Põltsamaalt pealinna bussiga ei saa

Põltsamaalastele jääb järjest napimaks võimalusi liikuda ühistranspordiga Tallinnasse ja Tartusse. Bussiettevõte OÜ Bussipartner sulges linnadevahelise kaugliini Võru-Tallinn, millega sai hommikuti Põltsamaalt Tallinnasse ning pärastlõunasel ajal tagasi.


Teine ettevõte Lux Express plaanib kärpida jälle Puhu ristis peatuvaid liine. Põltsamaalt bussijaamast enam pealinna ühistranspordiga ei saa ja ilmselt ei hakkagi saama. Veel mõned aastad tagasi pääses Põltsamaa bussijaamast mitmel korral päevas bussiga niihästi Tallinnasse kui ka Tartusse. Soovi korral sai sõita ka Pärnusse, Räpinasse, Haapsallu, Värskasse ja paljudesse teistesse asukohtadesse üle Eesti.
Viimastel aastatel on aga liine tublisti kärbitud. Nüüd väljuvad Põltsamaa bussijaamast vaid peamiselt kohalikud bussid, lisaks neile on alles jäänud ka mõni üksik kaugliin, mis Tallinna-Tartu maanteelt Põltsamaale sisse keerab.

Liine käiku ei panda

Oma korrektuurid on teinud ka kevadel puhkenud koroonakriis, mille tulemusena ei välju Põltsamaalt praeguseks enam ainustki bussi Tallinnasse. Tallinnast Põltsamaale käib vaid üks buss päevas, väljudes pealinnast varahommikul kell 5.40.
Küll saab aga siiani Tallinnasse sõita Puhu ristis peatuvate bussidega – rahvas kasutab seda võimalust aktiivselt, sest muud valikut pole, kui pole just isikliku auto kasutamise võimalust.
Kuni kevadeni sai Põltsamaalt igal hommikul kell 6.30 väljuva bussiga sõita Tallinnasse ning kell 14.15 pealinnast tagasi Põltsamaale. Bussiliinil nr 130 Võru-Kanepi-Tartu-Tallinn (Tallinn-Tartu-Põlva-Võru) tegeles reisijateveoga OÜ Bussipartner. Kui saabus koroonaviirusest tingitud kriis, pandi enamik bussiliine ajutiselt kinni, sealhulgas ka kõnealune liin.
Ettevõtte OÜ Bussipartner juhatuse liige Tõnu Kana kinnitas veel mai algul, et paneb kindlasti Põltsamaal peatunud bussi suve lõpuks uuesti käiku. Praegu ta seda enam aga ei luba.
„Kahjuks on majanduslik olukord praegu selline, et me ei saa bussiliini enam uuesti käiku panna. Mõistan Põltsamaa elanike muret bussiühenduste pärast, kuid kahjuks pole võimalik ilma riiklike toetusteta bussiliini igapäevaselt käigus hoida. Iseasi, kui riik hakkaks maakonnaliinide kõrvalt toetama ka meie ettevõtte tegevust. Praeguses olukorras ei pea me aga võimalikuks jätkata,” lausus Tõnu Kana.

Maakonnaliinid jätkavad

MTÜ Jõgevamaa Ühistranspordikeskuse juhatuse liige Heldur Lääne selgitas, et kui varem oli veel mingisugune lootus, et mõni bussiettevõte lisab Põltsamaal peatuvaid kaugliine, siis nüüdses olukorras seda enam loota ei tasu. Hea, kui praegu käigus olevad liinid alles jäävad.
„Koroonakriisi tulemusena on reisijaid niivõrd palju vähemaks jäänud, et bussifirmad hakkavad hõrendama oma seniseid sõidugraafikuid. Lux Express on andnud juba teada soovist vähendada koroonaviirusest tulenevalt Puhu ristis peatuvaid väljumisi. Neil on plaanis terve rida väljumisi ära jätta. Kahjuks ei oska ma hetkel küll täpsemalt öelda, mis ajast sõidugraafikuid muudetakse, aga ilmselt lähiajal see juhtub. Praegu on ainus lootus, et kolmele bussiliinile lisatakse Adavere peatus,” rääkis Heldur Lääne.
Muudatus sõiduplaanides toob kaasa selle, et bussid hakkavad Puhu ristist väljuma senisest tunduvalt suuremate ajavahemikega. Kui siiani väljus buss iga tunni tagant, siis edaspidi hakkab väljuma iga kolme tunni tagant.
Praegustel andmetel väljub Puhu ristist Tallinnasse 12 bussi ja Tartusse 17 bussi päevas.
Lääne sõnul jäävad kohalikud maakonnaliinid siiski alles ning nende graafikutes sügis muudatusi kaasa ei too.
„Maakonnaliine kärpima ei hakata, seda võin küll lubada. Kui vahepeal jäigi koroonakriisi tõttu sõitjaid vähemaks, siis praegu võib päris kindlasti öelda, et enam kui pooled reisijad on tagasi. Vahepeal polnud tasuta maakonnabussidega sõitjatel ka valideerimiskohustust, nüüd see jälle on. Ei oska öelda, mida võib tuua sügis. Kui ikkagi (kaugliinide –toim) vedajad ütlevad, et sõitjaid pole, siis tuleb neid uskuda,” lausus Heldur Lääne.

TAAVI KELDER

blog comments powered by Disqus