Põltsamaal näeb fotonäitust käskudest ja keeldudest

Põltsamaa kunstikooli keldrikorrusel avati Jõgeva harrastusfotograafi Margit Karu fotonäitus.

TAAVI KELDER

Näituse autor uurib, kuidas kaitstakse eravaldusi ja territooriume erinevate keelumärkidega, millele võib samas läheneda ka läbi huumoriprisma – näiteks ühel fotol on keelumärgil kirjas „Eramaa” ja selle taga laiub hoopiski meri.

Plaan oli kevadel

Tehes oma igapäevaseid toimetusi, ei pruugi me tähelegi panna, kui palju on meie ümber (linnaruumis, liikluses, asutustes, transpordivahendites) mitmesuguseid keelde ja piiranguid. Me võtame neid keelavaid märke loomulikuna ega pööra neile mingisugust tähelepanu, võttes neid osana elust.
Isikunäitusel „Käsud ja keelud” eksponeerib Margit Karu valikut fotodest, mida ta on läbi aastate teinud erinevat laadi keelavatest ja käskivatest siltidest meie igapäevaelus, olgu nendeks siis eramaid kaitsvad sildid, liiklusmärgid hoiatavatest ohtudest, territooriumide keelusildid, mere ääres asuvad hoiatussildid või muu taoline.
Keelumärkidest oli autoril plaanis fotonäitus avada juba kevadel, kuid siis tuli vahele koroonakriis, mis lõi paraku plaanid segamini.
„Mul oli plaanis Jõgevalt Põltsamaale näitust viia juba märtsikuus. Koroonakriisi tõttu lükkus see edasi sügisesse. Vahepealse poole aastaga sai aga plaanitav näitus hoopis uue, teistsuguse tähenduse, sest koroonakriisiga lisandus ellu veel igasuguseid keeldusid ja hoiatusi.
Meenutame kasvõi kaks pluss kaks reeglit ja maskikandmise teemat, kohustuslikku käte desinfitseerimist jne,” rääkis Margit Karu näituse avamisel möödunud pühapäeval.
Margit Karu töötab põllumajandusameti Ida regiooni Jõgeva osakonnas maaparanduse peaspetsialistina. Oma töö tõttu sõidab ta autoga palju maakonda ja Eestit mööda ringi ning nii on talle teele ette jäänud mitmesugused huvitavad sildid ja keelavad märgid, sealhulgas muidugi liiklusmärgid.
Viimase kolme aasta fotod

Margitil tekkis huvi hakata uurima, kuidas eravaldusi ja territooriume kaitstakse, mida (keelavad) sildid väljendavad, mis toonis käske väljendatakse – kas läbi huumori, ametlikul toonil või annab tooni hoopis tõsidus. Autor vaatles sedagi, kuidas sildid on kujundatud (masstoodang versus käsitöö) ning kui loomingulised ja originaalsed need on.
„Näitusel näeb viimase kolme aasta jooksul tehtud fotosid. Mingil ajal hakkasid need märgid mind kuidagi kõnetama – hakkasin neid märkama ja pildistama. Hakkasin märkama, kuidas meil koguaeg keelatakse midagi teha. Kui küpses juba näituse kontseptsioon, siis hakkasin juba teadlikumalt märke pildistama,” sõnas Margit Karu.
Fotograaf lisas, et suurem osa märke on niisuguseid, mis on keelanud edasi minemise ära (Mootorsõidukitel liiklemine keelatud! Võõrastel territooriumile sisenemine keelatud!) ning mille tõttu autor on olnud sunnitud tagasi pöörama.
„Keelumärgid on inimese jaoks samas ka mõtlemise koht – kas minna edasi ja ületada keelatud piiri või mitte,” tõdes Margit Karu.
Fotonäitus „Käsud ja keelud” on Põltsamaa kunstikoolis avatud kuni 22. detsembrini.

blog comments powered by Disqus