Seoses iseseisvuspäevaga ja Eesti riigile osutatud teenete tunnustamiseks saavad autasu teadlased, pedagoogid, kultuuritegelased, majanduselu edendajad, riigiametnikud, vabadusvõitlejad, sõjaväelased jt ning Eesti sõbrad välismaal. Selles nimekirjas on 538 inimest. Presidendi sõnul edeneb nende tublide inimeste igapäevatöö tulemusena Eesti elu ning nende pühendunud tegevuse tulemusena on riik muutumas meile kõigile turvalisemaks ja kodusemaks. 296 inimesele on aga määratud riiklik autasu Eesti Vabariigi taastajate ja edendajatena. Need on inimesed, kes on viinud edasi omariikluse ideid ja rahvuslikke aateid, samuti omavalitsusliku aluse loojad ja selle aktiivsed kindlustajad maakondades, valdades ja linnades.
Erakordselt palju teenetemärke
Paljude varasemate aastatega võrreldes on tänavuse Eesti Vabariigi aastapäeva puhul teenetemärgi saajate nimekiri erakordselt pikk. Möödunud aastal oli näiteks anti sel puhul riiklikke autasusid välja 443, mis on tänavusest ligemale kaks korda vähem.
Tänavuses nimekirjas on Riigivapi II klassi ordeni saajate hulgas jõgevamaalastest praegune Werol Tehaste juht Robert Närska, Riigivapi III klassi ordeni saajate seas Jõgeva mees Ants Paju, kellele see autasu on määratud iseseisvuse taastaja ja Eesti riigi kindlustajana. Sama autasu saab teinegi jõgevamaalane Villu Reiljan keskkonnakaitse edendajana ja kauaaegse ministrina. Mõlemad mehed on esitatud ka Põltsamaa linna aukodanikeks.
Jõgevamaalastest on veel iseseisvuse taastajatena ja Eesti riigi kindlustajatena Valgetähe III klassi ordeni saajate hulgas praegune Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots ja endine kauaaegne Puurmani vallavanem Rein Paap. Sama autasu on määratud Kasepää vallavolikogu esimehele Aivar Anijagole kui omavalitsustegelasele ja kohaliku elu edendajale, Adavere põllumajandusettevõtjale Vello Kaselole, Torma vallast pärit omavalitsustegelasele ja Riigikogu liikmele Mati Kepile ning sama valla mehele, loodushoidjale Juhan Telgmaale. Valgetähe V klassi ordeni saab endine teenekas treener ja spordielu edendaja Raimund Kokk, Põltsamaa Kodu- ja Põllutöökooli kutseõpetaja Riho Laanes ja Palamuselt pärit õpetaja Evi Lestal.
Omavalitsusjuht ja pedagoog
Viiskümmend aastat pedagoogiametit pidanud Evi Lestal, kes oma elutöö on teinud Palamuse Gümnaasiumis ja möödunud õppeaasta lõppedes sealt ametlikult pensionile suundus, läks tänavusest sügisest appi emakeeleõpetajana naaberkoolile Kaareperes. Eile, pärast koolitundide lõppu polnud ta veel jõudnud ordenisaajate nimekirjadesse süüvida. Et ta sealt aga oma nime leida võiks, ei osanud ta uneski näha. “Nüüd lõite mu küll pahviks,” ütles ta toimetuserahva õnnesoovi peale. Pärast pisukest toibumist aga arvas: “Eks see ikka pika õpetajatöö eest ole, poliitikast olen ma kaugele hoidnud ja eluaeg parteitu olnud.” Oma teeneks võib Evi Lestal lugeda kindlalt Oskar Lutsu kirjandusnädalate traditsiooni algatamist Palamuse koolis. Aastaid on ta juhtinud Lutsu huumoripreemia komisjoni, juhendanud juba enam kui kolmkümmend aastat Palamuse tantsurühma Tootsid-Teeled jne.
Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots arvas temale määratud ordeni saamisest nii: “On hea meel küll, kui meeles peetakse. Olen olnud omavalitsustööga tõepoolest väga pikalt seotud, taasiseseisvuse algusest peale. Seda tööd muidugi üksi ei tee, see on tohutult paljude inimeste koostöö. Õnneks on mu ümber olnud rohkesti mõistvaid ja arusaavaid kaaslasi.”
VAIKE KÄOSAAR