Teisipäeval pandi Põltsamaal tulevasele hooldekodule pidulikult nurgakivi. Uus hooldusasutus avab uksed juba 16. novembril. Hoone ehitab peatöövõtjana Mace Ehitus OÜ ning selle maksumuseks kujuneb 3,5 miljonit eurot.
Lõuna-Eesti Hooldekeskuse juhataja Vambola Sipelgas ütles, et koos Põltsamaa linnapea ja Põltsamaa vallavanemaga ühiselt aru pidades jõuti üksmeelsele seisukohale, et linna on vaja moodsat hooldekeskust. Tegelikult oli see plaanis Põltsamaale rajada juba 2004. aastal, kuid mitmetel põhjustel siis ehitamiseni ei jõutud.
Lõuna-Eesti Hooldekeskus soovib anda oma panuse Põltsamaa piirkonna tööhõive parandamisse ning maksubaasi suurendamisse. Koos piirkonna juhtidega mõeldakse ka sellele, kas edaspidi oleks võimalik pakkuda veel täiendavaid teenuseid. Selles osas loodetakse teha tõsist koostööd sihtasutusega Põltsamaa Tervis.
Vambola Sipelgas tutvustas tulevast Põltsamaa hooldekodu juhatajat Lagle Kalbergi, kes asub uue asutuse jaoks meeskonda komplekteerima. Lagle Kalbergi sõnul asub ta ametisse 1. Septembril, kuid juba eilsest asus ta tegelema meeskonna komplekteerimisega. Kokku vajatakse umbes 40 töötajat. Lagle Kalberg loodab, et 1. juuliks on kõik töökohad täidetud. Tema perel on Lustivere kandis maakodu ja sinna kolitakse eeloleval suvel perega pealinnast elama.
Ehituse alguseni üheksa ja pool aastat
Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots lausus, et 2005. aasta detsembris võttis linnavolikogu vastu lossiansambli detailplaneeringu, milles kavandatigi praegusele ehitusplatsile hooldekodu. Detailplaneeringu vastuvõtmisele järgnes veel kahe analüüsi tegemine.
Läks aastaid, enne kui Lõuna- Eesti Hooldekeskuse juhataja Vambola Sipelgas 2013. aasta suvel Põltsamaa vallamajja sisse astus. Ta kohtus seal Põltsamaa vallavanema ning Põltsamaa linnapeaga ja sellest hetkest lükati n-ö lumepall veerema.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk märkis, et Vambola Sipelga firma eesmärgiks oli esialgu pakkuda hooldusteenust 101 inimesele. Nüüd on see arv kümnekordistunud ja seatud eesmärgiks luua hoolduskoht vähemalt 1000 inimesele. Kokk lisas, et ehk saab Põltsamaa linna ja valla tänavune jõulupidu teoks just uues hooldekodu hoones, mis on siis üks Põltsamaa suuremaid.
Hooldekeskusel plaan aidata dementseid
Vambola Sipelga sõnul toimivad nende ehitused loogikale vastupidises järjekorras. “Kõigepealt määrame me kindlaks hoone valmimise kuupäeva ning siis hakkame sellest kuupäevast lähtuvalt n-ö tagurpidi välja arvutama, milliseks tähtajaks peab olema projekt valmis, milliseks tähtajaks maaeraldus paigas, milliseks tähtajaks peab olema paigas rahastamisskeem jne. Sel meetodil ongi senised kümme objekti valminud ilma ühegi tunni viivituseta,” kinnitas ta.
“Meie arendustegevus jätkub, möödunud nädalal valisime hooldekodu ehituseks välja platsi Türi linnas. Viimase kahe aasta jooksul oleme teinud ettevalmistusi selleks, et hakata pöörama tähelepanu dementsetega tegelemisele. Praegu sellist spetsialiseeritud teenust Eestis ei pakuta. Eestis on dementsus diagnoositud umbes 15 000 inimesel ja nende arv pidevalt kasvab. Juba ülemöödunud aastal valisime me Tähtvere valda Rahinge külla välja Haukatiiva kinnistu, kuhu hakata rajama Eestis esimest dementsetele inimestele mõeldud hooldekeskust. Selle tahame valmis saada järgmise aasta lõpuks.
Veriora valda Leevi külla on meil plaanis rajada sama suur hooldekodu, nagu siia, Põltsamaale tuleb. Tänavu me kavatseme ilma suuremaid investeeringuid tegemata avada veel ühe osakonna Valgamaal ja 1. juunil avame osakonna Kosel. Arvan, et viie aasta pärast katame me viiendiku Eesti hooldusteenuse vajadusest,” märkis ta.
Hooldekeskus Põltsamaal
*Hoone ehitab peatöövõtjana Mace Ehitus OÜ
*Hoone maksumuseks kujuneb 3,5 miljonit eurot
*Raha laenatakse ka Swedbangast
*Hooldekeskuse teeninduspiirkonnaks on Põltsamaa linn, vald ja teised lähemal asuvad omavalitsused
*Rajatavasse hooldekodusse tuleb 150 hoolduskohta ühe- ja kahekohalistes tubades
*Tööd saab umbes 40 inimest
*Tegemist üheksanda sellise objektiga
*Hiljuti valiti välja plats Türi hooldekodu jaoks.
TOOMAS REINPÕLD