Põltsamaal tegutsevad laupäeval käsitöökojad

 

Ülehomme tegutsevad paljudes Eestimaa paikades, sealhulgas Põltsamaal, käsitöökojad, kus huvilised saavad kätt proovida mitmesugustes käsitöötehnikates.

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit on oma tänavuseks deviisiks valinud “Taimest tulnud” ning taimeteemast on liit soovitanud lähtuda ka ülehomsetes töökodades. Nii saabki Põltsamaa Käsiteokojas õppida mitmesugustele esemetele kraklee- ja salvrätitehnika abil taimornamenti kandma. Üks grupp alustab seda tegevust kell 11, teine kell 14 ja vajalik on eelregistreerimine telefonil 5392 3749. Kaunistatava eseme (lillepott, karbike vms) peavad kursuslased ise kaasa võtma. Juhendajaks on Põltsamaa Käsitööseltsi eestvedaja Anne Ütt.

Veel saab käsiteokojas valmistada helmekeesid, mis on kohased lisandid rahvariietele. Seos taimedega on sellegi töö juures ilmne: helmeid lükitakse linasele paelale. Lossihoovi käsiteokoja ette pannakse aga podisema värvikatlad, milles hakatakse türilanna Imbi Karu juhendamisel taimedega värvima.

“Et Imbi Karu selleks päevaks Põltsamaale saime meelitada, oli suur vedamine,” ütles Põltsamaa Käsiteokoja üks perenaisi Katre Arula. Käsitöökojad tegutsevad igal pool Eesti ja käsitööinimesed on ülehomme väga hõivatud. Imbi Karu on aga endale juba nii tublid abilised välja koolitanud, et need saavad Türil ilma temata hakkama. Nii võibki ta ise hoopis Põltsamaale tulla. Kes taimedega värvimist proovida tahab, võtku lõnganutsud või kangatükid kaasa. Valida saab loodetavasti kolme-nelja värvitooni vahel.”

Käsitööhuvilistele pakutakse käsiteokojas väikese tasu eest taimeteesid ja aedviljapirukaid. Käsiteokoja galeriiosas saab aga vaadata Haapsalu käsitöömeistrite salle ja Siiri Reimani rätte. Haapsalu sallid on kootud küll villasest, mitte taimsest materjalist, ent seos taimedega on Katre Arula sõnul neilgi: need on kaunistatud mitmesuguste taimenimeliste kirjadega nagu sirelilehe-, pajulehe- ja piibelehekiri.

Ka mullu oktoobris tegutsesid kogu Eestis käsitöötoad ja ka siis oli nende käivitamisel taganttõukajaks Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. Möödunud aasta oli liidu poolt kuulutatud ehteaastaks.

“Mullu saime tänu Tallinna kui Euroopa kultuuripealinna programmist saadud toetusele päris suurejoonelise ürituse korraldada ega pidanud osalejatelt ka kuigi palju tasu küsima. Tänavu meil sellist toetust paraku võtta pole,” ütles Katre Arula.

Lähemat infot Põltsamaal tegutsevate töötubade kohta saab käsiteokoja kodulehelt (www.teokoda.ee), kogu Eestis tegutsevate töötubade kohta Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu kodulehelt (www.folkart.ee),

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus