Põltsamaa veterinaarfirmal täitub 20 tegevusaastat

Loomaarst Kaja Kivil on tänavu suvel põhjust tööalast juubelit pidada. Nimelt täitub ajast, mil ta Põltsamaal veterinaarteenustega tegeleva isikliku firma lõi, 20 aastat. Oma firma loomine oli jätkuks riikliku alluvusega veterinaarapteegi juhatajana töötatud aastatele.


„Kunagine veterinaariakeskus, mille kõrval tegutses apteek, asus tookord Viljandi maanteel,“ meenutas Kaja, kes toona leidis enesehariduse seisukohalt vajaliku olevat töö kõrvalt veel teinegi kõrgharidus saada. Nimelt omandas ta Tartu ülikoolis psühholoogi ameti.

Riigikorra muutudes erastati apteegimaja seadusjärgsele omanikule ning apteek kolis ümber kesklinna, Kuperjanovi tänavasse.

Just siis tekkis Kajal mõte luua oma firma ja ta astus 1998. aasta augustis apteegiga riiklikust ketist välja. Kuna ravimiamet kehtestas peagi eeskirja, et apteegis ei tohi olla ahiküte, hakkas loomaarst oma firmale uut asukohta otsima. Parajasti oli vaba Põltsamaa suure silla juures Lossi tänaval asuv Eesti Energiale kuulunud maja.

„See oli õnnelik juhus,“ ütles firmaomanik. Algselt asuti rendipinnal, aga kui elektrifirma maja enampakkumisega müüki pani, õnnestus Kajal hoone ära osta. Eestis toimunud edasiste arengute käigus vähenes mingil hetkel vajadus vetapteekide  järele.

Põllumajandusettevõtetes hakkasid töötama loomaarstid, kes neid vajalike ravimitega varustasid ja kohapealset teenust osutasid.

„Kuna lähemad loomakliinikud asusid Viljandis, Jõgeval ja Tartus, tuli mõte luua Põltsamaale väikeloomakliinik,“ rääkis Kaja. „Olin saanud koolitust ajal, mil õpetati eelkõige põllumajandusloomade ravimist  ja pidamist, nüüd tuli ümber spetsialiseeruda väikeloomadele nagu kassid, koerad, linnud ja muud.“ 2006. aasta jaanuaris alustaski tööd väikeloomakliinik nimega Põltsamaa Veterinaarteenused OÜ.

„Algus oli raske, aga 10 aasta jooksul panime koos Aimiga kliiniku töö käima. Aimi Keskel

on hariduselt zootehnik ja oskab  loomapidajatele hästi nõu anda. Ta on töökas, abivalmis ja väga asjalik inimene. Küllalt palju tegime Aimiga koos öösel esmaabioperatsioone. Kliiniku algusaastatel käisid meil abiks ka maaülikooli  loomaarstid Tartust, ortopeed, hambaarst ja sisehaiguste arst.  Arsti töö on juba kord selline, et kõigega tuleb kursis olla ja kogu aeg  tuleb ennast koolitada,“ tõdes Kaja. Lisaks käis ta teistes loomakliinikutes opereerimist, ultraheliuuringute tegemist, röntgeniaparatuuriga töötamist, vereanalüüside tegemist jms õppimas.

Maja vajas põhjalikku remonti 

Kui maja osteti, lasi katus vett läbi. Esmalt tuli uus katus panna. Tänaseks on loomakliiniku maja saanud korraliku, ajale vastava kapitaalremondi. Remonditööd kestsid aasta. Maja teisel korrusel oli kolikamber, nõukaaegne ruum, vanad tapeedid.

„Laest rippusid alla laguneva krohvi lahmakad. Ka allkorruse laoruum oli veneaegne, süngete värvidega, katkine ja lagunevate seintega,“ meenutas loomaarst. „Oli päris palju sekeldusi. Remondi alla saime korraga panna pool maja. Seega pidime teise poolde ümber kolima ja endid sinna ära mahutama. Tunne, et seda on vaja ja me peame selle aja üle elama, andis jõudu.“

Laokaupade jaoks telliti õuele merekonteiner. Remontijaks oli Sven Viks oma meeskonnaga, STI Grupp, kes peaasjalikult tegutseb Soomes, kuid on Põltsamaalt pärit. Kaja lisab, et on nende tehtud tööga väga rahul. Maja sai ka uue küttesüsteemi, uue ventilatsiooni ja uue elektrisüsteemi. Ruumid said uued  põrandad. Aknad ja uksed vahetati välja juba enne suurt remonti.

„ Linnas asuva firmana pidime ise hakkama saama, toetajaid polnud,“ ütleb ettevõtte omanik.

Remonti tehti laenurahaga.

Kliiniku ülesehitustööd on lõppenud 

Praegu on kliinikus tööl üsna palju inimesi. Noor arst Kristiina Raag töötab 2015. aasta sügisest. Paaril korral kuus käib kohapeale hambaarst maaülikooli loomakliinikust. Ortopeed, kes  aasta tagasi läks  Inglismaale ennast täiendama, tuleb peagi tagasi ja siis toimuvad  jälle 2-3 korda kuus tema vastuvõtud.

 Juba aasta töötab kliinikus loomaarsti assistendina  Grete Peterson. Ta on  väga pühendunud loomade aitamisele ja õpib kiiresti uusi asju. Augustist hakkab loomakliinikus  tööle uus noor loomaarst, kes varem oli maaülikooli sisehaiguste arst ja koolitas ka tudengeid.

„Perekond kolis Põltsamaale elama ja meil on sellest suur rõõm, et saame kliinikusse sellise arsti,“ räägib Kaja. „Meil on  hea kollektiiv ja kõrge professionaalse tasemega arstid, nii et rõõm on tööd teha. Tulemustega on rahul ka loomaomanikud ja see ongi tähtis.“

Väga spetsiifiliste probleemide korral saadetakse klient lemmikloomaga eriarstide

vastuvõtule. Põltsamaa väikeloomakliinikul on koostöö meditsiinilabori Synlabi ja Saksamaa labori  Labokliniga, kuhu saadetakse vere- ja koeproove diagnooside  kinnituse saamiseks.

Kuna Jõgeval tegutsev loomakliinik on väike, käib ka naaberlinnast  kliente Põltsamaale. Isegi Tartust ja Tallinnast tullakse loomadega kohale. Inimestele meeldib valida.

Tänaseks on kliinikus  uus aparatuur – ultraheli ,  röntgen,  hambaröntgen, vereaparaadid kliiniliseks  ja biokeemiliseks vereuuringuks ja veel palju erivarustust raviks ja edukateks operatsioonideks.

„Meil on hea meel, et saame siin korralikku teenust pakkuda, millega jääme ise rahule ja millega jäävad rahule ka kliendid,“ ütles loomaarst ja firmaomanik, kes võib  pärast töörohkeid kliiniku üles ehitamise aastaid lõpuks ometi rahulikumalt hingata.

ÜLLE LÄTTE

blog comments powered by Disqus