Põltsamaalt Lausanne’i kaudu Londonisse

Möödunud nädalavahetusel Šveitsis LausanneŽis peetud sumomaadlejate Euroopa meistrivõistlustelt pöördusid Eesti sumokoondise 12 noort tagasi koju üheksa medaliga, mille hulgas oli üks kuldmedal, üks hõbemedal ning 7 pronksmedalit. Koondise 12 liikmest kaheksa on Põltsamaa maadlusklubi kasvandikud.

Pühapäeva õhtupoolikul korraldati noortele maadlejatele pidulik vastuvõtt Põltsamaal ööklubis Pardon”. Üritusel osales ka Eesti Sumoliidu asepresident Riho Rannikmaa. Sumokate firmajuhist toetaja Toomas Kulu lausus, et tal on rõõm näha noormaadlejate rivis seismas rohkem neide kui noormehi. Just hiljuti juhtus Toomas Kulu kätte huvitav materjal sumomaadluse ajaloost Jaapanis. Toona oli see spordiala tõusva päikese maal meeste pärusmaaks ja kui seal juhtus naine oma käega sumoareeni puudutama, tuli see lammutada ja selle asemele uus ehitada.

Ajad ja olud on vahepeal muutunud ning nüüd on ka naissoo esindajatel võimalus sumoareenil oma võimed proovile panna. Et sumomaadlejatele on palju medaleid kogunud just Põltsamaalt pärit noored, kahtles Toomas Kulu selles, kas Põltsamaa ikka veel õigustatult veinipealinna nime kannab või tuleks see väike linnake hoopis sumomaadluse pealinnaks nimetada.

Miks on saanud ettevõtjast just noorte maadlejate toetaja, küsisin Toomas Kulult. Ta vastas, et mõte ja soov panna õlg alla kohaliku kultuuri- ning spordielu toetamisele tekkis tal paar aastat tagasi. Eeskätt jäid talle silma kohalikud noormaadlejad, kelle tegudest ja tulemustest oli sageli juttu piirkondlikus ajalehes. Toomas Kulu tunnistas, et ta on teinud õige valiku. Palju kurvem oleks olla mõne sellise spordiklubi toetaja, mille ridadesse ei kuulu silmapaistvaid tegijaid ja kus poleks ette näidata tõsiseid sportlikke tulemusi,” rääkis ta. 

Kuldmedali taga palju vaeva ja tööd

Noormaadlejaid tervitama tulnud Põltsamaa vallavanem Toivo Tõnson lausus, et kui ihu ja hingega noorte sumomaadlusele pühendunud treener Arved Külanurm mõni aeg tagasi temaga kokkusaamist soovis, polnud tal kahtlust, millest jutt tuleb. Tõnsoni sõnul on nad vallas vaatamata keerulisele ajale ikka leidnud võimalusi noori maadlejaid toetada, nii ka nüüd.

Lustiverest pärit vallajuht tõdes rõõmuga, et toetus läks igati õigetesse kätesse, sest tänavu Lustivere Põhikooli lõpetanud nooruke Johanna Kikkas naasis Šveitsis toimunud võistlustelt kuldmedaliga.

Põltsamaa vallavolikogu esimees Liia Lust lausus, et tal on hea meel õnnitleda kuldse medali võitjat Johanna Kikkast, sest on olnud Johanna ema kolleeg ning teab seetõttu, kui palju tööd ja vaeva selle kirka medali taga tegelikult peitub.

Liia Lust kutsus noori maadlejaid seadma endale julgelt uusi ja suuremaid sihte, sest sihtideta pole motivatsiooni.

Liia Lust tegi kummarduse ka väsimatule treenerile Arved Külanurmele, kes on oma hinge ja südame noorte sumomaadlusele pühendanud. Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa hinnangul on eestlased omamoodi huvitav rahvas selles mõttes, et nad on teinud spordis ilma väga erinevatel aladel, mis on märk sellest, et hea tahtmise korral on kõik võimalik. Linnapea lausus tänusõnad ka Arved Külanurmele, kes on suutnud noori sumomaadluse juurde tuua ja neid märkimisväärsete saavutusteni viia. Ent linnajuht rõhutas ka, et noorte tulemused poleks saanud teoks ilma vanemate tugeva toetuseta. Ka maavanemat esindanud Vahur Kukk oli üllatunud, nähes sumokaterivis rohkem neide kui noormehi.  

Põltsamaa tüdrukud Londoni olümpiale

Eesti sumomaadlejate koondist treenerina juhtinud Arved Külanurm tõdes, et tal on tõepoolest põhjust rahuloluks. Äsja Šveitsis toimunud võistlustega on Eesti koondise latt sedavõrd kõrgele tõstetud, et järgmistel koondist juhendavate treenerite elu läheb väga raskeks,” hindas Arved Külanurm hiljutiste võistluste tulemusi.

Ukrainlastele, venelastele, poolakatele, ungarlastele maadlusareenil vastu astumist hindab Arved Külanurm juba tõeliseks julgustükiks. Ainult kavalusega on veel võimalik suuri karusid“ võita,” rääkis kogenud maadlustreener.

Seekord saavutatud tulemuste nimel panime kõik oma oskused mängu, mis meil vähegi olid.”

Fakt, et väikestest tüdrukutest koostatud Eesti naiskond võitis Šveitsis eelmise aasta võitjat Ukrainat, osutus tõeliseks sentsatsiooniks. Kuulsal pangandusmaal aset leidnud võistlustel osales neljas vanuseklassis üle 500 võistleja 17 riigist.

Arved Külanurme sõnul jätkab peatselt Audentese Spordikooli õppima asuv Johanna Kikkas osalemist Põltsamaa maadlusklubi ridades. Treenerina ei teinud Külanurm saladust sellest, et tema eesmärgiks on hakata noorukest Johannat koos tema praegu juba Audentese Spordikoolis õppiva sõbranna Epp Mäega ette valmistama 2012. aastal Londonis toimuvateks olümpiamängudeks. “Et hakata kedagi Põltsamaalt olümpiale viima… Jätnud lause pooleli, sõnas Arved Külanurm: “Võtame ühe aasta korraga.”

Johanna Kikkas, kes lisaks U-18 vanuseklassis võidetud kuldmedalile võitles U-21 vanuseklassis välja pronksmedali, saavutas täiskasvanute hulgas 9. koha. Johanna ise hindab sumomaadlust ja maadlust üldse huvitavaks spordialaks. Sama meelt oli ka tubli noormaadleja Jaanika Rähn. Johanna Kikkas lisas, et poleks ta maadluse juurde sattunud, siis tõenäoliselt poleks ta oma tulevikku spordiga sidunud. Ka Jaanika Rähn loodab oma tuleviku vähemalt osaliselt spordiga siduda. 

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus