Põltsamaal meenutati Karl August Hermanni

Reedel möödus 165 aastat Põltsamaa kandist pärit helilooja ja ühiskonnategelase Karl August Hermanni sünnist. Sel puhul meenutati Karl August Hermanni Põltsamaal, Eesti suurmehe auks püstitatud ausamba juures.

Põltsamaa kultuurikeskuse rahvakultuurispetsialist Keiu Kess lausus, et nädala pärast, 1. oktoobril saab Põltsamaal teoks Karl August Hermannile pühendatud laulupäev. Juba 1920. aastatel rääkisid Põltsamaa tollased vaimu- ja kultuuriinimesed sellest, et Hermannile tuleks püstitada ausammas. See idee öeldi välja ka tollases kohalikus ajalehes Põltsamaa teataja. Korjandusigi tehti selle jaoks. Aga ausamba rajamine ei läinud nii ladusalt nagu loodeti. Mälestusmärk loodeti avada 1934. aastal, Põhja-Viljandimaa laulupäeva ajal. Paraku valmis ausammas Karl August Hermanni mälestuseks alles 1935. aastal. Keiu Kessi sõnul on tähelepanuväärne, et see elas üle teise maailmasõja, ehkki suur osa Põltsamaa linna hoonetest ja rajatistest pommitamises või sõjatules hävisid.

Nagu rahvakultuuri spetsialist ütles, kipume unustama, et Karl August Hermanni näol on tegemist Eesti suurmehega, kes kogus Eesti rahvaluulet ja rahvalaule. Hermann oli ka Eesti ajakirjanduse sünni juures, ta oli ise mitme ajalehe ja perioodikaväljaande toimetaja. Tema eestvedamisel anti välja laulu- ja mängulehti, samuti viiuli- ja kandlevihikud, milles anti lihtsamas keeles noodiõpetust. Hermann võttis kasutusele paljud eestikeelsed sõnad, mis tänaseni käibel. Näiteks viiuli kael ja viiulipoogen. Ka puhkpillidele andis ta nimesid, tema kasutusele võetud on meile kõigile hästi tuntud puhkpilli nimi ‒ metsasarv.

Põltsamaa muusikakooli direktoril, Anne Kausil on hea meel, et Karl August Hermanni mälestussammas muusikakoolile nii lähedal asub. Hermanni ausammas oli olemas enne Põltsamaa muusikakooli, aga küllap on see hea märk, et muusikakool ja ausammas kõrvuti paiknevad. Koolijuht lausus, et nad on kevadeti käinud Karl August Hermanni ausamba juures tema laule laulmas. Laul võeti üles ka möödunud reedel.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus