Põltsamaal avati rahvarõivanäitus

 

 

TOOMAS REINPÕLD

Hiljuti lõpetas rahvarõivaste valmistajate kursuse hulk huvilisi, kelle töö tulemusena valminud rahvarõivastest koostatud näitust on nüüd võimalik vaadata Põltsamaa lossikompleksis asuvas Põltsamaa Käsiteokojas.

Näitusele on välja pandud aastatel 2011-2013 kursustel osalenute poolt valmistatud rõivad.

Pajusi vallavanema Reet Alevi sõnul, kes ka ise kursustel osales ja näituse koostamisel kaasa lõi, pakkus ta võimalust oma töid näitusele tuua ka mujalt pärit käsitöötegijatele. Kursuslased käisid kõigepealt Eesti Rahva Muuseumi  varahoidlas, kus igaüks otsis üles oma kihelkonna rahvarõivad, mille eeskujul kursuse lõputööd valmistati.

Varahoidlas oli võimalik näha ja käes hoida 100-200 aasta vanuseid rahvarõivaid. Neid mõõdeti, nende pealt joonistati maha mustreid ja tegumoode, pandi kirja värve.  Pildistamine ei ole ERM-i hoidlas lubatud.

Muuseumi töötaja Reet Piiri aitas rahvarõivakomplekte kokku seada, et ei tekiks olukorda, kus näiteks üks ese komplektist pärineb 18. sajandi ja teine hoopis 19. sajandi lõpust.

 Reet Alev möönis, et äsja valminud rahvarõivakomplektid ehk lausa sajaprotsendiliselt autentsed ei ole, aga siiski on need originaalidele väga sarnased. Näitusel saab näha väga erinevate Eesti kihelkondade rahvarõivaste komplekte, mille hulgas peale siinsete kihelkondade on esindatud rahvarõivakomplektid Setumaalt, Vaivarast, Lääne- ja Lõuna-Eestist ja mujalt. Isegi Saaremaa on ühe rahvarõivaste komplektiga esindatud.

Välja jäi vaid üks Laiuse kihelkonna rahvarõivaste komplekt, mida nende valmistajal endal parasjagu tarvis on. Ka Tori kihelkonna rahvarõivakomplekt pole veel näitusel, kuid peaks varsti sinna jõudma.

Reet Alevi sõnul valisid kursuslased rahvarõivad eelkõige oma juuri ehk esivanemate päritolu silmas pidades, kuid mõned valmistasid ka oma praeguse elukoha kihelkonna rõivad.

Kui enamik rahvarõivaid on valmistatud tänapäeval toodetud materjalidest, siis Mai Tõnsonil oli võimalus kasutada Eesti Vabariigi esimesel iseseisvusperioodil kootud villaseid kangaid. Need kudus Mai Tõnsoni vanatädi, kes oli tollal hinnatud käsitöötegija.

Näitusel väljas olevad rahvarõivad on valmistatud 18. sajandist ning 19. sajandi keskpaigast ja lõpust pärit originaalide eeskujul.

Reet Alev kinnitas, et kõigil huvilistel tasub Põltsamaa Käsiteokojast läbi astuda, sest näituseeksponaate valmistades on tehtud ära suur töö. Ta soovitas rõivakomplekte ka lähemalt uurida, sest palju peent ja keerulist käsitööd, näiteks tikandid, on sageli pealisriiete all peidus. Rahvarõivanäitus on üleval augusti lõpuni.

Reet Alev avaldas lootust, et rahvarõivameistrid oma loomingut tulevikus sageli kannaksid. Tema ise on seda juba mitmel korral teinud. 

 

blog comments powered by Disqus