Põltsamaa vald läbi sajandi

Põltsamaa vald sündis oma praegusel kujul pärast möödunud sügisel läbi viidud haldusreformi ning hakkas iseseisva omavalitsusena tegutsema 1. jaanuarist 2018, kui olid ühinenud  Põltsamaa vald ja linn, Puurmani vald ja Pajusi vald.

Valla keskus Põltsamaa linn, mis sai linnaõigused 1926. aastal, on piirkondlikuks tõmbekeskuseks olnud vabariigi sünnist alates. 1939. aastal moodustunud Põltsamaa vald oli aga 1866. aasta vallaseadusega loodud Vana-Põltsamaa ja Uus-Põltsamaa valla järglane.

Ka Puurmani ja Pajusi valla juured ulatuvad samasse ajaperioodi 19. sajandil. Pärast Nõukogude okupatsiooni lõppemist taastati nende valdade omavalitsuslik staatus 1991. aastal. Nii eksisteeriti kuni eelmise aasta sügiseni.

Nüüdset suurt Põltsamaa valda iseloomustab läbi viimase saja aasta kirgas seltsielu, aktiivne ettevõtlus ja mitmed ajalukku kirjutatud suursündmused. Olgu selleks siis Eesti kiiruisutamiskeskuseks kujunenud Adavere koos oma tugeval järjel taimekasvatusega, Puurmani uhke mõis koos liigirikka pargi ja mõisakooliga ning paene Pajusi, mille märksõnaks on Kalana marmor.

Tänases Põltsamaa vallas, mille suuruseks on ca 900 km², on  jaanuarikuu andmetel 10 012 elanikku, neist vallakeskuses Põltsamaa linnas 4001.

blog comments powered by Disqus