Põltsamaal alustas tegevust hoiulaenuühistu

Esmaspäeval avas Põltsamaal pidulikult uksed Maaelu Edendamise Hoiu-laenuühistu (MEHLÜ) kontor, ühistu eesmärgiks ei ole suure kasumi teenimine, vaid oma liikmete teenindamine.


MEHLÜ tegutseb aadressil Tartu maantee 1a ehk samas ruumis, kus varem töötukassa kontor. MEHLÜ juhataja Maria Peldes lausus, et nad on tegutsenud üle 15 aasta, neist kolm  viimast aastat makseasutuse tegevusloa alusel. Seetõttu on MEHLÜ oma tegevuses ja teenuste osutamises võrdsustatud pankadega. MEHLÜ tööd jälgib ja kontrollib finantsinspektsioon. Praegu on ühistul 150 liiget. Maria Peldes avaldas lootust, et laienemine Põltsamaale toob sellest piirkonnast neile liikmeid juurde. Praegu on omakapital hoiulaenuühistu liikmete peale üle 350 000 euro. Maria Peldes toonitas, et MEHLÜ omanikeks ei ole üks või kaks rikkurit, vaid ühistu kuulub selle liikmetele. Nii tegutsetakse ka vastavalt liikmete soovidele ning vajadustele. MEHLÜ eesmärk ei ole suurte kasumite teenimine, vaid oma klientide teenindamine. Põltsamaal on hoiulaenuühistul hea tõmmata paralleel piimandusühistuga E-Piim, mis tegutseb samuti ühistulise ettevõttena. E-Piim on olnud oma tegevuses küllalt stabiilne ja see ongi ühistu üks oluline eelis. Senine kogemus on näidanud, et ühistud on toime tulnud ka majanduslikult keerulistel aegadel. Maria Peldes ütles, et ka siis, kui majanduses läheb hästi, püütakse ühistulises tegevuses oma tegevust mõistuse piires korraldada ja headest aegadest tulenevalt mitte ennast üle hinnata, et hiljem mitte suurtesse raskustesse sattuda.

Maria Peldes loodab, et MEHLÜ-l tekib Põltsamaa piirkonna inimestega hea kontakt, sest tõenäoliselt on nad ainuke finantsasutus piirkonnas, mis teeb inimestele sularaha väljamakseid. Esimesed märgid on näidanud, et ühistul kujuneb Põltsamaa kandi asutuste-ettevõtete ja eraisikutega hea koostöö. Järva-Jaani ja Koeru piirkonnas, kus tegutsevad nende kontorid, on tänaseks avatud arved enam kui sajale eraisikule. Eraisikute hoiuste jääk lähenes aprilli lõpus nendes kahes piirkonnas 100 000 eurole. Maria Peldes ütles, et inimesed vajavad pangateenuseid ja pöörduvad selle murega üha enam nende poole ning samas ka usaldavad neid. Hoiustajad pole Järva-Jaani ja Koeru piirkonnas mitte ainult kohalikud elanikud, vaid ka Tallinnast on juba inimesed oma raha MEHLÜs hoiustamas. 

Paindlik ja kliendikeskne

Ühistu nõukogu esimees Guido Ploompuu lausus, et Eestis on praegu väga populaarne sõna ühistegevus ja hoiulaenuühistu ongi üks ühistegevuse vormidest. Ploompuu sõnul on MEHLÜ võrreldav väikeste pankadega, millel võiks eeldada eriti suurt usalduskrediiti just väikeses kohas. Ta tõi näite, kuidas tema naabrimehel õnnestus paar aastat tagasi võita loteriiga suurem summa raha. Puhkusereisile seda kõike kaugeltki ära ei kuluta, maja oli samuti juba remonditud. Mees oli  Swedbanga klient ning seetõttu läks ta ka selle panga töötajate jutule, et võidusummale mõistlikku paigutust leida. Hoiule oldi seal raha lahkesti nõus võtma, aga intresse sellele summale ei pakutud.

Nii rääkis Guido Ploompuu naabrimehele MEHLÜ  võimalustest, kus hoiustamise pealt saab maksta intressi kolm kuni viis protsenti. Nii paigutaski naabrimees võidetud summast osa MEHLÜsse.  Guido Ploompuu tõdes, et eks esialgu on nii ettevõtted-asutused kui ka üksikisikud hoiulaenuühistute suhtes skeptilised.

Samas on ühistu enam kui viieteistkümne aasta pikkune tegevus tõestanud, et tegemist on tõsiseltvõetava finantsasutusega. Olgugi et laenuintress on suurem kui suurtel pankadel, on nad kogukonnakesksemad ning ka laenu tingimused ei ole nii karmid kui suurtel pankadel. Kui keegi jääb laenuintresside maksmisel hätta, siis ei hakata teda kohe topeltintressidega pitsitama, vaid alati on võimalik kliendiga läbi rääkida, et probleemile lahendus leida.

Eesti Hoiu-laenuühistute Liidu juhatuse esimees Andrus Ristkok lausus, et Eestis on viimastel aastatel selliseid asutusi  pidevalt juurde tekkinud. Paraku kuulub suurem osa neist kiirlaenufirmadele, mis on riikliku kontrolli alt väljas ja ajavad sellise nimetuse varjus kahtlasevõitu äri. Ristkoki sõnul kontrollib Eesti Hoiu-laenuühistute Liit, et sellesse liitu kuuluvad ühistud järgiksid seadusi ja täidaksid turu normatiive.

MEHLÜ on ühistute liidu esimene liige, kus rakendatakse internetipanga teenust ja selle loomisse on investeeritud päris palju raha. Hoiu-laenuühistute liidul on olemas ka hoiuste tagamise fond, kus hoiused on tagatud 20 000 euro piires. Ristkoki sõnul tõestas maailma praktika hoiu-laenuühistute tugevust majanduskriisi ajal, sest need pidasid  vastu, mõned pangad aga mitte. Kriis elati ilma suurte tagasilöökideta üle seetõttu, et ei võeta suuri riske ja nende omanike jaoks ei ole tähtis suur kasum, vaid paindlik ja mugav teenus, mida oma liikmetele pakutakse.  

Eestis räägitakse viimasel ajal palju sellest, kuidas siin tegutsevate välispankade kasumid liiguvad maksuvabalt riigist välja. Eestis tegutsevad hoiu-laenuühistud liigutavad raha ainult Eestis, teenivad seega Eesti riigi majandust ja parandavad meie kõigi elukvaliteeti. 

Oodatakse ettevõtjate liitu

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots meenutas, kuidas veel suhteliselt hiljuti MEHLÜ esindajad Põltsamaa linnavalitsusse tulid ja oma plaanist teada andsid. Selline plaan on tema sõnul kingituseks ajal, kus suurpankade esindused on väikestest keskustest välja liikumas. Põltsamaa linnapea avaldas heameelt selle üle, et alati ei pea kõikjal Eesti majanduses otsima abi väliskapitalilt, vaid vahel saab targalt asju ajades ka sisemiste ressurssidega hakkama.

Põltsamaa linnavolikogu esimees Andres Vään, kes juhib ühtlasi ka Põltsamaa Ettevõtjate Liitu, mille tegevuse algusest möödub varsti 25 aastat, meenutas aega, kus ettevõtjate liidu tegevuses osalesid ka SEB ja Swedbanga kohalikud esindused, kuid nüüd pole nende pankade esindused enam ammu liidu liikmed. Andres Vään kutsus hoiu-laenuühistut osalema Põltsamaa Ettevõtjate Liidu tegevuses, märkides, et nii leiab ka ühistu endale uusi liikmeid juurde.

Maaelu Edendamise Hoiu-laenuühistu

*Kontor esmaspäevast Põltsamaal Tartu maantee 1a

*Tegutsenud üle 15 aasta

*150 liiget

*Omakapital hoiulaenuühistu liikmete peale üle 350 000 euro

*Järva-Jaani ja Koeru piirkonnas  avatud arved enam kui sajale eraisikule

*Eraisikute hoiuste jääk lähenes aprilli lõpus nendes kahes piirkonnas 100 000 eurole

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus