Põltsamaal alustati haridustöötajate vaktsineerimist

Jõgeva maakonnas on alustatud AstraZeneca vaktsiini süstimisega koolide personalile Põltsamaa vallas. Mustvee ja Jõgeva vallas alustatakse sellega järgmisel nädalal.


Esimene Põltsamaa valla koolide personalide vaktsineerimine toimus esmaspäeval ja teine kord tehti kolmapäeval ja vaktsineeritute protsent ulatus 80%-ni. „Süstiti AstraZeneca vaktsiini ja seda saab teha kuni 69-aastastele. Nendest vanematele süstime Pfizer/BioNTechi vaktsiini,“ selgitas SA Põltsamaa Tervis juhatuse esimees Merle Mölder. „Keeldujaid on ikka ka ja välja tuuakse tervislikud põhjused ja muidugi on ka hirm kõrvalnähtude ees,“ nentis Mölder.
Mölder paneb südamele, et vaktsineerimist ei pea kartma. „Kõrvalnähud, mis tekivad, käivad ikka sellega kaasas. Kohapeal pärast süstimist ei ilmnenud kellelgi mingeid reaktsioone, kuid on inimesi, kes kurtsid hiljem nii palavikku, lihasvalusid ja iiveldust. Praegu nende täpset arvu ei oska öelda, sest igaüks võttis nõuande saamiseks ühendust oma perearstiga. Varem süstitud eakatel Pfizeri vaktsiiniga halba kogemust ei olnud ja nad talusid vaktsineerimist hästi.“
Ravimiameti ohutusjärelevalvebüroo juhataja Maia Uusküla sõnul võib kõrvaltoimete teatiste kokkuvõtet lugeda igal esmaspäeval ravimiameti kodulehelt.
„Ravimiamet ei kogu andmeid teatise saajate asukoha järgi. Koroonavaktsiinide ohutusprofiili uuringutest oli kõige sagedamini teatatud kõrvaltoime süstekoha tundlikkus (63,7%), süstekoha valulikkus (54,2%), peavalu (52,6%), väsimus (53,1%), lihasevalu (44,0%), halb enesetunne (44,2%), püreksia (sh palavikulisus (33,6%) ja palavik >38 °C (7,9%)), külmavärinad (31,9%), liigesevalu (26,4%) ja iiveldus (21,9%). Enamik kõrvaltoimetest olid kerge kuni mõõduka raskusastmega ja lahenesid tavaliselt mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist.
Võrreldes esimese annusega olid teise annuse järel teatatud kõrvaltoimed kergemad ja tekkisid harvemini. Mida see tähendab? See tähendab, et kümnest inimesest viiel tekib peavalu, kümnest inimesest kolmel tekib mõõdukas palavik ja ühel inimesel kõrge palavik. Iiveldus tekib uuringute andmetel kümnest inimesest kahel, oksendamine pisut harvem. Need tekkida võivad kõrvaltoimed on ette teada ja taanduvad paari päevaga. Kõrvaltoimete leevendamiseks tuleb puhata, võtta palavikualandajaid, juua piisavalt vedelikku. Raskemate kõrvaltoimete korral on võimalik võtta ka töövõimetusleht. Need loetletud kõrvaltoimed on kõik kergemad kui haiguse läbipõdemine,“ ütles Uusküla.
ULVI TAMM
KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus