Pressifotod Põltsamaal

  

Üleeile avati Põltsamaa lossihoovis endises Tallinna Panga teenindussaalis Eesti 2007. aasta paremate pressifotode näitus. Eesti Ajalehtede Liidu koostatud ning MTÜ Ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskus korraldatud näitusel on väljas üle kuuekümne foto.

Kuulsaim ja nähtuim neist on mõistagi Postimehe fotograafi Liis Treimani pilt pronksöö “kangelasest” kokk Ženjast, kes, hügieenisidemed ja muu saak käes, õnnelikult naeratades sündmuskohalt lahkub. Seda pilti ei tunnistatud mitte ainult aasta parimaks uudisfotoks, vaid see kujunes suisa pronksöö sümboliks. Kui Liis Treimanil tuli pronksöö sündmusi jäädvustades kui mitte eluga, siis igal juhul tehnikaga riskida (rüüstajad tahtsid talt kaamera ära võtta), siis maakonnalehtede uudisfotodest parimaks tunnistatud Sille Annuki (Tartu Postimees) pilt on tehtud tunduvalt ohutumas situatsioonis: Tartu Ülikooli rektori valimistel. Aga õigel ajal õiges kohas olla ning inimeste kehakeeles intriigi näha tuli ka selle pildi tegemiseks.

Naised ruulivad

Olemusfotodest tunnistati üleriigiliste lehtede kategoorias parimaks Eesti Ekspressis ilmunu Annika Haasi foto Türgis enneaegsena sündinud Ralfist ja maakonnalehtede kategoorias Järva Teatajas ilmunud Andrus Eesmaa foto õues pesunööril tuulduvast märulipolitseiniku varustusest. Eelöeldust nähtub, et fotograafia, sealjuures ka nn kunstfotost natuke erinevat närvi nõudev pressifotograafia pole sugugi enam üksnes meeste ala, nagu mõned aastakümned tagasi.

2007. aasta paremate pressifotode näitus on varem väljas olnud Tallinnas Õpetajate Majas ja Viljandi Linnagaleriis. Põltsamaal jääb see avatuks augusti lõpuni. Näitusepileti saab osta Põltsamaa muuseumist.

MTÜ Ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskus (AUKK) juhatuse liikme Raivo Suni sõnul peaks olema vastavatud näitust huvitav vaadata nii põltsamaalasel kui ka Põltsamaa külalisel, nii hoolikal pressijälgijal kui ka teiste huvidega inimesel. Paaril pildil võib näha näiteks Põltsamaa linna aukodanikku Villu Reiljanit. Ent peale tema ja teiste tähtsate riigimeeste-naiste figureerivad fotodel ka tavalised Eestimaa inimesed ja stseenid igapäevasest argielust.

AUKKil on teatavasti plaanis rajada Põltsamaale, kus 1766. aastal hakkas Peter Ernst Wilde ja August Wilhelm Hupeli eestvõttel ilmuma esimene eestikeelne ajakirjandusväljaanne Lühhike Öppetus, ajakirjandusmuuseum. Raivo Suni sõnul ei saa see aga tekkida tühjale kohale.

Tähestiku algus

“Leidsime, et pressifotonäituse Põltsamaale toomine võiks olla just see A-täht, millest me ajakirjandusmuuseumi rajamise tähestikku lahti kerima hakkame,” ütles Raivo Suni. “Eesti Ajalehtede Liiduga, kes pressifotokonkurssi korraldab, on meil üldse tekkinud väga hea koostöö: pressifotokonkursi üheksa esimese toimumisaasta paremad tööd ongi juba meie valduses. Nii et oma kogude põhjal võiksime välja panna ka näituse “Paremad pressifotod 1997-2005”.”

“Tallinnas ma pressifotonäitusele ei sattunud: seal ei torganud see muude ürituste virrvarris silma,” tõdes avamisel viibinud ASi Kalev Meedia regiooni arendusjuht Sulev Lääne. “Ajakirjanduse uurimis- ja koolituskeskuse puhul on aga tegemist ereda näitega, kuidas väikelinna inimesed tulevad kokku, moodustavad mittetulundusühingu ja teevad ära midagi, mida ammu oleks teha vaja olnud. Ajakirjandus on ju rahvuskultuuri osa ja ajakirjandusmuuseumi rajamine äärmiselt vajalik ettevõtmine. Sama võib öelda AUKKi poolt hiljuti läbi viidud väikelehtede õppepäeva kohta.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus