Põltsamaal tutvustati psüühilise erivajadusega inimestele valminud kortermaja

Augusti algul said valmis kolm kortermaja psüühilise erivajadusega inimestele Paides, Põltsamaal ja Ahtmes. Põltsamaa elanikud ja huvilised said värske hoonega aadressil Tartu mnt 5a tutvuda läinud reedel. Külalisi tuli kokku ligi 70.


AS Hoolekandeteenused kinnisvaradirektor Karl Mänd oli reedel avatud maja üle rõõmus. Ka murepilvedena kõrgunud esialgne kohalik vastasseis on lõppenud. „Kohati emotsionaalne, kohati aktiivne, aga valdavalt konstruktiivne koostöö on see, mis on meid täna siia toonud. Hoolimata koroonakriisist jõudis maja muudkui kasvada ja valmis saada,“ ütles Mänd.

Uus asukoht on sobiv

Lisaks tõdes ta, et ka uudishimulikele silmapaaridele on maja meeltmööda. „Külalistele on meeldinud. Valdavalt imestatakse, et valmis on saanud uus ja ajakohane maja. Oleme ju siiani rääkinud abstraktselt ja näidanud vaid pilte. Nüüd saavad külalised päriselt tulla ja oma silmaga vaadata,“ ütles Mänd.
Kortermaja saatnud segadus hoone asukoha suhtes on tänaseks rahunenud. Nii võivad asjaosalised uue paigaga täitsa rahule jääda.
„Minu jaoks algas selle hoone ajaarvamine 14. veebruaril 2019, mil esitasime projekteerimistingimuste taotluse Kuperjanovi tänava kinomaja taha maja ehituseks. Mõni kuu hiljem tuli see asukoht siin esimest korda lauale. Esimese hooga ütlesime, et pole sellega nõus, kuid pärast kaalumist ja heade-halbade külgede võrdlust pean täna ütlema, et kui asukoht meile sobinud ei oleks, siis maja poleks me siia ehitanud. Asukoht on piisavalt hea. Maja ette tegime ülekäiguraja ja sealt edasi on jalutamise vaev, sest kõik on lähedal,“ ütles kinnisvaradirektor.
Majas on neli korterit, igas korteris elab perena kuus inimest, kellel on ööpäev ringi toeks tegevusjuhendaja. Kokku töötab majas üheksa tegevusjuhendajat ja üks toitlustusteenindaja. Kõik ametikohad on tänaseks täidetud.
Värskel majal on kaks korrust, mis on peaaegu identsed. „Esimene korrus erineb selle poolest, et see on kavandatud selliselt, et kõikidesse ruumidesse pääseb ratastooliga. Seetõttu on kahe korteri peale ka üks majapidamisruum, mis on avaram. Selleks, et seal oleks mugavam manööverdada ja suuremad duširuumid võimaldavad ka lamamisraami abil inimest pesta,“ rääkis Mänd.

Kliendid teevad kõik ise

Teisel korrusel on elu veel privaatsem. „Igas korteris on sees majapidamisruum ja väiksem duširuum. Mõte on selles, et kõik kodused toimingud peaks saama tehtud ühe korteri piires. Igal kliendil on privaatne magamistuba, mis on suhteliselt väike, aga kompaktne. See on selleks, et inimestel ei tekiks harjumust seal päevad läbi olla, vaid ta tuleks välja ja oleks aktiivne,“ ütles Mänd.
Lisaks on oluline, et kõik vajaliku teevad inimesed ise ära. Nii tehakse ise süüa, koristatakse tuba ja niidetakse muru. „Inimesed loovad oma kodu ise. Meie toome sisse hädavajaliku, et elu alustada. Aga mis värvi kardinad akende ette lähevad, otsustavad maja elanikud. Iga klient võib oma toa kujundada täpselt selliseks nagu talle meeldib. See on ju nende kodu,“ sõnas Mänd.
Võisiku Kodu juhataja Merike Ohno võttis reedesel pidupäeval vastu õnnitlusi ja lillesülemeid naeratus näol. „Tunne on nii hea ja kodune. Uskumatu, et siia nii kiiresti sisse elasin,“ rõõmustas ta.
Nii tema kui ka uue maja elanikud ootavad juba kannatamatult, millal saab asjad kokku pakkida ja uude paika elama asuda. Kõigi eelduste kohaselt toimub kolimine septembri algul. „Kõigepealt läbitakse uue töötaja koolitused, õpime ise kõik selgeks ja siis võtame inimesed siin vastu,“ rääkis Ohno.
Temagi tõdes, et esialgsest vastuseisust pole enam palju alles. „Kõik on kiitnud, et meil on väga ilus. Usun, et kogukonnaga läheb hästi, loodame koostööle,“ ütles Ohno, et vastuseisu ta enam ei tunneta.
„Kui mõelda esialgse plaani peale, siis see asukoht on isegi veel parem lahendus. Oleme suure sõidutee ääres, kõik kauplused jäävad lähedale. Enne oleksime võib-olla pargis nurga taga olnud. Minu meelest on see koht siin ideaalne. Kohaliku omavalitsusega koostöös saame ümbruse siin ilusti korda,“ avaldas Ohno lootust.

Rohenäppudele tööd jagub

Nii kinkisid Põltsamaa vallavalitsuse töötajad elanikele ja töötajatele roose. „Tegime omavalitsusele ettepaneku, et nad teeks meile haljastusplaani. Nii kinkisid nad meile roose ja saadavad plaani ka, et saaksime hakata koos klientidega aeda kujundama.“
Just aia kujundamine on see, mida ootavad nii kliendid kui ka töötajad. Sest Võisikul oli rohenäppudel võimalik aiatöödega tegeleda ja sellega soovitakse jätkata ka uues majas.
„Aiandusinimesed kolivad sisse ja osa poisse ootavad, et saaks muru niitma hakata. Ka töövestlustel oli sellest juttu, et meil on oma aed ja kasvuhoone. Nii palju häid mõtteid on, loodame, et jõuame kõik ellu viia,“ naeris Ohno.
Võisiku Kodu juhataja lubas, et kui koroonaviirus plaane päris segi ei löö, võib millalgi pidugi oodata. Selleks tuleb aga elanikel kõigepealt sisse elada. „Külastajad küsisid, millal peo korraldame, sest praegu oli ju vaid tutvumispäev. Kui koroonaviirus vahele ei tule, siis teeme ühe peo küll,“ lubas Ohno.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus