Festivalil osalevad Eesti, Läti, Leedu, Soome, Taani ja Poola skulptorid. Osa skulptuure sünnib kohapeal, osa tahutakse skulptorite kavandite järgi välja Tallinnas ning tuuakse siis Põltsamaale. Need graniittahukad, mille kallal skulptorid kohapeal tööle asuvad, jõuavad Põltsamaale täna.
Festival avatakse pühapäeva õhtul kell 20. Avamistseremoonia kujundamisel lähtus festivali projektijuht Ants Paju sellest, et on Eesti lipu aasta ning et sinimustvalge nn alglipu, mis 6. juunil 1884 Otepää kirikus pühitsetud sai, õmmeldi valmis just Põltsamaal. Avamisel tutvustatakse ka festivalil osalevaid skulptoreid ja nende skulptuurikavandeid. Musitseerivad Viljandi pillimehed.
“Festival saab teoks tänu paljude avatud südametega inimeste annetustele. Festivali patrooniks on maestro Eri Klas, korraldamisel on mulle nõu ja jõuga abiks skulptor Tauno Kangro,” ütles Ants Paju.
Pargi rajamise võttis tollal Lillevere-nimelises kolhoosis töötanud Ants Paju 31 aastat tagasi ette selleks, et ilmestada põllumajandusmaastikku millegi looduslähedasemaga ning et eraldada kasvav kolhoosiasula mürarikkast Tallinna-Tartu maanteest. Aastate jooksul on parki istutatud kümneid nimelisi ja mälestuspuid nimekatele persoonidele. Festival, mille käigus valmivad taiesed jäävad hiljem parki ilmestama, annab pargile juurde veel ühe mõõtme.
Rahvusvaheline skulptuurifestival on üks neid ettevõtmisi, millega tähistatakse Eesti saamist Euroopa Liidu täisliikmeks.
RIINA MÄGI