Põltsamaal alustas murdmaasuusatamise treeningrühm

Põltsamaa spordikoolis avati septembris murdmaasuusatamise treeningrühm, mida juhendab treener Sigrid Külaots. Kaheteistkümne Põltsamaal treeninguid alustanud noore hulgas on nii esimesi suusatarkusi koguvad lapsed kui ka eelmistel hooaegadel üle-eestilistel noortevõistlustel poodiumikohti pälvinud Hanna-Brita Kaasik. Lisaks Põltsamaa piirkonna suusasõpradele on treeningrühma oodatud ka huvilised mujalt maakonnast.

Idee moodustada Põltsamaal murdmaasuusatamise treeningrühm tekkis suusahuviliste laste vanematel möödunud aastal. Praegune Põltsamaa vallavolikogu esimees Indrek Eensalu meenutas, et on tänu oma poegadele olnud suusatamisega seotud üle kümne aasta. “Üle kümne aasta viisin oma lapsi Viljandisse suusatreeningutele,” lausus ta. “Lapsed olid aga erinevas vanuses, kool lõppes neil erinevatel aegadel ning Viljandis trennis käimine läks seetõttu lõpuks üsna keeruliseks. Kuna samade probleemidega huvilisi oli Põltsamaal teisigi, siis otsisime võimalust panna siin kokku treeningrühm ning alustada treeningutega kohapeal.”

Rühmas kaksteist noort

Eelmise aasta oktoobris kutsuti kokku algatusrühm ning selle koosolekul otsustati moodustada treeningrühm, mida juhendaks mujalt Põltsamaale käiv treener. Et paberite kordaajamine võtab aega, moodustati rühm algul ametlikult Viljandi spordikooli juures ning seda asus juhendama sealne suusatreener Sigrid Külaots.

“Eelmisel hooajal käis Põltsamaalt Viljandi spordikoolis neli suusatajat,” lausus Sigrid Külaots. “Lisaks käisin ma igal nädalal paaril päeval Põltsamaal sealset gruppi juhendamas. Algul oli huvilisi viisteist, lumevaese talve tõttu jäi neid lõpuks küll vähemaks, aga kahksa-üheksa noort käis stabiilselt läbi terve hooaja treeningutel. Hästi läks meil ka võistlustel, Hanna-Brita Kaasik ja Kati Kaas jõudsid möödunud hooajal noortevõistlustel korduvalt kõrgetele kohtadele.”

Tänavuse hooaja alguseks jõutigi asjaajamisega niikaugele, et murdmaasuusatamise treeningrühm oli võimalik avada SA Põltsamaa Sport hallatava Põltsamaa spordikooli juures. Et õppekava on veel kinnitamisel, tehakse hetkel koostööd spordikooli kergejõustikurühmaga. Nüüd kõigil koolipäevadel Põltsamaa noori juhendava Sigrid Külaotsa sõnul on kuue- kuni kaheteistaastasi praegu rühmas kaheksa ning vanemaid neli.

“Kahjuks pole vanemas rühmas ühtegi poissi,” lausus treener. “Esimeste nädalate jooksul oleme teinud jooksu- ja rullsuusatreeninguid ning mänginud mitmesuguseid pallimänge.” Rullsuusatreeningud on toimunud hiljuti avatud Kamari kergliiklusteel. “Siin on väga hea sõita – mägesid küll ei ole, aga lauge peal on hea tehnikat harjutada,” ütles treener, keda on algaval hooajal nõuandjatena abistamas ka Jõgevamaa viimaste aastate paremad murdmaasuusatajad, vennad Eeri ja Eno Vahtra.

Hanna-Brita Eesti koondisse

Uue hooaja võistlusplaanidest rääkides märkis Sigrid Külaots, et kindlasti plaanitakse osaleda Eesti meistrivõistlustel, ETV-Swedbanki noorte suusasarja etappidel ning maakondlikel võistlustel. “Meie eesmärgiks on aidata Hanna-Brita Kaasik Eesti noortekoondisse ning pakkuda ka kõigile teistele võimalikult palju võistlusi,” lausus treener. “Näen juba praegu, et noortele meeldib võistelda. Kõik käib neil võistluse peale – kes on teistest ees, kes on teistest tugevam.”

Põltsamaa praegune parim murdmaasuusataja, möödunud hooajal ETV-Swedbanki noorte suusasarjas oma vanuseklassis kokkuvõttes teise koha saanud 15-aastane Hanna-Brita Kaasik on Sigrid Külaotsa sõnul juba kindlasti Eesti paremate treenerite vaateväljas. “Omavanuste hulgas on ta tartlanna Stine-Lise Truu järel teisel kohal,” lausus ta. “Tõenäoliselt läheb ta järgmisel aastal, pärast põhikooli lõpetamist Otepääle Audentesesse õppima. Sealsed treenerid juba teavad teda ning nendega läheb ta näiteks novembris Soome lumelaagrisse.”

Üksi end raske sundida

Hanna-Brita Kaasiku sõnul annab võimalus kodukandis koos sõpradega treenida talle lisamotivatsiooni. “Varem treenisin paar päeva nädalas Viljandis ja muul ajal pidin harjutama üksi,” lausus suusalootus. “Mõnikord oli väga raske sundida ennast üksi trenni minema. Sigrid on treenerina väga hea, ta aitab meil probleeme lahendada ning suhtub meisse kui võrdsetesse.”

Sigrid Külaotsa ja Indrek Eensalu sõnul on treeningrühma oodatud ka teistest Jõgevamaa piirkondadest pärit suusahuvilised. “Suurema rühmaga olekski meil kergem,” märkis Külaots, kes on valmis juhendama 20 nooremat ja 20 vanemat suusatajat. “Kui keegi sel juhul haiguse tõttu puuduks, saaks ikkagi trenni edukalt läbi viia ja midagi ei jääks poolikuks.”  Lisainfot treeningrühma kohta on võimalik saada Indrek Eensalult telefonil 505 0986.

Lähinädalatel moodustatakse Põltsamaal ka harrastajate treeningrühm. “Täiskasvanud saaksid seal õppida suusatamise algtõdesid või hakata treenima maratoniks,” lausus Indrek Eensalu. “Tahaksime kõik huvilised koondada ühte rühma, et lapsed võtaksid kaasa oma vanemad või vastupidi.”

Eelolevale suusahooajale mõeldes soovib Sigrid Külaots, et tuleks ohtra lumega talv. “Loodan, et detsembris on lumi juba maas,” lausus ta.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus