Pool aastat Jõgeva spordikooli

Jõgeva valla spordikool, mis asutati eelmise aasta kevadel sihtasutuse Kuremaa Spordikool asemele, tegi lastele uksed lahti eelmise aasta 1. septembril. „Pool aastat on läinud hästi,“ ütles Jõgeva valla spordikooli juhataja Kaido Alev.


Omandivormi vahetust pidas koolijuht igati sobivaks. „Sihtasutusele tuli valdav rahastus riigilt, huvitegevuse programmist, mis on igal aastal uuesti määratav. Kunagi ei saa kindel olla, kas seda raha tuleb või millises mahus. Sellepärast nii otsustati, et tagada kindel seljatagune nii asutusele kui ka treeneritele. Spordikool valla allasutus ja treenerid ei pea enam muretsema. Eelarve on stabiilsem, aga muidugi mitte põhjatu,“ rääkis Kaido Alev, tunnistades, et eelarveprojekti tegemine olukorras, kus võib olla kooliga liitujaid veel, on keeruline. „Valla eelarve võeti vastu ja õnnetud me küll pole,“ lisas ta.

 

Valla spordikool on noorte saavutusspordi arendamiseks mõeldud üksus. „Keskendume võistlustel käimisele ja selleks harjutamisele. On suur vahe, kas laps käib kooli spordiringis või spordikoolis, kus õppekava järgi toimuvad treeningtunnid ja õpetatakse spordialasid süstemaatiliselt,“ selgitas Alev.

Juurde on tulnud trenne ja treenereid

Jõgeva valla spordikooli alla on koondunud ujumise, korvpalli ja võrkpalli treeningrühmad. Treenereid on kokku kuus – kolm ujumise, kaks korvpalli ja üks võrkpallitreener. „Treenerite seltskond jäi samaks, aga liitus veel inimesi koos treeninggruppidega ning ootame uusi liitumisi,“ rääkis spordikooli juhataja. Spordikool püüab aidata treenereil kvalifikatsiooni tõsta. „Koolituskulude ja transpordikulude juures saame appi tulla. Eks kõik pürgivad ikka viienda kategooria poole, kus tuleb juurde riigi rahastus olümpiakomitee kaudu. Kõik veel niikaugele pole jõudnud, aga püüame,“ selgitas ta.

Laste treeningud toimuvad rendipindadel üle valla. Korvpalli treeningud toimuvad Kuremaa ujulas, Torma spordihoones, Jõgeva põhikooli piiri 1 hoones ja Oskar Lutsu Palamuse gümnaasiumi võimlas. Võrkpalli treeningud Torma spordihoones, Jõgeva põhikooli piiri 1 hoones ja Jõgeva spordikeskuses. Ujumise treeningud toimuvad Kuremaa ujulas.

„Kasutame rendipindasid, spordikoolil endal treeningruume ei ole. Ei peagi olema konkreetselt ju ühes kohas. Kui on grupp, kes teeb Tormas trenni ja seal on spordihoone olemas, ei ole vaja neid kuhugi mujale sõidutada,“ arvas Alev.

„Poole aasta jooksul on grupid täienenud. Samuti on treenereid, kes on avaldanud soovi liituda, kuid reaalne liitumine toimub alles järgmise õppeaasta alguses,“ tõdes spordikooli juht. „Esimesel aastal peaks selguma ka arengukohad. Õppeaasta lõpul, kui lapsed suvepuhkusele ja laagritesse lähevad, istume treeneritega maha ja vaatame, mis oleks asjad, mida saaks järgmisel aastal paremini teha,“ rääkis Kaido Alev.

Jõgeva valla spordikooliesimene võistlushooaeg

„Püüame leida võimaluse, et lapsed saaksid juurde üldfüüsilise treeneri teenuse kord nädalas või kuus. Et füüsilist ettevalmistust parandada ja vigastusi vältida.

Sügisesi liikumisi laste treeninggruppide vahel peab spordikooli juhataja loomulikuks. Tema sõnul tulevad need igal sügisel, sest lapsed tahavad ju kõike proovida. Elevust tekitanud ujumistreeningute kohta rääkis Alev, et osavõtjaid on kokku ikka enam-vähem sama palju. „Ujumise algõppe gruppides on palju lapsi, aga laste arv ujumises kokku on praktiliselt sama. Kui ujumise algõpe on korra nädalas, siis oleme mõned lapsed kutsunud ka teiste gruppide juurde, et tekitada vaheastet kus laps saaks rohkem trenni teha ja edasijõudnute hulka edasi minna,“ selgitas Alev. „Ujujatele on oluliselt raskem on leida võistlemas käimise kohti kui teistele. Esiteks on ujulaid vähem ja tasemete vahed on ka suured, loomulikult on plaan ka ujujad võistlema saada,“ ütles ta.

Võistlustele püüavad oma lapsi saata kõigi spordialade treenerid. Et aga alles esimene hooaeg käimas, siis koolijuht väga millegagi kelkida ei julge.

Sügisel esilekerkinud muret, et peredel, kus on mitu väga sportlikku last, kes tahavad nii korvpalli mängida kui ka ujumas käia, läheb rahaliselt keeruliseks tasuda osamaksu, on püütud lahendada valla poolt. „Kuna valla rahakott on üks, siis seda muret ei lahendata kohapealse toetusega, vaid pakutakse võimalust taotleda huvitegevuse õppuritoetust,“ ütles Kaido Alev. „Muidugi, kui laps jääb haigeks ja puudub rohkem kui kolm nädalat, siis saab spordikooli õppetasust selleks ajaks vabastada. Peab olema ka arstitõend. Õppemaksuvabad on ka suvekuud. Õppetasu ei sisalda laagrite osalustasu, kuid spordikool tasub poole laagri korralduskuludest,“ selgitas koolijuht.

Spordikeskuse Virtus juhataja Priit Toru:

„Mulle tundub Jõgeva valla spordikool pigem lootusrikka ettevõtmisena. On selge, kui midagi koos teha, on tulemused ikka paremad. Spordikooliga liitunud klubidel on vaja vähem muretseda majandusküsimuste pärast ja treenerid saavad rohkem pühenduda noorte treenimisele. Spordikeskus Virtus on koostööks avatud ja ikka valmis pakkuma oma vabu aegu spordikoolile.“

 

Senised Jõgeva valla spordikooli tulemused

VÕRKPALLIS

U18 Eesti karikavõistuste 3. alagrupi 2. koht

Eesti võrkpalli föderatsiooni karikavõistluste 2. alagrupi pääse

Osalemine U20 Eesti võrkpalli föderatsiooni Eest 4. alagrupis

4 spordikooli tüdrukut osales maakonna karikavõistlusel

KORVPALLIS

poisid

Eesti meistrivõistlustel U16 poistele I alagrupi etapimängud – alagrupi 6. kohal, osaleb 29 meeskonda

tüdrukud

Abja-Paluojas „Mulgid platsile“ turniir (kõik mängud võideti).

Junior Basket Tournament Turus. U14 vanuseklassis.

Erinevad koolispordi üritused 3×3 ja 6.–9. klassi korvpall.

UJUMISES

Osaletakse vastavates vanuseklasside ujumises Eesti omavalitsuste talimängudel Viru-Nigulas 29. veebruaril

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus