Põltsamaa valda registreeris end 47 inimest

Läinud aasta viimasel päeval lõppes poolteist kuud kestnud kampaania, millega kutsuti üles registreerima oma elukoht Põltsamaa vallas. Võimalust kasutas 47 inimest. Ja seda ajal, mil omavalitsustes jätkub stabiilne elanike arvu kahanemine.


Enne kampaaniat võis tähelepanelikum veebikasutaja märgata Põltsamaa valla kodulehel suurt rohelist silti. Sealt võis leida kõike vajalikku, alustades elamispindade ja lõpetades huvitegevuse ja vaba aja veetmise infoga.

Seekord aktiivsem katse

Kampaania idee tuli arengu- ja planeerimisosakonnas töötavalt turundusspetsialistilt Raivo Sunilt. „Paljud omavalitsused on seda teinud ja Põltsamaa on seni olnud suhteliselt passiivne. Eelmine aasta oli esimene arglik katse, kus auhindu välja ei pandud, aga plakatid olid üleval. Seekord proovisime teha natuke aktiivsemalt,“ selgitas Suni.

„Alati tahaks muidugi rohkem, aga see oli tavapärane,“ hindas Põltsamaa valla rahvastikutoimingute spetsialist Ülle Kirsimägi kampaania kordaläinuks. Elanikuks registreerisid end inimesed, kellel oli vallas kinnisvara või olid juba varem Põltsamaa vallas elanud. „Eks kellelegi kampaania mingi tõuke kindlasti andis,“ arvas Kirsimägi.

„Iga lisandunud inimene on hea. Eks auhind ka motiveerib vallakodanikuks registreeruma, aga ilmselt rohkem on tähtsad teenused, toetused ja kestvad soodustused,“ ei pane Suni kogu rõhku auhindadele. Nimelt said kõik registreerujad valida endale meeldiva kingituse ning osaleda loosimises, kus kolmel inimesel on võimalik võita 500 eurot puhtalt kätte. „Loosimist ei ole veel olnud, tahame teha selle nädala jooksul.“

Ka 1500 euro suurune auhinnafond ei ole Suni sõnul valla jaoks liiga suur ning tasub ennast saadava tulumaksu näol kõvasti ära. Näiteks 1000 euro suurust kuupalka saava inimese tulumaksust saab Põltsamaa vald aastas umbes 1400 eurot. Selle eest saab vald pakkuda umbes kaks nädalat hommikuputru kõigile valla õpilastele. Kümne inimese tulumaksust saab välja ehitada korraliku mänguväljaku, rajada valgustuse 300 meetri pikkusele tänavalõigule, remontida ühe klassiruumi või ehitada ligi 100 meetrit kergliiklusteed.

„Rahalised auhinnad ei olegi võib-olla kõige tähtsamad. Valla jaoks on oluline, et rahvastikuregistri andmed oleksid korras ja inimesed, kes tarbivad meie kohalikke teenuseid, oleks sisse kirjutatud ja panustaksid seeläbi kogukonna arengusse. See on isegi olulisem kui raha või auhind,“ ütles Suni.

Kampaaniaid tuleb veel

Põltsamaa vallast lahkus möödunud aastal seevastu 323 inimest. Samas ei tasu lasta suurest numbrist end heidutada. „2018. aasta oli rahvastikuregistri korrastamise aeg, kus need, kelle elukoht oli valla täpsusega, pidi endale elukoha registreerima. Kuna kõik seda ei teinud, läks palju inimesi n-ö arhiivi,“ selgitas Kirsimägi.

Põltsamaal tähendas see 102 inimest. Läinud aasta 1. jaanuarist jõustuski seaduse muudatus, mis nõuab elanikelt täpset elukoha aadressi registreerimist.

Põhjus, miks selliseid kampaaniaid vaja on, seisneb selles, et inimesed hoiaksid oma elukoha andmed korras ning registreeriks end sinna, kus päriselt elatakse. Seda on vaja ka üksikisiku tulumaksu laekumiseks, mis võimaldab arendada kohapealset elu.

Praegu elab Põltsamaa vallas 9667 inimest. „Sünde oli rohkem kui eelmisel aastal, seega võib rahul olla,“ ütles Kirsimägi. Nii on Põltsamaa vallal põhjust rõõmustada küll.

„Ma arvan, et teeme meeldetuletuskampaaniaid veel. Enamikus omavalitsustes on neid aastaid korraldatud. Need on ikkagi seotud sellega, et riik otsustab üksikisiku tulumaksu arvestuse 1. jaanuari seisuga. Seega on omavalitsusele oluline, et inimesed, kes on aasta jooksul valda elama tulnud, end selleks kuupäevaks elanikuks registreeriks. Seepärast korraldataksegi kampaaniaid just aasta lõpus, et 1. jaanuariks saaks pilt võimalikult täpseks,“ ütles Suni.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus