Põlva setod külastasid Põltsamaa rahvuskaaslasi

 

Eesti ühel tuntuimal rahvakillul setodel on kombeks lisaks traditsiooniliste rahvuslike ürituste tähistamisele üksteisel külas käia. Pühapäeval olid Põlvamaa Setode Seltsi esindajad kutsutud Põltsamaale, kus nende võõrustajaks oli kohalik setode ühendus “Kullakõsõ.“

Põlva Seto Seltsi liige Lillia Padurets lausus, et Põlva setod on aktiivsed inimesed ja tegevust jätkub neil küllaga. Seekord sõitsid nad Põltsamaale viieliikmelise esindusega kohaliku setode ühenduse “Kullakõsõ“ palvel. Lillia Paduretsi sõnul saavad Põlva Seto Seltsi liikmed kokku iga kahe nädala järel. Õpitakse uusi laule ja tantse ning vahetatakse mõtteid nii oma rahvakildu puudutavate kui igapäevaelu probleemide üle. 

Eestis on kombed paremini säilinud

Paduretsi sõnul on tal praeguses eas tekkinud tõsisem huvi oma vanemate ja vanavanemate traditsioonide ja elulaadi vastu. Setode ühisüritused annavad selleks hea võimaluse,   sest neist võtab osa ka arvukalt eakaid setosid. Paduretsi sõnul võtavad nooremad seltsi liikmed enda peale ürituste korraldamisega seotud probleemid, vanemad aga annavad edasi neid teadmisi ja oskusi, mida nemad kord oma vanematelt on õppinud ning teada saanud.

Hiljuti teisel pool piiri asuvat Setomaad külastanud Lillia Padurets tõdes, et Vene poolel asuvad setod on praeguseks hetkeks väga venestatud ja seal elavad inimesed oma rahvuse  kommetest ja traditsioonidest võõrdunud. “Eesti poolel on ajaloolised seto kombed ja tavad tunduvalt paremini säilinud ning need antakse vanematelt põlvkondadelt edasi noorematele,” kinnitas Padurets.   

Seovad lapsepõlvemälestused

Jõgevamaa setode ühenduse “Kullakõsõ” eestvedaja Maria Noormetsa sõnul olid tõepoolest nemad Põlva seltsi küllakutsujaiks.  Paljud praegu Põltsamaa kandis elavad setod  elasid lapsepõlves praeguste Põlvamaa rahvuskaaslastega lähestikku. Tänavustest suurematest kokkusaamistest on ees ootamas jaanipäev, 10. juulil toimuv leelopäev, samuti Seto kuningriigi päev. Augusti lõpus sõidetakse külla teisel pool riigipiiri elavatele rahvuskaaslastele. Tänavune leelopäev saab teoks üheaegselt Baltika messiga, mistõttu sellel osaleb ka palju välismaalasi, kes kunagi hoopis kaugele elama on sattunud. Leelopäeval tehakse laulude varal läbi seto pulmakombestik.

“Setod on oma rahvakommete hoidmisel ja edasikandmisel väga aktiivsed ning ma võin kinnitada, et me teeme seda kõike suurima rõõmuga,” ütles Maria Noormets.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus