevõtmised Pärnus, Võrus, Viljandis, Raplamaal ja Harjumaal. Sisult on need olnud erinevad, vastavalt kohalike korraldajate eelistustele. On neid, kus pearõhk on olnud õpitubadel, neid, kus võistlustel ja ka neid, nagu Laiusel, kus on omavahel kombineeritud võistlusi ja õpitubasid. Pärnus oli koos üle kuuesaja õpilase Pärnu- ja Läänemaalt. Harjumaal oli umbes 120 last. Võrus oli osalejaid ligi 250.

„See võistlusmoment on robootikas ikkagi oluline, aga meile on peamine siiski õpiprotsess,“ märkis programmijuht Salum.

Laiuse põhikooli direktor Siiri Rahn ei olnud sellega päris nõus. „Lastele on võistlused ikka väga tähtsad,“ väitis ta.

Robootikapäeva kavas olid võistlused Lego NXT, EV3, WeDo, WeDo2 ja VEX robotitele, Lego mäkketõus, slaalomite kombinatsioon ja üllatusvõistlusena Sphero ümmarguste robotite slaalomisõit.

VEX robotite juures askeldas enne võistlusi Rakke koolipoiss Raimond Vutt. „Me läheme oma kahe VEX-robotiga kuu viimasel päeval võistlema Tallinna Robotexile. Ehk saame esikoha,“ lootis üheksa-aastane noormees. „Olen sellega juba kaks-kolm aastat tegelenud. Meil on koolis robootikaring. Õpime, kuidas robotit ehitada, ja saame nendega pärast võistelda.“

Vanusepiire siin ei tunta

Osalejatel oli võimalik töötubadesse registreeruda. Programmis olid veemootori, hologrammi, 3D-pliiatsite, muusikatoosi töötoad. Samuti Marketlabi raketi ja kuumaanduri töötuba noorematele ning langevarjuga raketi, autoinseneeria töötoad neile, kel vanust 11 aastat ja rohkem.

„Avinurme koolis tegutseb robootikaring mõned aastat, juba enne ProgeTiigri programmi,“ ütles juhendaja Janek Romanovitš. „Kes tahab, see tuleb, meil vanusepiire ei ole, kõige noorem õpib neljandas klassis ja kõige vanem on 12. klassist,“ viitas juhendaja enda kõrval seisnud gümnasisti poole.

„Väga palju saab elektroonikavallast teadmisi juurde. Konkurendid on meil siin kõvasti nooremad, aga kardan, et nad on kauem robootikaga tegelenud,“ ütles Karl Kask Avinurmest, kes tunnistas, et kavatseb oma tuleviku elektroonikaga siduda.

Päeva peakorraldaja, robootikaõpetaja Rain Sireli sõnul osutusid väga popiks langevarjuga raketi ehitamise ja kuumaanduri töötoad ja väga paljud tahtsid askeldada ka 3D-pliiatsitega.

„Kolm paremat kõigilt võistlustelt saavad auhinna ja meil on ka üllatusauhinnad. Lisaks saavad kõik HITSA helkuri ja tänukirja,“ ütles Rain Sirel eile pärastlõunal Vooremaale, kui võitjad polnud veel selgunud.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus