Poola suursaadik Kozłowski asus Jõgeva vallaga koostööd arendama

Volbripäeval istutas Poola Vabariigi suursaadik Eestis Grzegorz Kozłowski koos Jõgeva vallavalitsuse esindajatega Laiuse linnuse varemete juurde 15 pärna, märkimaks 15 aasta möödumist ajast, mil Eesti ja Poola võeti Euroopa Liidu liikmeks.


Laiusele just seepärast, et sealne linnus oli aastatel 1582–1622 Liivimaal valitsenud Poola Kuningriigi ja Leedu Suurvürstiriigi Rzeczpospolita Tartumaa vojevoodkonna põhjapoolseima staarostkonna keskus.

Paar nädalat tagasi, kui Poola suursaadik Jõgeval viibis, avaldas ta soovi istutada Laiusele pärnapuud, mis tähistaks ühist kuulumist Euroopa Liitu, Poola–Eesti ajalugu ning oleks uueks alguseks omavahelistes sõprussuhetes. Jõgeva vald tegi veel selle sajandi alguses tihedat koostööd Poolaga, kuid suursaadiku vahetumisel see vaibus. Nüüd soovib Grzegorz Kozłowski need taas ausse tõsta.

„Poola ja Eesti rahvast ühendavad tihedad sidemed. Seda nii poliitiliselt kui ka ajalooliselt. Eelmisel aastal tähistas Eesti Vabariik oma 100. sünnipäeva ja Poolas märgiti saja aasta möödumist riigi taasiseseisvumisest. Meie ühised sidemed ulatuvad 16. sajandi lõppu,” rääkis suursaadik Kozłowski.

Tema sõnul on omavaheliseks koostööks häid võimalusi ka Jõgeva vallal ning Poola erinevatel piirkondadel.

„Olen veendunud, et tänane sündmus on uueks alguseks meie koostöös ja sõpruses,” kinnitas suursaadik teisipäevasel üritusel.

Kohtumist ette valmistanud Jõgeva abivallavanem Viktor Svjatõšev avaldas samuti lootust, et Jõgeva suhted Poolaga taastuvad kunagisele tasemele. „Loodan, et seekordne kohtumine siin ajaloolises paigas viib meie omavahelised koostöösuhted uuele tõusule.”

Poola vabariigi suursaadik Eestis Grzegorz Kozłowski, Jõgeva vallavanem Aare Olgo, abivallavanem Viktor Svjatõšev, volikogu esimees Raivo Meitus, Jaan Poska Laiuse Kooli õpilased ja pidulikul sündmusel osalenud vallakodanikud istutasid seejärel Jõgeva-Mustvee maantee äärde maamulda 15 Poolast toodud pärnapuud.

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus