Põltsamaal kõlab taas puhkpillimuusika

 

Põltsamaa muusikakoolis avati möödunud pühapäeval järjekordne puhkpillimängijate suvekool.

Põltsamaa muusikakooli puhkpilliõpetaja Urmas Mägi sõnul on tänavu sarnaselt eelnevatele aastatele lapsi ja noori suvelaagris osalemas väga erinevatest Eesti paikadest. Samas võiks Põltsamaa lapsi suvekoolis rohkem olla. Miks neid vähevõitu osaleb, õpetaja seletada ei osanud.  

Väljakujunenud reeglid

Suvekooli õppetöö toimub juba välja kujunenud reeglite kohaselt, kus harjutatakse eraldi pillirühmade kaupa ja koos pannakse pillid kõlama orkestriproovidel. Tänavu pole ka suvekooli õpetajate seas muutusi toimunud ning lapsi juhendavad samad inimesed, kes eelmiselgi aastal. Mägi sõnul tuleb selline stabiilsus õpetajate osas kasuks, sest iga õpetaja teab, mis teda ees ootab, ning oskab ka paremini õpetatavat repertuaari valida.

Lisaks Mägile juhatab juba kolmandat aastat orkestrit Põlva kandist pärit Riivo Jõgi, kes toob suvekooli kaasa omaloodud ning -seatud lugusid.

Urmas Mägi sõnul koostab tema oma repertuaaripaketi selliselt, et seal oleks erineva tasemega lugusid. Põltsamaa puhkpillimängijate suvekoolile aluse pannud Norra muusikamees Age Korneliussen jättis Põltsamaale suure hulga orkestripalu, mida pole siiani mängitud. Kaks lugu valis Mägi välja just nende hulgast. Dirigendi sõnul tulevad lapsed orkestrijuhtide valitud paladega päris hästi toime.  

Pillimängu õpitakse hoolega

Urmas Mägi sõnul harjutatakse lood enne koondorkestri proovi pillirühmades hoolega läbi. Suvekooli tulevad lapsed, kes ei ole pillimängus päris algajad. Kui laps tunnetab, et ta saab hakkama, annab see talle dirigendi sõnul hea enesetunde ja usu, et ta suudab mängida võrdväärselt teistega.

Suvekoolis osalevad lapsed alates 12. eluaastast ja vanemad laagris osalejad on juba üliõpilased. Orkester koguneb proovi kaks korda päevas. Enne ja pärast lõunast orkestriproovi harjutavad lapsed mängimist oma juhendajate käe all eraldi pillirühmades. Rühmades juhendab noori kaheksa õpetajat.

Loomulikult elatakse laagris ka seltskonnaelu ja küllap tulevad nii mõnedki noored suvekooli eelkõige just sõpradega kokku saama. Ent tiheda ajagraafiku tõttu noortel niisama lustimiseks väga palju aega ei ole.

Suvekoolis osalejatest on moodustatud ka eraldi džässorkester, kus löövad kaasa ka dirigendid Riivo Jõgi ning Urmas Mägi. Juba neljapäeva õhtul esinevad suvekooli lapsed Põltsamaa kirikus, kus mängitakse pühakotta sobivat muusikat. Kirikukontsert  ja ka suvekooli lõppkontsert on saanud iga-aastaseks traditsiooniks. 

Löökpillimängijaid võiks rohkem olla

Kolmandat aastat löökpilliõpetust jagav Koeru muusikakooli õpetaja Marko Sirila lausus, et suvekoolis õpetamine on tema jaoks huvitav. Samas võiks tema sõnul suvekoolis rohkem löökpillimängijaid osaleda. Muusikahuvilised noormehed eelistavad aga löökpillidele kitarri. Üldiselt on laste huvi pillimängu õppimise vastu suur, sest näiteks Koeru muusikakooli minnakse õppima ka naabervaldadest Järva-Jaanist ning Rakkest.

Flöödiõpetaja Teele Vihmann kinnitas, et laste pillimänguoskus areneb pidevalt. Keerulisem on nendega, kes tulevad suvekooli esimest korda. Vihmann lööb suvekooli töös kaasa hea meelega, sest töö erineb tavapärasest õpetajatööst. Ka Urmas Mägi lausus, et temagi osaleb suvekoolis meeleldi ning on sellega juba ette arvestanud.

Igal aastal antakse suvekooli läbinud õpilastele ja õpetajatele ka vastav tunnistus. Homme Põltsamaa kultuurikeskuses toimuv suvekooli lõppkontsert salvestatakse ning hiljem on huvilistel võimalik heliplaati väga soodsa hinnaga osta.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus