POP ja OP kohtusid pART galeriis

pART galerii Põltsamaal näitab viimast nädalat Põltsamaa kunstikooli eelmise semestri töid, poolaasta näituse teemaks on POP ja OP. Põltsamaa Kunstikoolis õpib erinevas vanuses laste kõrval ka üks täiskasvanu. „Kui on kasvõi üks õpilane, siis osakond töötab,“ naeris kooli direktor ja pART galerii galerist Ethel Hakkaja.


„Meil on algusest peale täiskasvanud koolitatud,“ rääkis ta. Põltsamaa Kunstikool tegutseb aastast 2000. „Need on minu ringi omad,“ esitleb direktor oma õpilaste töid galerii trepikojas. Ta pakub oma õpilastele parimat, mida oma õpinguteajast mäletab. „Pimekrokii on parim asi, mis ma teinud olen. Meil alustas Uudo Vool alati semestrit pimekrokiiga,“ meenutas ta oma õpinguid kunstikoolis. Ja Põltsamaa kunstiõppurite tööd näitavad, et see erakordselt loominguline meetod annab väga põneva tulemuse. Ka on trepil vaadata automaatjoonistusi ja veel mõndagi põnevat, näiteks Lichtensteini loomingust inspireeritud keraamiline taies.

Põltsamaa kunstikoolis õpetatakse kunsti läbi kunstiajaloo. Kui ise oled katsunud olla mõne kunstniku nahas ja teha tema loomingut jääb see ka meelde. „Vähemalt midagigi,“ on Ethel Hakkaja kindel. „Ja kui nad Warholi loomingule mõeldes said kujutada oma iidoleid, tegid nad seda ju väga hea meelega – Show läbi elu,“ osutas direktor seinale, millel värvikirevad lihtsustatud portreed.

Kõrvalseinale on õpilased paanide kaupa oma tööd ise välja valinud ja ritta sättinud. „Terve sein värvi täis, aga see on nii uhke,“ on koolijuhataja rahul. „Anne juhendatud noored lähevad aina paremaks,“ lisas ta.

Anne Vasar õpetab Põltsamaal maali ja kompositsiooni. „Näitusel on väljas ka Katrini juhendatud joonistused, Roberti vormõpetusetööd. Aleksander Kristoffer õpib Jõgevamaa Gümnaasiumis ja käib meile siia kunstikooli. Alati on tal bussile kiire. Meil oli modell ning teema Valgus ja vari. Viskas selle ruttu valmis ja ütles ise, et vaata kui äge. Kui ka kiitma hakkasin, oli hämmeldunud. Aga on ju äge, emotsiooniga tehtud,“ rõõmustas Ethel. „See modell on Helsingist, 86-aastane. Vanamees on tore, mitu aastat juba käib meil, ikka parim kool,“ rääkis ta.

„Meie oma galerii on koolile suur asi. Oleme ka kultuurimajas näitusi teinud. Aga see ei ole mõnus, tassi töid edasi-tagasi. Ega neile ei meeldinud ka, kui terve seina pilte täis panime. Nüüd satub meile rohkem külalisi, kui topisenäitus lahti on.

Kui uurin, kas noortel inimestel kunsti jaoks keskendumisvõimet jätkub, arvab Ethel, et see on ikka pigem üldkooli probleem. „Meil nad nokitsevad ikka tunde mõne töö kallal. Õnneks on meil nüüd ikka profid õpetajad. Ma ei oleks saanud küll niimoodi last viirutama,“ osutas direktor Laura-Britta eelmisel semestril viirutatud tööle. „Katrin on äge õpetaja,“ oli ta oma kolleegiga rahul.

POP ja OP näitust saab pArt galeriis vaadata veel 17. maini. 20. mail avatakse juba uus väljapanek, Kokemäe kunstniku Mikko Ängelselvä INIMESE VALEM.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus