Popid jõulupeod peetakse töökohast kaugemal

Vastu jõulupühi otsustas Vooremaa uurida, kuidas tähistatakse jõule meie maakonna tuntumates ettevõtetes


ETKI direktor Andre Veskioja, kes on ametis alles kevadest, tunnistas ausalt: „Maarika teab, tema käest tuleb küsida.“ Sekretär Maarika Õunapuu rääkis: „ETKI on üks neid asutusi, kes saab endale talvel lubada kollektiivset jõulupuhkust 23. detsembrist 3. jaanuarini.

Aasta lõpupoole, küll veidi enne jõuluaega, on instituudi suur ühine pidu. Seekord toimus see juba novembri lõpul Jaani-Hanso siidrivabrikus,“ ütles sekretär. Novembris on juba pime aeg, aga konkureerivaid pidustusi on palju vähem. Eeskavaga lastepidu jääb ikka detsembrisse. „Peamine, mida saame oma töötajatele kinkida, on jõuluaeg, mille nad saavad veeta oma pere ringis,“ nentis Maarika Õunapuu.

Coopis detsembris kiire

Jõgevamaa Coopi perel on detsembris kibekiire tööaeg. „Meil ei tule jõulude tähistamine detsembris kohe kuidagi välja. See on kõige kiirem tööaeg üldse. Meil on küll talvepuhkused, aga ka neid pole võimalik detsembris välja võtta.

Enne jõulupühi maksame oma alalistele töötajatele veidi jõulupreemiat ja detsembris on ka töötajate lastele jõulupuu. Enne jõulupühi võistlevad meie kauplused juba aastaid, kellel on poes mõnusam jõulumeeleolu loodud. Paremad saavad tunnustuse,“ rääkis Coop Jõgeva juht Toomas Vahur, kellel siiani on positiivselt meeles Torma kaupluse mulluste jõulude aegne kujundus. „Firmapidu tuleb jaanuaris,“ lisas ta.

Jõgeva haigla juht Peep Põdder nentis, et jõulud on seekord väga pikad. „Meil on kujunenud jaanipäev ülejoomise ja jõulud ülesöömise pühaks. Haiglasse jäävad ainult kõige raskemad haiged, sest jõulude lähenemine annab paljudele põdejatele paranemiseks jõudu juurde. Neil, kes jäävad, püüame elu võimalikult mugavaks teha, jõulumenüü juures tuleb muidugi arvestada dieete,“ rääkis haiglajuht Põdder.

„Personal on ikka tööl. Tagame lisauuringute võimaluse. Enamasti tähendab see, et arst on küll kodus, kuid saab vajadusel haiglasse uuringut tegema tulla. Meil on hooldekodus traditsiooniline jumalateenistus. Tavaliselt on käinud Jõgeva õpetaja, aga nüüd tuleb tema aktiivne õpilane Meelis. Seekord on jumalateenistus puhkeruumis, sest külalisi on palju. Meie tegevusjuht Anneli, kes töötab hooldekodus ja õendusabi osakonnas 1. novembrist, juhendab lauluringi, keda siis ka kuuleme,“ jõudis dr. Põdder taas patsientide vajaduste juurde.

Aga ega haigla töötajaidki ei unusta. Neil käib väike päkapikk, haigla köök pakub jõulupraadi ja üht-teist paremat veel.

Tavalisest pidulikumalt

„Laste jõulupidu on ära olnud. Kõik lapsed, kelle vanemad on meil tööl, saavad paki. Üle väga paljude aastate oli seekord peol laps, kelle mõlemad vanemad töötavad haiglas,“ oli Peep Põdder väga rahul. „Kokku saab haigla personal tavaliselt uue aasta esimesel tööpäeval. Mitte ainult need, kes tööl on, tavaliselt tulevad ka teised. Tänavu veidi pidulikumalt, sest haigla sai ju 75. Suuremad peod on küll peetud haigla uue maja aastapäeva puhul,“ ütles ta.

Dr. Põdderi sõnul on see aasta kogu tema 31-aastases arstikarjääris esimene, kus ta jõulude ajal valves ei ole. Kas ta aga haiglast läbi astumata toime tuleb, pole talle endalegi veel selge.

Ka Scanola Balticul, eriti selle turundusosakonnal, on jõulud kibekiire aeg. Aga pidusid peetakse seal mitu.

„Lisaks töötajate aastalõpupeole on meil traditsiooniks ka kogu pere jõulupidu. Töötajate jõulupidu toimub koos emafirma, aktsiaseltsi Baltic Agro töötajatega ja oli sel aastal novembri lõpus Tartu Kammivabrikus.

See algas aastat kokkuvõtva koosolekuga, kus ettevõtete juhid rääkisid möödunud aastast ja tulevikuplaanidest. Kavas olid võistkondlikud meeskonnamängud, mis arendavad koostööd ja tugevdavad meeskonda. Pidulikul õhtugalal tunnustasime staažiga töötajaid, tutvustasime ja tervitasime uusi meeskonna liikmeid. Samuti valivad töötajad enne seda aasta parima töötaja, kelle nimi aastalõpu üritusel välja hõigati,“ rääkis Scanola Balticu kontorijuhataja Janne Birk.

Lapsed Ahhaasse

„Lisaks on meil laste jõulupeod, kuhu lapsed on oodatud emade-isade ja vanaemade-vanaisadega. Sellel aastal pidasime laste jõulupidu Ahhaa Teaduskeskuses Tartus. Meie laste päralt oli kuus töötuba: sai vaadata teadusetendusi ja lastele meelepärast toitu pakuti teaduskeskuse kohvikus Newton. Jõuluvana jagas töötajate lastele kingitusi,“ meenutas ta.

Scanola Baltic tunnustab töötajaid igal aastal jõulupreemiaga ning püüab anda vaba aega rohkem, kui seadusega ette nähtud.

„Nii palju kui seda tehase tootmine võimaldab – lehmad tahavad ka pühade ajal süüa ja toiduainetetööstustel on kibekiired ajad. Kahjuks ei saa tootmisega seotud töötajad kogu pühadeaega perega koos veeta, kuna tehase tootmisprotsess seda ei võimalda.

Juba teist aastat ei tee Scanola Baltic jõulukingitusi oma headele koostööpartneritele ja klientidele, pühade puhul soovime kõigile neile kodusoojust ja rahu ning teeme selle puhul märkimisväärse annetuse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile,“ selgitas Scanola Balticu kontorijuhataja Janne Birk.

Orkla Eesti Põltsamaa tehases käib viimasel tööpäeval enne pühi jõuluvana nii tootmises kui ka kontoris, kuulab-vaatab töötajate etteasteid ja jagab kingitusi. Pärast on kaetud väike jõululaud. Töötajate lapsed vanuses kuni 16 aastat saavad ettevõttelt kommipaki.

„Töötajate suurem pidu on meil aga jaanuaris. See on terve ettevõtte ühine pidu, kuhu on lisaks Põltsamaa tehase rahvale oodatud ka Kalevi tehase inimesed ja teised Orkla Eesti töötajad üle Eesti. Uusaastapeoga avaldab ettevõtte tänu oma töötajatele nende panuse eest lõppenud aastasse. Peol autasustame möödunud aasta parimaid töötajaid ja õnnitleme selle aasta tööjuubilare,“ rääkis Orkla Põltsamaa tehase personalijuht Kaia Nurk.

Pidu Kalevi töötajatega

Suur pidu toimub Tallinnas ja Põltsamaa tehase inimesed sõidutab ettevõtte kohale ning tagasi bussidega.

„Panustame alati väga palju uusaastapeo õnnestumisse ja teeme omalt poolt kõik, et osalejad oleksid rahul. Enamasti on meie uusaastapeod stiilipeod, kuhu soovijad saavad tulla temaatilises kostüümis või teemasse sobivate aksessuaaridega. Parimad kostüümid saavad alati ka vääriliselt auhinnatud. Peo teema kohaselt on kujundatud ka peoruum, valitud esinejad, toimuvad erinevad töö- või õpitoad ning isegi menüü koostamisel ja laua katmisel on sellega arvestatud,“ ütles Nurk.

Raul Taul, AS Valmeco juhatuse liige rääkis, et Valmecos tehakse töötajate lastele kommipakk ja etendus – sel aastal teadusteater. „Iga kord sama asja ei saa, seekord olid kitlites ja kaitseprillidega poisid ja tehti pauku,“ rääkis Taul.

Ka täiskasvanutele otsitakse välja mõni teatritükk. „Juba hulga varem hakatakse vaatama, kus midagi põnevat toimub. Väga tõsist ei taha, elu on niigi tõsine. Seekord käisime Ugalas „Once´i“ vaatamas,“ lisas ta. Enne teatriskäiku oli jõululõuna ja samuti tublide tunnustamine.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus