Poola mägilased Laiusel

Poola suursaatkond Eestis võtab suhteid Laiuse kandiga, kunagise Poola kuningriigi põhjapoolseima staarostkonnaga, üsna tõsiselt. Poola rahvuspüha konstitutsioonipäeva aga ka Poola Euroopa Liitu astumise ja välispoolakate päeva tähistamiseks tõi saatkond Laiusele esinema Kõrg-Tatrates Zakopane lähedal tegutseva viieliikmelise rahvamuusikakollektiivi. Eelmisel päeval oli Kapela Harnasie esinenud Tallinnas Poola saatkonnas toimunud vastuvõtul. Peale kohaliku rahva jälgis kontserti terve bussitäis Eestis elavaid poolakaid ja Poola-huvilisi eestlasi. Koos perekonnaga viibis kohal ka Poola Vabariigi suursaadik Eestis härra Wojciech Wroblewski.

Viisteist aastat tegutsenud Kapela Harnasie koosneb neljast viiuldajast ja ühest t?ellistist. Kaks viiuldajat astuvad üles ka lauljatena. Kuigi kapelli liikmed pole professionaalsed muusikud, vaid teenivad igaüks leiba ka muul viisil ? kes ehitajana, kes hobusekasvatajana jne ?, valdavad nad oma instrumente perfektselt ja esinemisgraafikki on neil niisama tihe kui proffidel. Kontsertreisid on neid viinud Rootsimaale ja Pariisigi, kodumaa eri paikadest rääkimata. Tatra-meeste esitatud instrumentaalpalu ja laule võib nimetada nende enda töödeldud rahvamuusikaks. Laulude sõnadest ei saanud muuseas aru ka Laiusel elav poola keele spetsialist Hendrik Lindepuu, sest lauldi kohalikus murrakus.

“Zakopane murrakust ei saa teised poolakadki aru, umbes nii nagu meil põhjaeestlased võru keelest,” ütles Lindepuu.

Muusikute virtuoosse pillikäsitsemise ja nakatava musitseerimisrõõmu kõrval äratasid imetlust ka nende rõivad ? eriti uhkete tikitud kaunistustega valged villased püksid. Ilmselt pole sellised soojad säärekatted rahvarõivaks kujunenud ilmaasjata: muusikud väitsid, et neil mägedes kestvat talv 300 päeva aastas.

Pärast meeleolukat kontserti kutsuti nii esinejad kui ka publik Laiuse pastoraati, kus oli kaetud teelaud.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus