Põltsamaal koolitati rahvatantsijaid

Tänavune Jõgevamaa laulu- ja tantsupidu kannab pealkirja „Mu süda usub õnne“ ning saab teoks 30. mail Põltsamaa lauluväljakul. Tõsisemad ettevalmistused peoks on juba alanud: möödunud pühapäeval toimus Põltsamaa kultuurikeskuses õppepäev maakonna rahvatantsurühmade esindajatele ja juhendajatele. 

 

Maakondliku laulu- ja tantsupeo tantsurahva üldjuhi ja pealavastaja Ivo Targama sõnul lõpeb kollektiivide peole registreerimine homme, st 10. veebruaril. Esimene õppepäev korraldati enne registreerimistähtaja täistiksumist selleks, et mõned oskuste poolest kahe kategooria piiril paiknevad rühmad aegsasti õigesse kategooriasse määratud saaksid.

Tantsupeole võivad registreeruda kõik soovijad. Ivo Targama arvates on maakondlikul tantsupeol osalemine eriti hea väljund neile rühmadele, kes ei lähe suvel Tallinnas toimuvale võimlemispeole, Rakveres toimuvale meeste tantsupeole või Palamusel toimuvale memme-taadi peole. Samuti on tantsujuhi sõnul õppepäev tõhus proovikivi alles tegutsemist alustanud tantsurühmadele.

Kaerajaani tantsides Euroopasse

Ühtekokku on Põltsamaal toimuvale peole esinema oodata kuni 45 tantsurühma.

„Kui arvestada, et igas rühmas on kuni 16 tantsijat, siis ega rohkem lauluväljakule mahugi,” arutles maakondliku tantsupeo üldjuht.

Õppepäeval ei osaletud mitte tervete tantsurühmade kaupa, vaid igast rühmast olid kohal juhendajate poolt valitud esindajad. Tantsupeo üldjuhi sõnul oligi õppepäeva peamine eesmärk välja selgitada, milline repertuaar ühele või teisele rühmale jõukohane on. Lisaks tantsurühmade etteastetele on peo kavasse planeeritud aga neljast kavast koosnev blokk võimlemisrühmadele. Varem pole võimlejad maakonna peol iseseisvat blokki esinemiseks saanud.

Ivo Targama sõnul on käesolev aasta tantsurahva poolt „Kaera-Jaani” aastaks kuulutatud. „Tantsurahvas on seadnud eesmärgiks tantsida end sellega Euroopasse ja õpetada aastaks 2011, kui Tallinn on Euroopa kultuuripealinn, võimalikult paljud eurooplased seda tantsu tantsima,” ütles Ivo Targama.

Ilmataat on õla alla pannud

Pealavastaja sõnul lõpebki tänavune laulu- ja tantsupidu kaerajaaniga, millele ta on teinud täiesti uue, senisest lustlikuma ja mängulisema seade. Tantsijaid saadavad oma lauluga koorid, kes saavad samas ennastki natuke liigutada: nende jaoks on välja mõeldud mõned lihtsad tantsusammud. Võimlejad ja memmederühmad aitavad omakorda ühises tantsurütmis kaasa liikuma panna pealtvaatajad.

Iseenesest mõistetavalt algab maakonna laulu- ja tantsupidu peo juurde lahutamatult kuuluva rongkäiguga, mis saab alguse kohaliku laulutaadi Karl August Hermanni auks püstitatud monumendi juurest. Varasematest erinev on tänavune rongkäik selle poolest, et kollektiivid liituvad rongkäiguga erinevate sildade juurest: on ju Põltsamaa nende arvukuse poolest  tuntud.

Ivo Targama sõnul on ilmataat seni Põltsamaal toimunud laulu- ja tantsupidudele omalt poolt õla alla pannud ning ta loodab, et see traditsioon jätkub.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus