Pritsimehed pidasid sünnipäevapidu

Palamuse vabatahtlik päästekomando tähistas möödunud laupäeval oma esimest sünnipäeva. Tähtpäeval pühitseti priitahtlike pritsimeeste vastne lipp ning tänati-tunnustati neid, kes vabatahtliku komando tegevusele õla alla pannud.

 

Möödunud aasta mais suleti mäletatavasti Eestis üheksa kutselist päästekomandot. Palamuse komando oli nende üheksa seas. Ent kutselise komando nukravõitu lõpurivistus kujunes seal üksiti vabatahtliku komando avarivistuseks: MTÜ Palamuse Pritsumehed oli juba moodustatud ja võttis kutseliselt komandolt praktiliselt kohe valvekorra üle. Praeguseks on vabatahtlik komando kasvanud 33-liikmeliseks ning tõestanud igati oma elujõudu ja teovõimet. Mõistagi vääris selline tegus seltskond ka oma lippu.

“Pühitseme selle lipu, et see innustaks üksteist aitama mitte ainult seal, kus ette nähtud või kus selle eest makstakse, vaid ka seal, kus me lihtsalt tahame aidata,” ütles MTÜ Palamuse Pritsumehed liige, EELK Palamuse koguduse õpetaja Jaan Nuga.

Pärast pühitsemistseremooniat naelutati lipuvarre külge neli metallplaadikest nende inimeste nimedega, kes lipu valmimisele kõige rohkem kaasa aitasid. Need olid MTÜ Palamuse Pritsumehed liige Toomas Puusepp, Palamuse vallavanem Urmas Astel, vabatahtliku komando pealik Margus Kaasik ja Võrumaalt pärit lipumeister Aili Vallaots.

Lisaks lipule said Palamuse vabatahtlikud pritsimehed sünnipäevaks oma hümni. Selle loojaks on Palamuselt pärit muusik Karmo Toome ning kirikus viibinud said vastset muusikapala kuulda Palamuse Meeslauljate esituses.

Eesti parimad

Kirikusse lippu pühitsema läksid pritsimehed ja nende toetajad rongkäigus, samal viisil mindi ka tagasi komandohoone juurde pidu pidama. Vabatahtliku komando pealik Margus Kaasik märkis oma peokõnes, et organisatsiooni elu võib võrrelda inimese eluga ning nii, nagu aastane laps hakkab jalgu alla saama, on jalad enam-vähem alla saanud ka vabatahtlik komando.

“Kohalik rahvas ei kahtle õnneks meie vajalikkuses, vaid on veendunud, et me teeme õiget asja,” ütles Margus Kaasik ning tänas kõiki asutusi, ettevõtteid ja inimesi, kes vabatahtlikele nende esimese aasta jooksul ühel või teisel viisil abiks on olnud. Ette loetud nimekiri oli päris pikk ja kõiki selles mainituid peeti meeles väikese meenega.

Piduliste hulgas oli ka Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu. Tema sõnul on Palamuse vabatahtlikud nii mõnegi näitaja poolest Eesti vabatahtlike komandode hulgas parimad: häire korral suudavad nad minuti ja 48 sekundi jooksul välja sõita ning sündmuskohale jõuavad keskmiselt seitsme minutiga.

“Loodan, et Palamuse vabatahtlikel ei kao ind edasi tegutseda ning kohalikul kogukonnal ei kao ind neid toetada,” ütles Kuno Tammearu.

Jõgevamaa päästepiirkonna juhataja Jüri Alandi kinnitas ka omalt poolt, et ilma kogukonna, sealhulgas vallavalitsuse tugeva toeta poleks vabatahtlikku komandot sündinud. Samuti kinnitas ta, et vabatahtlik komando, mille mehed on iga kell valmis kahe auto ja nelja mehega välja sõitma, on kutselistele päästjatele väga suureks toeks.

“Ainult vabatahtlikud ise ja nende abikaasad teavad, mida komando käigus hoidmine maksma läheb,” ütles Jüri Alandi.

Veel üks lipp

Tema sõnul on päästealased traditsioonid Palamuse kandis pikad ja väärikad: esimesed tuletõrje seltsid hakkasid praeguse Palamuse valla territooriumil ja ümbruses tegutsema üle saja aasta tagasi. 1907. aastal asutatud Kaarepere tuletõrje ühingust on säilinud ka lipp. Mitmete huvitavate asjaolude tagajärjel sattus see aastaid tagasi Jüri Alandi kätte. Nüüd andis ta selle üle MTÜle Palamuse Pritsumehed.

“Varem ei olnud mul seda kellelegi üle anda, nüüd on aga teie näol olemas selle kandi vabatahtliku tuletõrje traditsioonide edasikandja,” ütles Jüri Alandi.

Toreda kingituse said Palamuse vabatahtlikud ka oma Voore aatekaaslastelt: selleks oli Voore vabatahtliku komando pealiku Kaljo Lalini valmistatud kunstipärane istepink.

Pritsimeeste sünnipäevapeol hoolitsesid meelelahutuse eest Palamuse gümnaasiumi 6.-7. klassi tantsurühm, Palamuse segakoor Kuus Õuna, Palamuse Meeslauljad ja noortebänd Non-Quartet. Söödi seljankat ja sünnipäevatorti.

Küsisin Margus Kaasikult, mis saanuks siis, kui keset pidu väljakutse oleks tulnud.

“Sel ajal, kui meie kirikus lippu pühitsemas olime, käiski auto tegelikult väljakutsel,” vastas komandopealik muiates. “Palamuse gümnaasiumi hoones käivitus tuletõrjesignalisatsioon. Kohapeal selgus siiski, et tegemist oli valehäirega.”

Päästeameti peadirektor ei tundnud end vabatahtliku komando sünnipäevapeol sugugi ebamugavalt, ehkki ta oli üks nendest, kes langetasid Palamuse kutselise komando sulgemise otsuse.

“Olen endiselt veendunud, et kutseliste komandode töö ümberkorraldamise otsus oli õige, sest selle tagajärjel hakkasid 120 000 eestimaalast saama paremat elupäästeteenust,” ütles Kuno Tammearu. “Vabatahtlikel on kutseliste ees isegi teatavad eelised: suurem sidusus kogukonnaga võimaldab neil kohaliku rahva hulgas efektiivsemalt turvalist mõtteviisi levitada. Edaspidi tulekski vabatahtlikel hakata enam panustama ennetustegevusse. Enamik õnnetusi oleksidki ju välditavad, kui inimesed ise turvaliselt käituksid.”

Kuno Tammearu sõnul on nüüdseks käivitunud vabatahtlike tegevus peaaegu kõigis paikades, kus kutselised komandod mullu suleti, ning vabatahtlik tegevus on paljudele inimestele üks enese väljendamise, enese teostamise viise.

“Inimesed on tihti harjunud mõtlema, et turvalisuse peab tagama riik, ent tegelikult moodustame riigi meie kõik.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus