Pool küla saab valguse, teine pool kobab pimeduses

Alates augustist hakati Vana-Jõgeva külas vedama maa-alust elektrikaablit ning Jõgeva vald otsustas lasta koos elektrikaabliga  ka tänavavalgustuskaabli paigaldada. Valgustuskaabel paigaldatakse praegu aga ainult küla kahte piirkonda, sest terve küla valgustamiseks valla eelarvest raha ei jätkunud.

Vana-Jõgeva külla oli planeeritud tänavavalgustuse rajamine  juba kuus aastat tagasi, mil mõeldi, et tänavavalgustuslambid pannakse olemasolevate õhuliinide mastide külge. “Et seal on ruumi vähe, siis oli ka normaalne lahendus, et mitte panna veel täiendavaid maste tänavavalgustuse jaoks,” sõnas vallavanem Enn Kurg. Siiski sai tänavu kevadel vallavalitsusele selgeks, et Vana-Jõgeva külla hakkab  elektrivõrk paigaldama maa-alust elektrikaablit, mis tähendab, et õhuliinid ja nende mastid kaotatakse. Selle tarvis tuli ümber teha ka kogu tänavavalgustuse projekt, mis läks varasemast kallimaks ning seetõttu pole käesoleval aastal võimalik kogu külale tänavavalgustust paigaldada.

Kuigi tänavavalgustuse paigaldamine on positiivne nähtus, peitub antud olukorras ka probleem. Nimelt on kohalikud tänavavalgustust Vana-Jõgevale oodanud juba pikki aastaid ning aasta alguses esitasid Vana-Jõgeva küla Tulbi aedlinna elanikud valda vastavasisulise arupärimise, millele nad vastust ei saanud. 

Suurima elanike arvuga piirkond jääb pimedasse

Augustis hakati koos maa-aluse elektrikaabli paigaldusega vedama ka tänavavalgustuse kaablit Vana-Jõgeva küla kahe piirkonna tänavatele. Selle aasta sees saavad valgeks Jõe ja Suve piirkonna tänavad. Mesila ja Tulbi elanikud peavad valgustust veel määramata ajani ootama. Selline otsus tekitas küsimusi ning paljudele jäi arusaamatuks, miks vallavalitsus ei teavitanud neid tänavavalgustuse rajamise otsustest ning miks saavad käesoleval aastal valgustuse just eelnimetatud piirkonnad.

Tulbi aedlinna elanikud väitsid, et nende piirkonnas elab Vana-Jõgeva külas aastaringselt kõige rohkem inimesi. Paljudel peredel on väikesed lapsed ning piirkonnas elavad ka pensionärid, kusjuures ühel härrasmehel on mõlemad jalad amputeeritud ning tema liikumine on seetõttu veel eriti raske.

“Mitmeid kordi on olnud juhuseid, kus kellelegi elanikest on tarvis kutsuda kiirabi, kiirabiauto eksib aga pimedas ära,”  rääkis Tulbi piirkonna elanik Marion Ilves. Tema naaber Mairi Rumask viitas oma avalduses vallavalitsusele, et paljud koolilapsed tulevad koju õhtul pimedas ning vanematel on mure nende turvalisuse pärast. 

Vald ei tahtnud ehitust pooleli jätta

“Otsustati, et alustame kusagilt, ja otsus oli, et alustame küla lõpuosast ning liigume sealt ettepoole,” põhjendas praegust plaani vallavanem Enn Kurg, lisades, et mingit muud konkreetset põhjust ühe või teise piirkonna eelistamiseks ei olnud.

“Käesoleva aasta eelarve piires oleks olnud võimalik paigaldada ainult tänavavalgustuspostide kannud ja maa sisse kaablikaitsetorud. Kaablit, poste ja lülituskilpe ei oleks selle aasta eelarve siis võimaldanud mitte ühegi tänava osas. Kuna ei ole veel kindlust, et järgmise 2013. aasta eelarvesse saab planeerida raha tänavavalgustuste ehitamiseks, siis ei soovinud volikogu eelarve- ja majanduskomisjon jätta sinna pooleliolevat ehitust järgmist etappi ootama,” selgitas Enn Kurg.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus