Põltsamaalased on usinad geenidoonorid

Oktoobri keskpaiga seisuga on Põltsamaa SYNLAB-i laboris loovutanud geeniverd 460 inimest. Tegemist on Eesti Vabariigi juubeliaastal käivitatud üleskutsega, kus geenivaramusse soovitakse juurde saada 100 000 inimese andmed. Doonorite kogumine kestab selle aasta lõpuni.

SYNLAB Eesti turundusjuht Gerly Kedelauk sõnas, et iga inimene saab vabalt valida, kuhu verd andma läheb. Jõgevamaal ongi SYNLAB-il vaid üks verevõtulabor, mis asub Põltsamaal ja kuhu on geenidoonorid enam kui oodatud. „Kuna SYNLAB käib väljas ka mitmetel üritustel, siis seal kuuleme, et inimesed tulevad verd andma üle Eesti. Ise sattusin Ilumessil kahe naisega suhtlema, kes nägid võimalust seal verd anda ja geenidoonoriks hakata. Üks neist ütles, et neil on endal Põltsamaal ka võimalus, seal saab rahulikult minna, ei pea siin üritusel vere andmisega tegelema,“ rääkis Kedelauk.

Verevõtuks aega kinni panema ei pea. Geenidoonoriks võivad saada kõik Eesti isikukoodi omavad inimesed alates 18. eluaastast, vanuse ülempiiri ei ole ning osaleda võivad kõik  sõltumata sellest, mis haigusi nad põevad või on põdenud.

„SYNLAB-i Põltsamaa verevõtupunktis saab teha kõiki tervisekontrolli analüüse. Nii üksikanalüüse kui tervisekontrolli pakette. Enam tellitakse Põltsamaal (ja tegelikult üle Eesti) Terviseriski paketti. Kui otseselt kaebusi ei ole, soovitakse põhjalikku tervisekontrolli lihtsalt hingerahu pärast, et olla kindel, et kõik on tervisega korras. Kohapeal saab verd (sh geeniverd) anda tööpäeviti E,T,N 8.00‒14.30, K 13.00‒18.00 R 8.00‒11.00. Geenidoonoriks saab sel aastal hakata tasuta. Muude tervisekontrollide eest tuleb Põltsamaa laboris tasuda sularahas. Aga kõige kasulikum on tervisekontroll eelnevalt ära tellida patsiendiportaalist minu.synlab.ee, siis ilmuvad ka vastused sinna. Tekib ajalugu ning iga analüüsi juures on laboriarstide kirjutatud üldised analüüsi selgitused. Ühtlasi liiguvad sealt vastused ka Digilukku, mida näeb raviarst, ning kui mõni näitaja peaks olema normist kõrvale kaldunud, saab arstiga koos hakata tegema lisauuringuid või saada ravi,“ selgitas Kedelauk.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus