Põltsamaal õpitakse vanu tantse

 

Põltsamaal tegutseb juba teist hooaega Vana Tantsu Klubi, kus õpitakse selliseid tantse, mida tantsisid omal ajal praeguste keskealiste vanemad ja vanavanemad.

i

Vana Tantsu Klubi liikmed saavad Põltsamaa kultuurikeskuses kokku kahel korral kuus. Osalejate arvu silmas pidades ei saa öelda, et huvi vanade tantsude vastu väga suur on,  kuid neile, kes klubis osalevad, meeldib seal järjest rohkem. Tantsujuhi Senta Bergmanni sõnul sai mõte tuule tiibadesse ülemöödunud aastal, mil Põltsamaa kultuurikeskuses käis külas samasugune vana tantsu klubi Tartumaalt Nõost. Külaliskollektiiv hakkas silma Põltsamaa kultuurikeskuse direktorile Irja Targamale, kes pakkus välja idee ka Põltsamaal taoline klubi asutada. Esialgu tundis huvi paar peret, seejärel otsustati, et asjast antakse teada ka ümbruskonna rahvale, et vanadest tantsudest huvitatud inimesed endast märku saaksid anda. 

Seitse paari koos

Nii saadi kokku seitsme tantsupaariga tegutsev klubi. Eks neilgi tuleb ette, et vahel ei saa üks või teine paar harjutama tulla, ent sellegipoolest on proovidest küllalt aktiivselt osa võetud.

Reinlendrit, padespanni, krakovjakki ja muid taolisi seltskonnatantse võiksid inimesed Senta Bergmanni sõnul tänapäevalgi tantsida osata, kuid ega neid eriti kusagil ei õpetata.

Samasugune vana tantsu klubi tegutseb ka Tartus ja seal õpitakse vanu tantse elava muusika saatel. Põltsamaal tuleb siiski plaadimuusikaga läbi ajada. Senta Bergmanni sõnul nägi ta kord Tartu klubis nelja-viit lõõtsamängijat tantsumuusikat tegemas. Vahel saadavad seal tantsijaid ka suupillimängijad, mõnikord jälle rahvamuusikaorkester.

Samas rõõmustas staažikat tantsujuhti, et erinevalt Põltsamaal tegutseva klubi liikmetest õppisid Tartus vanu tantse peamiselt noored inimesed. Põltsamaal vanu tantse õpetavad Senta Bergmann ja Ivo Targama loodavad, et ehk leidub siinkandiski selliseid rahvamuusikuid, kes oleksid nõus tantsuks mängima.

Vanad tantsud sobivad kodusesse miljöösse

i
Ühe klubi aktiivsema paari Külli ja Olav Valgu sõnul sai nende huvi vanade tantsude vastu alguse kaks aastat tagasi Palamuse laadal, kus laadalisi tantsitas külakapell. Külli Valgule hakkasid silma vähesed kapellimuusika saatel Aleksandra valssi tantsinud paarid, kelle kohta öeldi, et nad tegelevad vanade tantsude õppimisega.

Külli ja Olav rääkisid sellest Põltsamaa kultuurikeskuse juhile ning nii sündiski Irja Targama ning nende ühisideest vana tantsu klubi.

“Näiteks jaanipäeval paneme muusika mängima ja väikesele seltskonnale on väga lihtne tantsusammud ette näidata,” rääkis Valk. Jõulude ajalgi mahtusid Valkude kodus kolm paari kenasti tantsima. Olav Valgu sõnul sobivad sellised tantsud just rahulikku miljöösse ning aitavad väikesele seltskonnale mõnusa meeleolu luua. Ka Külli Valk on käinud Tartu vana tantsu klubi tantsuõhtutel ja loodab, et Põltsamaalgi rohkem noori selle vastu huvi tundma hakkaks, et vanad tantsud tulevastele põlvedelegi alles jääksid. Olav Valgu sõnul sobivad vanad tantsud suurepäraselt vanemaealistele inimestele, kellele näiteks aeroobika või intensiivne  sportimine tervislikel põhjustel ei sobi.

Ta  julgustas ka mehi tantsima tulema, sest vanad tantsud on  tõesti lihtsad ja ei nõua suuremat füüsilist pingutust nagu paljud rahvatantsud. Tartus näiteks tantsivad vanematega nende lapsedki kaasa.

Põltsamaal tegutsev klubi väärib tõesti klubi nime, sest  vahepeal  juuakse teed või kohvi, aetakse juttu ja tuntakse ennast mõnusalt. Proovid toimuvad reede õhtuti.  Üks tantsupaar käib Põltsamaale koguni Kursist.

Möödunud sügisel käidi oma Pajusis elavatel klubikaaslastel Paalidel külas.  

Uued tantsijad on oodatud

i
Tantsuõpetaja Ivo Targama sõnul kavatseti esialgu hakata vanu tantse õppima lossikompleksis asuva restorani saalis. Perekond Valk pakkus aga välja, et tantsude õppimine võiks hakata toimuma klubilises vormis, kus igal proovil üks paar n-ö toimkonnas on ja kohvikõrvase kaasa toob. Nii sündis otsus alustada tagasihoidlikumalt ja harjutada kultuurikeskuses. Üldiselt toimuvad proovid kaks korda kuus, kuid vahel on ka sagedaminigi kokku saadud. Ivo Targama sõnul on klubi liikmetel soov saada kokku teiste piirkonnas tegutsevate huvitavat seltsielu elavate kollektiividega. Ta loodab, et ehk saavad nad nii klubisse ka uusi liikmeid juurde. “Ruumipuudust pole põhjust karta. Kui meil siin kultuurikeskuse fuajees kitsaks jääb, saame saali umber kolida. Peaasi, kui meiega uusi tantsuhuvilisi liituks,” kinnitas Targama.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus